Epoka mesozoike: gjithçka që duhet të dini

Mesozoik

Duke parë gjithçka që lidhej me të Eon prekambriane, ne shkojmë përpara në kohë për të vizituar mesozoik. Duke ndjekur udhëzimet e koha gjeologjike, Mesozoiku është një epokë e njohur si epoka e dinosaurëve. Përfshin tre periudha të quajtura triasike, jurasike dhe kretace. Gjatë kësaj epoke, ndodhën ngjarje të shumta në planetin tonë Tokë që do t'i shohim në detaje gjatë gjithë këtij postimi.

A doni të dini gjithçka që ka ndodhur në Mesozoik? Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni.

paraqitje

Periudha Jurasike

Mesozoiku ndodhi midis afërsisht 245 milion vjet dhe zgjati deri 65 milion vjet më parë. Kjo epokë zgjati gjithsej rreth 180 milion vjet. Gjatë kësaj kohe kurrizorët zhvilluan, larmishëm dhe pushtuan të gjitha vendet në Tokë.

Falë zhvillimit të pesë shqisave, filloi të krijohej një manifestim i ri i evolucionit të materies. Me këtë fillon evolucioni i organeve si një hap i madh evolucionar. Truri është organi që ofron më shumë zhvillim në histori.

Bërthama e qelizave bëhet qendra e koordinimit dhe marrjes së të gjithë informacionit. Konsiderohet si truri i qelizave, por dikush fillon të flasë për trurin në peshq. Në këtë moment ndodhin evolucionet e njëpasnjëshme të amfibëve, zvarranikëve, zogjve dhe gjitarëve në të cilat truri po zhvillohet dhe stërvitet për të trajtuar një sasi më të madhe informacioni.

Në këtë epokë kontinentet dhe ishujt që ishin mbledhur në Pangea fillojnë të marrin pamjen e tyre të tanishme pak nga pak. Lëvizje të mëdha orogjene nuk ndodhin dhe klima është përgjithësisht e qëndrueshme, e nxehtë dhe e lagësht. Kjo është arsyeja pse zvarranikët arritën një zhvillim të jashtëzakonshëm deri në dinosaurët. Madhësia e këtyre kafshëve ishte gjigande dhe, për shkak të bollëkut të tyre të madh, Mesozoiku njihet gjithashtu si Epoka e Zvarranikëve.

Zvarranikët dhe dinosaurët

Zhvillimi i dinosaurëve

Disa zvarranikë mësuan të fluturojnë. Duhet përmendur se, si në të gjitha epokat dhe periudhat, kishte një zhdukje të grupeve të mëdha të kafshëve si p.sh. trilobite, graptolite dhe peshq te blinduar.

Nga ana tjetër, flora dhe fauna u rinovuan. Janë shfaqur gjimnosje (bimë vaskulare që formojnë fara, por nuk kanë lule). Këto bimë zhvendosën fierin. Në fund të epokës, u shfaqën bimë të quajtura angiospermë. Ato janë bimët vaskulare më të evoluara që kanë një vezore dhe fara të mbyllura në të. Përveç kësaj, ata kanë lule dhe fruta.

Ky hap i madh evolucionar pati një ndikim të madh në jetën e kafshëve, pasi bimët janë burimi kryesor i ushqimit dhe jetesës për shumë prej tyre. angiospermat janë gjithashtu faktorë kushtëzues për njerëzit, pasi që pjesa dërrmuese e të korrave në të gjithë botën vijnë prej tyre.

Ato të mëdha zvarranikët ose të quajtur edhe dinosaurët mbizotëronin tokën dhe ajrin për miliona vjet. Ato ishin kafshët më të zhvilluara. Fundi i tij erdhi me zhdukjen përfundimtare të Mesozoikut. Gjatë këtij zhdukje masive, grupe të mëdha jovertebrore u zhdukën.

Siç kemi përmendur më parë, epoka Mesozoike është e ndarë në tre periudha: Triasike, Jurasike dhe Kretace. Le të shohim secilën prej tyre në detaje.

