Periudha triasike

Triazik

Brenda epokës së Mesozoik kemi disa periudha në të cilat ndahet kjo koha gjeologjike. Sot do të flasim Triasik. Shtë një ndarje e shkallës kohore gjeologjike të këtyre tre periudhave në të cilat ndahet Mesozoiku. Filloi afërsisht 251 milion vjet më parë dhe përfundoi afërsisht 199 milion vjet më parë. Këto data të fillimit dhe mbarimit nuk janë të sakta, por ato shënohen nga ngjarje të rëndësishme nga pikëpamja gjeologjike dhe biologjike. Në këtë rast gjejmë zhdukjen masive të PermianTriasik dhe Triasik-Jurasik.

Në këtë artikull ne do të përqendrohemi në shpjegimin e të gjitha karakteristikave, biologjisë dhe klimës së Triasikut.

tipare kryesore

Shuarja triasike

Kjo periudhë karakterizohet kryesisht nga shfaqja e dinosaurëve të parë. Këto kafshë përfaqësoheshin nga forma bipedale, një dietë plotësisht mishngrënëse dhe përmasa të vogla. Megjithatë, deri në fund të Triasikut ata tashmë kishin fituar një diversifikim në shkallë të gjerë dhe po ata ishin bërë vertebrorët dominues në të gjithë planetin. Zgjatimi i dinosaurëve erdhi në zhdukjen e grupeve të tjera të kafshëve të mëparshme të tilla si arkosaurat më primitivë dhe shumë zvarranikë të gjitarëve që ishin përhapur gjatë kësaj kohe.

Gjeologjia triasike

Klima triasike

Gjatë kësaj periudhe pothuajse të gjitha tokat e planetit tonë ishin përqendruar në një kontinent të vetëm të quajtur Pangea. Ky kontinent kishte një formë C dhe në lindje ishte Oqeani Tethys dhe përreth tij ishte Oqeani Panthalassa. Ky oqean konsiderohet si oqean universal pasi që mbuloi të gjithë planetin.

Gjatë kësaj kohe ka pasur sedimente të shumta në oqeanin e thellë që janë depozituar gjatë kësaj periudhe dhe që janë zhdukur përmes nënshtrimit të pllakave oqeanike përmes lëvizjes së shkaktuar nga rrymat e konvekcionit të mantelit të Tokës. Kjo është arsyeja pse nuk dihet shumë për oqeanin e hapur ose gjatë Triasikut.

Kontinenti Pangea filloi dislokimin e saj gjatë kësaj periudhe sidomos gjatë Triasikut të vonë. Dhe është se kjo periudhë është Ajo është e ndarë në tre epoka të njohura si Triasiku i Poshtëm, Triasiku i Mesëm dhe Triasiku i Epërm. Kështu u nda super kontinenti nga Laurasia dhe Gondwana. Pjesa e parë kupton të gjithë kontinentin aziatik, Amerikën e Veriut dhe Evropën. Pjesa e dytë e superkontinentit përbëhej nga Afrika, Arabia, India, Australia, Antarktida dhe Amerika e Jugut.

Supercontinent ishte duke lëvizur shumë ngadalë në veri gjatë Triasikut. Kjo është ajo ku superkontinenti filloi të tregojë shenjat e para të copëzimit në dy pjesët kryesore. Sedimentet e para që mund të gjendeshin jashtë detit u shkaktuan në çarjen që ishte shkaku i ndarjes së parë të superkontinentit. Kjo çarje është ajo që shkaktoi prishjen fillestare të Pangea dhe që ishte në gjendje të ndajë atë që sot ne e njohim si New Jersey nga Maroku.

Gjatë kësaj periudhe niveli i detit u rrit paksa megjithëse vëllimi i zonave të shfaqura ishte akoma mjaft i lartë. Dhe është se oqeani Tethys formoi një gji të gjerë që po bëhej një rrugë e pushtimit detar.

