Karakteristikat dhe rëndësia e stratosferës

Stratosfera është shtresa e dytë e atmosferës

Atmosfera jonë ka shtresa të ndryshme në të cilën ka gazra të ndryshëm me përbërje të ndryshme. Secila shtresë e atmosferës ka funksionin dhe karakteristikat e veta që e bëjnë atë të ndryshme nga pjesa tjetër.

Ne kemi troposferën cila është shtresa e atmosferës në të cilën jetojmë dhe në të cilën ndodhin të gjitha fenomenet meteorologjike, stratosfera cila është shtresa e atmosferës në të cilën ndodhet shtresa e ozonit, mesosfera ku ndodhin dritat veriore dhe termosfera që kufizohet me hapësirën e jashtme dhe ku temperatura është shumë e lartë. Në këtë postim do të përqendrohemi në stratosferën dhe rëndësinë që ajo ka për jetën në planetin tonë.

Karakteristikat e stratosferës

Në stratosferë, temperaturat janë shumë të ulëta dhe rriten në lartësi

Stratosfera është në një lartësi prej rreth 10-15 km e lartë dhe shtrihet deri në rreth 45-50 km. Temperatura në stratosferë ndryshon si më poshtë: së pari, ajo fillon të jetë e qëndrueshme (pasi gjendet në lartësi afër tropopauzës ku temperatura mbetet e njëjtë) dhe mjaft e ulët. Ndërsa rritemi në lartësi, temperatura e stratosferës rritet, pasi ajo thith gjithnjë e më shumë rrezatim diellor. Sjellja e temperaturës në troposferë funksionon e kundërta e asaj që bën troposfera në të cilën jetojmë, domethënë, në vend që të ulet me lartësinë, ajo rritet.

Në stratosferë vështirë se ka ndonjë lëvizje vertikale të ajrit, por erërat horizontale shpesh mund të arrijnë 200 km / orë. Problemi me këtë erë është se çdo substancë që arrin në stratosferë shpërndahet në të gjithë planetin. Një shembull i kësaj janë CFC-të. Këto gazra të përbërë nga klor dhe fluor shkatërrojnë shtresën e ozonit dhe përhapen në të gjithë planetin për shkak të erërave të forta nga stratosfera.

Vështirë se ka re ose formacione të tjera meteorologjike në stratosferë. Ndonjëherë njerëzit shpesh ngatërrojnë rritjen e temperaturave të stratosferës me afërsinë e saj me Diellin. Logshtë logjike të mendojmë se sa më afër Diellit, aq më i nxehtë do të jetë. Sidoqoftë, nuk është rasti për këtë. Në stratosferë mund të takohemi shtresa e famshme e ozonit. Shtresa e ozonit në vetvete nuk është një "shtresë", por është një zonë e atmosferës në të cilën përqendrimi i këtij gazi është shumë më i lartë se në pjesën tjetër të atmosferës. Molekulat e ozonit janë përgjegjëse për thithjen e rrezatimit diellor që na godet direkt nga Dielli dhe lejon jetën në Tokë. Këto molekula që thithin rrezet ultraviolet të diellit e shndërrojnë atë energji në nxehtësi dhe, për këtë arsye, temperatura e stratosferës rritet në lartësi.

Sepse ka tropopauza në të cilën ajri është shumë i qëndrueshëm dhe nuk ka rryma të erës, shkëmbimi i grimcave midis troposferës dhe stratosferës është pothuajse zero. Për këtë arsye vështirë se ka avuj uji në stratosferë. Kjo do të thotë që retë në stratosferë formohen vetëm nëse është aq e ftohtë sa që sasia e vogël e ujit ekzistues kondensohet dhe formon kristale akulli. Ata quhen re kristali akulli dhe nuk shkaktojnë reshje.

Në fund të stratosferës është stratopauza. Isshtë një zonë e atmosferës ku përqendrimet e larta të ozonit përfundojnë dhe temperatura bëhet shumë e qëndrueshme (rreth 0 gradë celsius). Stratopauza është ajo që i hap rrugën mezosferës.

Si një kuriozitet, vetëm përbërjet kimike që kanë një jetë të gjatë janë ato që mund të arrijnë stratosferën. Tani po, pasi të jenë atje, ata mund të qëndrojnë për një kohë të gjatë. Për shembull, materialet e emetuara nga shpërthimet e mëdha vullkanike janë të afta të qëndrojnë në stratosferë për gati dy vjet.

Shtresa e ozonit

Shtresa e ozonit është dëmtuar nga CFC por tashmë po rikuperohet

Shtresa e ozonit nuk ka gjithmonë përqendrimin e njëjtë të këtij gazi larg saj. Në stratosferë, formimi dhe shkatërrimi i vazhdueshëm i ozonit ndodh në të njëjtën kohë. Që të formohet ozoni, rrezet e dritës së diellit duhet të thyejnë një molekulë oksigjeni (O2) në dy atome oksigjeni (O). Njëri prej këtyre atomeve kur takon një molekulë tjetër të oksigjenit reagon për të formuar ozonin (O3).

Kështu formohen molekulat e ozonit. Megjithatë, natyrisht, ashtu si krijohen, ato shkatërrohen nga rrezatimi diellor. Rrezet e dritës nga Dielli bien mbi molekulën e ozonit dhe e shkatërrojnë atë përsëri për të sjellë një molekulë oksigjeni (O2) dhe një atom oksigjeni (O). Tani atomi i oksigjenit reagon me një molekulë tjetër të ozonit për të formuar dy molekula të oksigjenit, etj. Isshtë një cikël natyror që është në ekuilibër midis formimit dhe shkatërrimit të molekulave të ozonit. Në këtë mënyrë, kjo shtresë e gazeve mund të thithë një sasi të madhe të rrezeve të dëmshme ultraviolet dhe të na mbrojë.