Periudha triasike

Ndarja e Pangea

U zhvillua afërsisht 245 deri 213 milion vjet. Gjatë kësaj periudhe kanë lindur amonoidet e para. Dinosaurët po shfaqeshin dhe po diversifikoheshin. Rreth 230 milion vjet më parë, ijet e zvarranikëve ishin në gjendje të përshtaten për garën më të shpejtë. Përveç kësaj, rreth 205 milion vjet më parë u shfaqën pterosaurët e parë (zvarranikët fluturues).

Triasiku shënon shfaqjen e gjitarëve të parë të vërtetë dhe zogjve të parë. Zogjtë u ngritën nga dinosaurët mishngrënës, të lehta, dy këmbë. Dinosaurët ishin në gjendje të hidheshin në ajër dhe të pushtonin mjedisin ajror. Për këtë, gjymtyrët e përparme gradualisht u shndërruan në krahë për fluturim dhe ekstremitetet u bënë më të holla dhe më të lehta.

Nga ana tjetër, trupi i tij ishte i mbuluar me pendë mbrojtëse dhe të papërshkueshme nga uji dhe gradualisht u bë më i vogël dhe më i lehtë. I gjithë organizmi i tij u adaptua për fluturime pak a shumë të zgjatura.

Sa për tokën, pemët më të bollshme ishin me gjelbërim të përjetshëm, kryesisht halorë dhe xhinko. Siç kemi përmendur më parë, gjatë Triasikut, Pangea u nda në dy superkontinentë të quajtur Laurasia dhe Gondwana.

Periudha Jurasike

Jurasik

Periudha Jurasike u zhvillua afërsisht 213 deri 144 milion vjet. Siç mund ta shihni në filma, kjo ishte epoka e artë e dinosaurëve. Kjo pasi klima është mjaft e nxehtë dhe e lagësht dhe favorizon rritjen e saj. Gjithashtu u favorizua rritja e bimësisë së bollshme dhe përhapja e saj.

Ndërsa kontinentet ndaheshin, detet u rritën dhe u bashkuan, ndërsa zonat e cekëta dhe të ngrohta të ujit të detit u përhapën në të gjithë Evropën dhe tokat e tjera. Në fund të Jurasikut, këto dete filluan të thaheshin, duke lënë depozita të mëdha gurësh gëlqerorë që vinin nga shkëmbinj nënujorë koralesh dhe jovertebrorë detarë.

Pjesa e tokës ishte e dominuar nga dinosaurët, ndërsa numri i dinosaurëve detarë u rrit si ichtiosaurs dhe plesiosaurs. Siç e kemi përmendur më parë, dinosaurët ishin në gjendje të përhapeshin me të tre mjetet e mundshme. Gjitarët mbetën të vegjël gjatë gjithë kësaj periudhe. Koralet që përbëjnë shkëmbinj nënujorë u rritën në ujëra të cekëta në bregdet.

Periudha Kretace

Shuarja e kretakut

Kretaceu u zhvillua afërsisht 145 deri 65 milion vjet. Shtë periudha që shënon fundin e Mesozoic dhe fillimin e Kenozoik. Gjatë kësaj periudhe ekziston një zhdukje e madhe masive e qenieve të gjalla në të cilat dinosaurët zhduken dhe 75% e të gjithë jovertebroreve. Një evolucion i ri fillon bazuar në bimët lulëzuese, gjitarët dhe zogjtë.

Shkencëtarët spekulojnë për shkaqet e zhdukjes. Teoria më e përhapur është se ndryshimeve në klimë, atmosferë dhe gravitet që po ndodhnin në këtë periudhë, ajo u shtua rënia e një meteorit të madh në gadishullin Jukatan. Ky meteorit ndryshoi shumë kushtet e jetesës së Tokës dhe shkaktoi zhdukjen për shkak të mungesës së përshtatjes me kushtet e reja. Për këtë arsye, vija evolucionare e Tokës u përqendrua në diversifikimin e zogjve dhe gjitarëve.

Me këtë informacion mund të mësoni më shumë rreth mezozoikut.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mauro neumann dijo

    Shumë, shumë interesant informacioni i detajuar dhe i qartë i secilës epokë dhe periudhë, faleminderit, faleminderit shumë!