Periudha Permiane

Zhdukja në masë e përhershme

Ne udhëtojmë përsëri në epokën Paleozoike në periudhën e saj të fundit. Bëhet fjalë për Permian. Permiani është një periudhë që konsiderohet një ndarje e kësaj shkalle të koha gjeologjike. Ishte një periudhë që filloi afërsisht 299 milion vjet më parë dhe përfundoi 251 milion vjet më parë. Si në shumicën e periudhave gjeologjike që kanë ndodhur në këtë planet, shtresat janë ato që përcaktojnë fillimin dhe mbarimin e një periudhe që është identifikuar mirë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha tiparet gjeologjike dhe ngjarjet që kanë ndodhur gjatë Permianit.

tipare kryesore

Pemike

Kjo duke ditur që fillimi dhe mbarimi i një periudhe gjeologjike nuk është shënuar plotësisht i saktë. Falë shtresave, ata mund të dihen afërsisht sa vjeç janë. Fundi i periudhës Permiane shënohet nga një zhdukje e madhe që ndodhi më saktë në këtë datë. Permiani paraprihet nga disa periudha të tilla si Karbonifer dhe ndiqet nga disa periudha të tilla si Triasiku.

Emri Permian është për shkak të depozitave të mëdha dhe të gjera që gjenden në rajonin përreth qytetit të Permit në Rusi. Rezervuarët që janë gjetur janë kryesisht shtresa të kuqe me sedimente kontinentale dhe ekspozime detare shumë të cekëta.

Gjatë gjithë kësaj periudhe ka pasur ndryshime të mëdha klimatike në një shkallë globale me një rëndësi të konsiderueshme. Trendi i përgjithshëm ishte nga një klimë tropikale në kushte më të thata dhe më të thata. Kështu, mund të thuhet se tendenca e temperaturave në këtë kohë është të rritet. Gjatë Permianit kishte një tkurrje të kënetave dhe të gjithë trupave ujorë sipërfaqësorë.

Shumë prej fierve të pemëve dhe amfibëve që kërkonin kushte më të lagështa filluan regresin e tyre. Dhe është se nëse kushtet mjedisore nuk janë të favorshme, periudha e përshtatjes me kushtet e reja mjedisore është shumë më e komplikuar. Ferret që kanë farë, zvarranikët dhe zvarranikët gjitarë janë ato që trashëguan Tokën.

Gjeologji Permiane

Formimi i orogjenisë Hercyniane

Akullnajat që ishin tashmë në vend gjatë Karboniferit tashmë ekzistonin në rajonin polar jugor të Gondwana. Për shkak të rritjes së temperaturave globale, këta akullnajë u tërhoqën përgjatë Permianit. Gjatë kësaj periudhe orogjenia Hercynian ishte në gjendje të zhvillohej falë nivelit të lartë të aktivitetit sizmik. Ndërsa pllakat tektonike po lëviznin në një mënyrë më intensive, kjo orogjeni mund të formohej, gjë që çoi në formimin e kontinentit të madh të quajtur Pangea.

Kur filloi kjo periudhë, planeti ynë ende vuante nga efektet e fundit të akullnajës. Kjo do të thotë që të gjitha rajonet Polare ishin të mbuluara nga shtresa të mëdha akulli. Niveli i detit gjatë Permianit ishte përgjithësisht i ulët. Bashkimi midis Siberisë dhe Evropës Lindore ekzistonte gjatë gjithë vitit Malet Urale  çfarë prodhoi bashkimi pothuajse i plotë i të gjithë super kontinentit i quajtur Pangea.

Në Azinë Juglindore gjejmë të vetmen masë të madhe toke që ishte ndarë nga pjesa tjetër dhe do të mbetej e tillë gjatë vitit Mesozoik. Pangea ishte vendosur në Ekuator dhe shtrihej drejt poleve me efektin përkatës ose në rrymat oqeanike. Në këtë kohë në kohën gjeologjike ishte oqeani i madh i quajtur Panthalassa. Ky oqean konsiderohet "deti universal". Kishte edhe oqeanin Paleo Tethys, i vendosur midis Azisë dhe Gondwana. Kontinenti i Cimmeria u formua nga një zhvendosje midis Gondwna dhe një lëvizje në veri. Kjo çoi në mbylljen e plotë të oqeanit Paleo Tethys. Kështu po rritet një oqean i ri në fund të diellit i njohur si Oqeani Tethys që do të mbizotëronte në pjesën më të madhe të Mesozoikut.

Klima Permiane

Ekosistemet Permiane

Për shkak të rritjes së temperaturave globale, kishte zona të gjera kontinentale që krijuan klimë me mjaft ndryshime ekstreme midis nxehtësisë dhe të ftohtit. Zonat që spikatën për klimën e tyre të ftohtë janë ato që ne sot i quajmë klimë kontinentale. Në këto klima kishte kushte musoni me reshje sezonale.

Nga ana tjetër, në zonat klima e të cilave shquhej për të patur temperatura të larta gjejmë shkretëtira mjaft të përhapura. Kushtet më të thata favorizuan shtrirjen dhe gjerësinë në shpërndarjen e gjimnasmave. Këto janë bimë me fara të mbyllura në një mbulesë mbrojtëse që kanë një diferencë më të madhe mbijetese në kushte më të thata. Bimë si fieri i Teheranit duhet të shpërndajnë sporet e tyre dhe patën një regres mjaft të lartë.

Pemë që mund të jenë zgjatur gjatë klimës Permiane ato ishin halore, xhinko dhe cikada. Niveli i detit në përgjithësi mbeti disi i ulët. Kjo bëri që ekosistemet pranë bregdetit të ishin të kufizuara nga bashkimi i pothuajse të gjitha kontinenteve të mëdha në një super kontinent të vetëm.

Kjo arsye fare mirë mund të kishte shkaktuar një pjesë të zhdukjes së përhapur të specieve detare në fund të kësaj periudhe. Shkaku kryesor është zvogëlimi i rëndë i zonave bregdetare me nivel të ulët sipërfaqeje që preferoheshin më shumë nga shumë organizma detarë për të jetuar dhe gjetur ushqim.

Për shkak të formimit të vargjeve të rëndësishme malore si p.sh. ai hercinian kontribuoi për të favorizuar kontrastet klimatike në të gjithë planetin. Gjithashtu u formuan barriera të shumta lokale që i bënë vargjet malore të sapoformuara duke favorizuar më tej zgjedhjen e klimave unike. Sa i përket rajoneve polare, ato ishin ende rajone mjaft të ftohta dhe rajonet ekuatoriale mjaft të ngrohta.

Faunë

Zvarranikët e kohës gjeologjike

Fauna detare ishte e ngjashme gjatë Devonit dhe Karboniferit, me përjashtim të disa grupeve të organizmave që vdiqën në zhdukje të madhe. Kishte një evolucion mjaft të lartë të insekteve me pamje moderne. Depozitat detare që janë gjetur në faunën Permiane janë të pasura me fosile të brakiopodëve, ekinodermave dhe molusqeve.

Fitoplanktoni përbëhej nga acritarcos dhe vazhdoi edhe pse nuk mund të rikuperohej para zhdukjes së madhe të fundit të Devónico. Më të përhapurat ishin amonoidet dhe u shfaqën përfaqësues të mëdhenj të nautiloideve. Grupet e para primitive të peshqve që tashmë ishin zhdukur, të tilla si placoderms dhe ostracoderms, gjithashtu u shfaqën.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Permianit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.