Kështu ka qenë për një kohë të gjatë. Një cikël ku përqendrimi i ozonit mbahej në një përqendrim relativisht të qëndrueshëm dhe konstant me kalimin e kohës. Sidoqoftë, ekziston një mënyrë tjetër për të shkatërruar ozonin në atmosferë. Klorofluorokarbure (CFC) ato janë shumë të qëndrueshme në atmosferë dhe për këtë arsye mund të arrijnë në stratosferë. Këto gazra kanë një jetë mjaft të gjatë, por kur arrijnë në stratosferë, rrezet ultravjollcë nga Dielli shkatërrojnë molekulat, duke sjellë radikalet e klorit që janë shumë reaktive. Këto radikale reaktive shkatërrojnë molekulat e ozonit, kështu që sasia e ozonit që shkatërrohet në total është shumë më e madhe se ajo e gjeneruar. Në këtë mënyrë, ekuilibri midis gjenerimit dhe shkatërrimit të molekulave të ozonit të afta për të thithur rrezatimin diellor të dëmshëm për ne është prishur.

Pasojat e vrimës në shtresën e ozonit

Fatkeqësisht, në të kaluarën kjo temë nuk dihej me aq hollësi, kështu që në aktivitetet njerëzore (përdorimi i aerosoleve klorofluorokarbon) ata kanë arritur të arrijnë në stratosferë sasi të mëdha të klorit dhe bromit që shkatërrojnë molekulat e ozonit. Për shkak se reagimi kërkon dritë dhe formimin e reve polare në temperatura shumë të ulëta, nivelet më të ulëta të ozonit ndodhin në pranverën e Antarktidës dhe vrima e ozonit formohet veçanërisht mbi Antarktidë. Këto vrima të ozonit bëjnë që më shumë rrezatim ultraviolet të arrijë sipërfaqen e Tokës dhe të përshpejtojë shkrirjen.

Tek njerëzit, degradimi i shtresës së ozonit ka shkaktuar një rritje të incidencës së kancerit të lëkurës për shkak të një sasie më të madhe të rrezatimit diellor që na arrin. Bimët preken gjithashtu, veçanërisht ato që janë në rritje dhe kanë kërcell dhe gjethe më të dobëta dhe më pak të zhvilluara.

Ndikimet e aeroplanëve në stratosferë

Aeroplanët fluturojnë në stratosferën e poshtme për të shmangur rezistencën e tepërt në trup

Aeroplanët gjithashtu kanë pasur një ndikim në stratosferë, sepse ata zakonisht fluturojnë në një lartësi prej 10 dhe 12 km, domethënë, afër tropopauzës dhe fillimit të stratosferës. Ndërsa trafiku ajror është rritur, emetimet e dioksidit të karbonit (CO2), avullit të ujit (H2O), oksideve të azotit (NOx), oksideve të squfurit (SOx) dhe blozës janë rritur në atmosferë midis troposferës së sipërme dhe stratosfera e poshtme.

Sot, aeroplanët shkaktojnë vetëm midis 2 dhe 3% të emetimeve globale të serrave. Kjo nuk është e një rëndësie të madhe as për sa i përket ngrohjes globale. Sidoqoftë, ajo që është me të vërtetë e rëndësishme për aeroplanët është që gazrat që ata lëshojnë ta bëjnë këtë në pjesën e sipërme të troposferës. Kjo bën që avujt e ujit të emetuar të rrisin shanset për të formuar re cirrus që ruajnë më shumë nxehtësi në Tokë dhe kontribuojnë në ngrohjen globale.

Nga ana tjetër, oksidet e azotit të emetuara nga aeroplanët janë gjithashtu të rrezikshëm, pasi ato kanë të bëjnë me zhdukjen e ozonit në stratosferë. Duhet të mendojmë se edhe pse gazrat serrë të emetuar nga aeroplanët nuk kanë një jetë shumë të gjatë për të arritur stratosferën, ata mund ta bëjnë këtë, sepse ato po lëshohen në një lartësi shumë afër saj.

Kuriozitete të stratosferës

mikrobe të vogla jetojnë në shtresa

Kjo shtresë e atmosferës ka disa kuriozitete që mund të na befasojnë. Ndër ato kuriozitete janë:

  • Dendësia e ajrit është 10% më e ulët atë në sipërfaqen e tokës
  • Temperaturat në shtresat e ulëta janë rreth e rrotull -56 gradë mesatarisht dhe rrymat e ajrit arrijnë 200 kilometra në orë.
  • Ka raporte që sigurojnë ekzistenca e mikroorganizmave të vegjël që jetojnë në stratosferë. Këto mikrobe besohet se kanë ardhur nga hapësira. Ata janë spore bakteriale, organizma jashtëzakonisht rezistente që mund të formojnë një shtresë mbrojtëse rreth vetes dhe për këtë arsye mbijetojnë në temperaturat e ulëta, kushtet e thata dhe nivelet e larta të rrezatimit që gjenden në stratosferë.

Siç mund ta shihni, atmosfera ka funksione të mëdha për ne dhe pjesën tjetër të qenieve të gjalla që banojnë në planetin tonë. Stratosfera përmban diçka që është e nevojshme për mbijetesën tonë dhe që, megjithëse është e gjatë kilometra, ne duhet ta mbrojmë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.