Periudha Jurasike

Brenda epokës Mesozoike ka 3 periudha që ndajnë ngjarje të ndryshme që kanë shënuar një fillim dhe një fund si në një nivel gjeologjik dhe biologjik. Periudha e parë është Triasike dhe sot ne do të përqendrohemi në periudhën e dytë të Mesozoikut. Bëhet fjalë për Jurasikën. Isshtë një ndarje e shkallës kohore gjeologjike që filloi afërsisht 199 milion vjet më parë dhe përfundoi afërsisht 145 milion vjet më parë. Ashtu si me shumicën e epokave gjeologjike, si fillimi ashtu edhe mbarimi i periudhave nuk janë plotësisht të sakta.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, gjeologjinë, klimën, florën dhe faunën e Jurasikut.

tipare kryesore

Dinosaurët

Shtë një periudhë kohe në të cilën disa ngjarje të rëndësishme kanë ndodhur globalisht dhe kjo është pas Triasikut dhe para Kretaceut. Emri i Jurassic vjen nga formacionet sedimentare karbonatike që ndodhën në rajonin Evropian të Jura, të vendosura në Alpe. Prandaj emri është Jurasik. Gjatë gjithë kësaj periudhe, një nga karakteristikat kryesore për të cilën spikat është hegjemonia e dinosaurëve të mëdhenj (për të cilët janë bërë shumë filma) dhe ndarja e super kontinentit Pangea në kontinentet e Laurasia dhe Gondwana.

Australia u shkëput nga pjesa e quajtur Gondawana gjatë Jurasikës së Epërme dhe Kretaceut të hershëm. Në të njëjtën mënyrë, Laurasia u nda në atë që ne e njohim sot si Amerika e Veriut dhe Euroazia, duke krijuar lloje të ndryshme të gjitarëve ndërsa kushtet mjedisore ndryshuan për të gjithë ata.

Gjeologji Jurasike

Periudha Jurasike

Kjo periudhë gjeologjike kryesisht ndahet në të poshtme, të mesme dhe të sipërme. Këto janë epokat e njohura brenda një periudhe. U janë dhënë emrat Lias, Dogger dhe Malm. Gjatë Jurassic niveli i detit përjetoi disa ndryshime të vogla, por vetëm gjatë brendësisë. Tashmë në Jurasikën e sipërme, disa lëkundje më të shpejta mund të vëreheshin brenda një çështje kohe që çuan në një rritje të nivelit të detit, duke shkaktuar përmbytjen e zonave të mëdha në Amerikën e Veriut dhe Evropën.

Në këtë periudhë mund të tregojmë për dy provinca biogjeografike të vendosura në atë që ne njohim sot si Evropë. Njëra njihet si Tethys në jug dhe një tjetër boreal në veri. Të gjitha shkëmbinjtë nënujorë koralorë duhej të kufizoheshin për pjesën më të madhe në provincën e Tethys. Tranzicioni që ekzistonte midis dy provincave ishte vendosur në atë që tani është Gadishulli Iberik.

Të dhënat gjeologjike të periudhës Jurasike janë mjaft të mira, veçanërisht në Evropën Perëndimore. Dhe është se në këtë pjesë të kontinentit kishte sekuenca të gjera detare që tregojnë një kohë kur pjesa më e madhe e kontinentit ishte zhytur nën detet tropikale me pak thellësi. Për shkak të famës që spikasin këto zona të zhytura, ajo njihet si Trashëgimia Botërore e Bregut Jurasik dhe lagerstätten e Holzmaden dhe Solnhofen.

Klima Jurasike

Bimësi Jurasike

Gjatë kësaj periudhe, bimët që ishin mësuar me një klimë më të ngrohtë ishin ato që u përhapën pothuajse në të gjithë tokën. Këto bimë ishin në gjendje të shtriheshin deri në 60 gradë gjerësi gjeografike. Si flora që i përkiste dekolteve të Gondwana në jug, në veri të Siberisë përfshinte grupe të shumta ferrash që ishin në gjendje të përballonin ngricat mjaft të forta. Sot, të afërmit modernë të këtyre fernave nuk janë në gjendje të modelojnë ngricat dhe temperaturat e ulëta shpesh.

E gjithë kjo e ekzistencës së temperaturave të larta bëri që peisazhet e Jurasikut të ishin më të pasura me bimësi sesa ato të Triasikut. Sidomos, ka pasur shumë bimësi të bollshme në gjerësitë më të larta. Meqenëse ishte mjaft e nxehtë dhe një klimë e lagësht lejohej të shtrihej në të gjitha xhunglat, xhunglat dhe pyjet që formuan një sasi të madhe peisazhi është tipike për filmat Jurassic. Kjo është mënyra se si pyjet fillojnë gjithashtu të përhapen në të gjithë sipërfaqen e tokës dhe dallohen familje të tilla si halore të ngjashme me pisha dhe araucarias, të shoqëruara nga lloje të ndryshme të fierve dhe palmave. Me siguri të gjitha këto peisazhe plot me vegjetacion post do të kujtojnë disa filma Jurasik.

Flora dhe Fauna

peisazh jurasik

Gjatë periudhës Jurasike, flora kishte një rëndësi mjaft globale, veçanërisht në gjerësitë gjeografike të larta. Jo vetëm që ishin të bollshme pyjet tokësore plot halorë dhe fier, por gjithashtu ishin të pranishëm xhinko dhe bishta. Gjatë kësaj periudhe bimët që kanë tufë lulesh ende nuk shfaqen. Kujtojmë se, deri më tani, bimët më të përhapura në të gjithë botën bëjnë pjesë në grupin e gjimnosjeve, domethënë ato që nuk kanë lule.

Shpërndarja diferenciale e florës në të gjithë zonën e tokës është një reflektim i vërtetë i ndarjes që ekzistonte midis zonave ekuatoriale dhe veriore. Zhvillimi i rerave të diferencuara u shkaktua nga ekzistenca e barrierave të shumta detare që ekzistonin midis veriut dhe jugut. Këto barriera detare ishin të kushtëzuara nga një gradient më i madh i temperaturës që shkoi nga pjesa më e madhe e polit në Ekuator. Këto gradiente termike nuk ishin aq të pjerrëta sa janë sot megjithëse nuk ka asnjë provë të akullit polar gjatë Jurassic. Kjo do të thotë që hipoteza se temperaturat ishin të larta dhe ishin shkak i përhapjes së këtij lloji të bimëve vërtetohet edhe më tej.

Flora që ishte larg Ekuatorit korrespondonte me bimët e zonës së butë dhe të gjitha këto peisazhe Jurasike u thirrën me emrin Cycadophyta. Xhinko dhe dy pyje halore vështronin tërë peizazhin. Moderniteti mbetet, por bimët e vërteta të lulëzimit mungonin. E njëjta gjë ishte e vërtetë për pemët e drurit të fortë.

Sa i përket faunës, dinosaurët u përhapën në një shkallë globale në këtë periudhë, duke qenë kafshë që mbizotëruan në planet gjatë pjesës tjetër të periudhës.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Jurassic.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.