Struktura e Tokës

Tokë planeti

Ne jetojmë në një planet shumë kompleks dhe të plotë që ka aspekte të panumërta që e bëjnë atë të qëndrojë në ekuilibër dhe të lejojë jetën. Struktura e Tokës Ajo është e ndarë në dy pjesë në thelb. Së pari analizohet brendësia e planetit tonë. Shtë e rëndësishme të dini se çfarë ka brenda Tokës për të kuptuar shumë aspekte të jashtme. Më pas, është gjithashtu e nevojshme të analizohen të gjitha pjesët e jashtme në mënyrë që, si një e tërë, të njohim planetin ku jetojmë.

Në këtë postim do të analizojmë dhe njohim në thellësi të gjithë strukturën e Tokës. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

Struktura e brendshme e Tokës

Struktura e brendshme e Tokës

Toka paraqet një strukturë të formuar nga shtresat koncentrike ku alternohen të gjithë elementët që e përbëjnë atë. Fakti që ato janë të ndara me shtresa mund ta dimë falë lëvizjes së valëve sizmike kur ndodh një tërmet. Nëse analizojmë planetin nga brenda në pjesën e jashtme, mund të vëzhgojmë shtresat e mëposhtme.

bërthamë

Core brendshme

Bërthama është shtresa më e brendshme e Tokës ku gjenden sasi të mëdha hekuri dhe nikeli. Partshtë pjesërisht i shkrirë dhe është shkaku që Toka të ketë një fushë magnetike. Quhet ndryshe edhe endosfera.

Materialet janë të shkrirë për shkak të temperaturave të larta në të cilat gjendet bërthama. Disa nga proceset e brendshme të Tokës manifestohen në sipërfaqe. Ne mund të shohim tërmete, vullkanizëm ose zhvendosje të kontinenteve (tektonika e pllakave).

Mantel

Manteli tokësor

Manteli i Tokës është mbi bërthamë dhe përbëhet kryesisht nga silikate. Shtë një shtresë më e dendur se brendësia e tokës dhe më pak e dendur kur i afrohet sipërfaqes. Quhet ndryshe mesosfera.

Përgjatë kësaj shtrese të gjerë ndodhin dukuri të shumta të konvekcionit të materialeve. Këto lëvizje janë ato që i bëjnë kontinentet të lëvizin. Materialet më të nxehta që vijnë nga bërthama ngrihen dhe kur ftohen, ato kthehen përsëri brenda. Këto rryma konvekcioni në mantel janë përgjegjëse për lëvizja e pllakave tektonike.

Korteksi

Modele të strukturës së Tokës

Isshtë shtresa më e jashtme e brendshme e Tokës. Quhet gjithashtu litosferë. Shtë i përbërë nga silikate të lehta, karbonate dhe okside. Estshtë më e trashë në zonën ku ndodhen kontinentet dhe më e hollë aty ku janë oqeanet. Prandaj, ajo është e ndarë në kore oqeanike dhe kontinentale. Secila kore ka dendësinë e vet dhe përbëhet nga materiale të caktuara.

Shtë një zonë gjeologjikisht aktive ku manifestohen shumë nga proceset e brendshme. Kjo është për shkak të temperaturave brenda Tokës. Ekzistojnë edhe procese të jashtme si p.sh. erozioni, transporti dhe sedimentimi. Këto procese janë për shkak të energjisë diellore dhe forcës së gravitetit.

Struktura e jashtme e Tokës

Pjesa e jashtme e Tokës gjithashtu përbëhet nga disa shtresa që grupojnë të gjithë elementët tokësorë.

Hidrosfera

Hidrosfera

Shtë bashkësia e të gjithë zonës së ujit që ekziston në koren e tokës. Ju mund të gjeni të gjitha detet dhe oqeanet, liqenet dhe lumenjtë, ujërat nëntokësore dhe akullnajat. Uji në hidrosferë është në shkëmbim të vazhdueshëm. Nuk qëndron në një vend fiks. Kjo është për shkak të ciklit të ujit.

Vetëm detet dhe oqeanet zënë tre të katërtat e të gjithë sipërfaqes së tokës, kështu që rëndësia e tyre në nivelin planetar është e madhe. Thanksshtë falë hidrosferës që planeti ka ngjyrën e tij karakteristike blu.

Sasi të mëdha të lëndës së tretur gjenden në trupat e ujit dhe u nënshtrohen forcave të mëdha. Forcat që veprojnë në to kanë të bëjnë me rrotullimin e Tokës, tërheqjen hënore dhe erërat. Për shkak të tyre, ndodhin lëvizjet e masave ujore siç janë rrymat oqeanike, valët dhe baticat. Këto lëvizje kanë një ndikim të madh në një nivel global, pasi ato prekin qeniet e gjalla. Klima ndikohet gjithashtu nga rrymat detare me efekte si El Niño ose La Niña.