Klima triasike

Kafshë triasike

Klima e kësaj periudhe ishte përgjithësisht e nxehtë dhe e thatë. Këto temperatura të larta ishin shkaku i origjinës dhe shtrirjes së shkretëtirave dhe avulluesve. Meqenëse Pangea ishte i madh, efekti moderues i oqeanit ishte shumë i kufizuar. Dhe është se oqeani vepron si një moderator i temperaturave globale. Prandaj, në zonat e brendshme mund të përjetojmë ndryshime më të mëdha të papritur të temperaturës pasi që nuk ka afërsi me detin që mund të rregullojë temperaturën falë funksionimit të rrymave oqeanike.

Klima kontinentale ishte shumë sezonale në këtë periudhë me verë mjaft të nxehtë dhe dimër shumë të ftohtë. Meqenëse deti nuk mund të vepronte si një rregullator termik, ekzistonin diapazone jashtëzakonisht ekstreme të temperaturave në të dy stinët e vitit. Ka pasur ndoshta musone të forta në zonën e Ekuadorit, megjithëse nuk ka prova të akullnajave afër ose në ndonjë nga polet. Në fakt, në këtë periudhë rajonet Polare ishin me sa duket e lagësht dhe me një klimë të butë. Kjo klimë ishte e përsosur për të qenë në gjendje të zhvillonte të gjitha krijesat e ngjashme me zvarranikët, gjaku i të cilave është i ftohtë.

Flora dhe Fauna

Zgjerimi i dinosaurëve

Siç kemi përmendur më parë, niveli i detit u rrit pak gjatë Triasikut të Ulët. Në fund të kësaj periudhe kishte një zhdukje masive në të cilën zhdukjet e kondonteve dhe plakodonteve u zhdukën. Në këtë zhdukje 20% e kafshëve detare u zhdukën megjithëse të gjitha këto grupe mund të rikuperohen gjatë periudhës Jurasike. Shumica e viktimave që pësuan zhdukje për shkak të përhapjes së dinosaurëve ishin gjinitë e zvarranikëve gjitarë dhe amfibëve të mëdhenj.

Siç pritej në natyrë, ka kafshë dhe bimë që janë përfituesit kryesorë të zhdukjes së specieve të tjera, pasi të gjitha ato mund të jenë grabitqarë natyralë. Nëse ata nuk kanë grabitqarë natyralë, popullatat e tyre mund të rriten me një ritëm më të shpejtë. Këta përfitues të zhdukjes në tokë ishin dinosaurët që zgjeroheshin me shpejtësi, kryesisht gjatë periudhës Jurasike, dhe mbizotëruan habitatet tokësore gjatë gjithë epokës Mesozoike.

Zvarranikët e vetëm që mund të mbijetonin nga zgjerimi i dinosaurëve ishin ichthyosaurs dhe plesiosaurs. Provat shkencore sugjerojnë se ka pasur kurse të ndryshme zhdukjeje gjatë Triasikut. Njëra ishte në fillim të periudhës dhe një tjetër në fund. Koha e këtyre zhdukjeve në dete nuk është plotësisht e qartë për shkencën, por ka shkaqe të zhdukjeve Triasike që mbeten të panjohura.

Një nga studimet kryesore të kryera në Arizonën veriperëndimore në 2002 nuk mund të tregonte ndryshime të papritura në mjedis ose temperatura, kështu që mundësia që shkaku i zhdukjes të ishte klimatik është përjashtuar plotësisht. Në këto kohëra ishin haloret dhe grupet e tjera të gjimnospermave që zëvendësuan florën e bimëve farë që ishin përhapur dhe mbizotëruar në habitatet e ultësirës gjatë këtyre periudhave.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth periudhës Triasike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   David dijo

    Shumë interesante. Pse thoni që në Triasik oqeani nuk mund të funksionojë si një rregullator termik?