Sa i përket ujërave të ëmbla ose kontinentale, mund të themi se ato janë shumë të rëndësishme për funksionimin e planetit. Kjo sepse ato përbëjnë agjentët gërryes më kushtëzues në sipërfaqen e tokës.

atmosferë

Shtresat e atmosferës

Atmosfera Shtë shtresa e gazrave që rrethon të gjithë Tokën dhe ato janë thelbësore për zhvillimin e jetës. Oksigjeni është gazi kondicionues për jetën siç e njohim ne. Përveç kësaj, shumë gazra ndihmojnë në filtrimin e rrezatimit diellor që mund të jetë vdekjeprurëse për qeniet e gjalla dhe ekosistemet.

Atmosfera nga ana e saj është e ndarë në shtresa të ndryshme, secila me një gjatësi, funksion dhe përbërje të ndryshme.

Duke filluar nga troposferën, është ai që është drejtpërdrejt në sipërfaqen e ngurtë të Tokës. Isshtë shumë e rëndësishme sepse është vendi ku jetojmë dhe ai që krijon dukuri meteorologjike si shiu.

Stratosfera është shtresa tjetër që shtrihet mbi rreth 10 km të troposferës. Në këtë shtresë është mbrojtja e rrezeve UV. Isshtë shtresa e ozonit.

Mesosfera ndjek më lart dhe gjithashtu përmban pak ozon.

Termosfera quhet në këtë mënyrë sepse, për shkak të efektit të rrezatimit diellor, temperaturat mund të kalojnë 1500 ° C. Në të ka një zonë të quajtur jonosferë, në të cilën shumë atome humbin elektronet dhe janë në formën e joneve, duke lëshuar energji që përbën dritat veriore.

Biosferë

Biosferë

Biosfera nuk është një shtresë e vetë Tokës, por është bashkësia e të gjithë ekosistemeve që ekzistojnë. Të gjitha qeniet e gjalla që banojnë në planetin tonë përbëjnë biosferën. Prandaj, biosfera është pjesë e kores së tokës, por edhe e hidrosferës dhe atmosferës.

Karakteristikat e biosferës është i ashtuquajturi biodiversitet. Bëhet fjalë për shumëllojshmërinë e gjerë të qenieve të gjalla dhe format e jetës që gjenden në planet. Përveç kësaj, ekziston një marrëdhënie ekuilibri midis të gjithë përbërësve të biosferës që është përgjegjëse që gjithçka të funksionojë siç duhet.

A është struktura e tokës homogjene apo heterogjene?

struktura e tokës

Falë metodave të ndryshme të studimit, dihet që brendësia e planetit tonë është heterogjene. Isshtë strukturuar në zona koncentrike që kanë veti të ndryshme. Metodat e studimit janë si më poshtë:

 • Metodat e drejtpërdrejta: Ato janë ato që konsistojnë në vëzhgimin e studimit të vetive dhe strukturave të shkëmbinjve që formojnë sipërfaqen e tokës. Të gjithë shkëmbinjtë mund të preken direkt nga sipërfaqja për të qenë në gjendje të dinë të gjitha vetitë e tyre. Falë kësaj, në laborator vlerësohen të gjitha karakteristikat e shkëmbinjve që përbëjnë koren e tokës. Problemi është se këto studime të drejtpërdrejta mund të kryhen vetëm deri në rreth 15 kilometra të thella.
 • Metodat indirekte: janë ato që shërbejnë për interpretimin e të dhënave për të nxjerrë përfundimin se si është brendësia e Tokës. Megjithëse nuk mund t'i përdorim drejtpërdrejt ato, ne mund ta njohim brendësinë falë studimit dhe analizës së disa vetive si dendësia, magnetizmi, graviteti dhe valët sizmike. Edhe me analizën e meteoritëve, mund të nxirret edhe përbërja e brendshme tokësore.

Ndër metodat kryesore indirekte që ekzistojnë për të bërë strukturën e brendshme të tokës janë valët sizmike. Studimi i shpejtësisë së valëve dhe trajektores së tyre na ka lejuar të njohim brendësinë e Tokës, si fizike ashtu edhe strukturore. Dhe a është kjo sjellja e këtyre valëve ndryshon në varësi të vetive dhe natyrës së shkëmbinjve ata kalojnë nëpër. Kur ekziston një zonë ndryshimi midis materialeve, quhet ndërprerje.

Nga e gjithë kjo njohuri, rrjedh se brendësia e Tokës është heterogjene dhe është e strukturuar në zona koncentrike që kanë veti të ndryshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth strukturës së Tokës dhe karakteristikave të saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   cfare rendesie ka dijo

  faqja eshte shume e mire

 2.   Marcelo Daniel Salcedo Guerra dijo

  Shumë mirë për faqen Kam mësuar shumë për këtë temë

 3.   Jose Reyes dijo

  Botim i shkëlqyeshëm, shumë i plotë.