Konstelacioni i demit

Konstelacioni i demit

Ka mijëra yjësitë në të gjithë qiellin. Sot do të flasim për njërën prej yjeve të zodiakut që përfaqësohet nga kau ose demi. Bëhet fjalë për konstelacioni i demit. Kjo konstelacion mund të shihet mjaft imponues në qiellin me yje dhe është shumë afër yjeve të Akrepit dhe Luanit. Në këtë rajon ku ndodhet kjo konstelacion ne gjithashtu lokalizojmë dy grupe yjesh që janë mjaft të njohura.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me konstelacionin e Demit.

Ku është konstelacioni Demi?

Konstelacioni i Demit në qiell

Nëse duam ta gjejmë këtë konstelacion përtej qiellit, së pari duhet të kërkojmë konstelacionin Dash. Kjo konstelacion ndodhet në perëndim dhe konstelacioni Binjakët ishte në lindje. Nëse i gjejmë këto dy yje, mund të shohim se midis hapësirës midis njërës dhe tjetrës është konstelacioni Demi.

Së bashku me yjësitë e Akrepit dhe Luanit është një nga më të vjetrat e njohur. Për babilonasit ishte një konstelacion shumë i rëndësishëm pasi që kur dielli kaloi në yjësinë e Demit ata filluan të fillojnë kalendarin e tyre. Në jug të kësaj konstelacioni ne mund të lokalizojmë Orionin dhe në veri të Perseut (lidhja).

tipare kryesore

Yjësitë në qiell

Kjo konstelacion përshkohet nga ekuatori galaktik. Ky Ekuador galaktik është ai që është përgjegjës për ndarjen e Rrugës së Qumështit në dy. Nga njëra anë, kemi ekuatorin qiellor dhe nga ana tjetër kemi eliptike. Kjo ose paraqet trajektoren e yjeve në qiell.

Një tjetër nga karakteristikat kryesore të kësaj konstelacioni është se ajo gjendet në dy grupe yjesh të hapura dhe është më afër planetit tonë. Këto dy grupe yjesh kanë emrat e tyre. Ata janë Pleiades dhe Hiades. Ne mund ta vëzhgojmë këtë konstelacion me lehtësi relative duke përdorur dylbi ose një teleskop. Për më shumë fillestarë ne rekomandojmë teleskopët e poligonit Vrojtues qielli. Ato janë mjaft të lehta për tu njohur pasi mund të shihen qartë në hapësirë.

Yjet kryesorë të konstelacionit Demi

Grumbull yjesh

Shtë një konstelacion me një larmi të madhe yjesh, grupe dhe mjegullnaja. Duke pasur grupe të mëdha yjesh, ne duhet të dimë se si të bëjmë dallimin se cilat janë më të njohurat. Ne do të bëjmë një listë të yjeve më të njohur dhe karakteristikat e tyre kryesore:

  • Aldebaran: Karakteristika e tij kryesore është se është ylli më i ndritshëm në të gjithë konstelacionin. Ka një ngjyrë midis të kuqes dhe portokallit që është mjaft intensive. Kjo është ajo që e bën atë mjaft të lehtë për t'u njohur. Zakonisht shoqërohet nga një yll tjetër që ka më pak shkëlqim.
  • Alcione: është ylli më i ndritshëm në grumbullin Pleiades. Nga të gjithë yjet në grupe është më i riu.
  • Tauri, me dy yje: e merr këtë emër sepse në shikim të parë mund të shihen sikur të ishin dy yje shumë të afërt. Për këtë arsye, quhet edhe yje binarë dhe ato janë të bardha.
  • Tauri, ylli bimor i sekuencës spirale: Me këtë emër të gjatë po flasim për një lloj ylli spektral A që është në një fazë të evolucionit. Ky yll e ka origjinën përmes shkrirjes së hidrogjenit në helium. Ky reaksion kimik ndodh në të njëjtën mënyrë si në diell.

Grumbuj dhe mjegulla

Mjegullnajat e konstelacionit Demi

Tani do të flasim për grupimet dhe mjegullnajat që përmban kjo konstelacion i Demit. Ne përmendëm më herët se ai ka dy lloje të grupeve: Pleiades dhe Hiades. Pleiades është një grup prej 7 yjesh që ndodhen në këtë konstelacion dhe që janë më afër Tokës. Ato konsiderohen më të dukshmet nga të gjithë yjet në këtë konstelacion dhe janë shumë të vjetra. Fama e tyre është për shkak të faktit se ato janë përhapur nëpër histori dhe janë njohur gjerësisht për shfaqjen e tyre në shumë legjenda dhe mite.

Hiades janë një tjetër grup i njohur dhe më i vjetër i yjeve në hapësirë. Estimatedshtë vlerësuar se ata janë rreth 625 milion vjet të vjetër.

Sa i përket mjegullnajave, ka edhe disa brenda kësaj konstelacioni. E para njihet si Mjegullnaja e Gaforres. Shtë një mjegullnaje që është formuar nga pjesa tjetër që la një supernovë. Zbulimi u bë falë disa astronomëve arabë dhe kinezë në vitin 1.054. Në qendër të kësaj mjegullnaje mund të shohim dy yje por me më pak shkëlqim. Në studimet që janë kryer për të kuptuar më mirë karakteristikat e kësaj mjegullnaje, u zbulua se ajo lëshon rrezatim të fuqishëm elektromagnetik.

Një tjetër mjegullnaje që ka konstelacioni i Demit quhet Mjegullnaja e reflektimit. Karakteristika e tij kryesore është se ka një ngjyrë blu dhe një përbërje kimike të gazit, hekurit, hidrogjenit, oksigjenit, silicit, karbonit dhe pluhurit yjor.

Mitologjia dhe astrologjia e Demit

Për yjësitë në qiell ka shumë mite dhe histori. Sipas mitologjisë Greke, Demi përfaqëson minotaurin. Ky minotaur nuk është asgjë më shumë se Zeusi i shndërruar në një dem. Në legjendë thuhet se Zeusi është thellësisht i dashuruar me Evropën dhe vendos të shndërrohet në një dem të bukur dhe të butë. Europa, duke e parë atë, hyn në të dhe Zeus përfiton nga situata për të qenë në gjendje ta rrëmbejë atë dhe të fundoset në det. Thereshtë atje ku ai e zotëron atë dhe ata babanë 3 djem të quajtur Minos, Radamantis dhe Sarpedon.

Nga momenti në të cilin mitologjia tregon për ekzistencën e këtyre fëmijëve, është kur Minos përfaqëson konstelacionin e Demit. Nga ana tjetër, në mitologjinë egjiptiane kjo yjësi përfaqësohet si perënditë Osiris dhe Isis. Këto dy perëndi përfaqësohen me një trup gjysmë dem gjysmë lope.

Kjo konstelacion është e dyta në zodiak dhe sunduesi i saj është planeti venus. Personat që kanë lindur nën shenjën e Demit janë më të ndjeshëm. Thuhet se janë njerëz që mund të besohen plotësisht dhe shpesh janë miq dhe dashnorë të shkëlqyeshëm. Ata janë gjithashtu njerëz shumë të durueshëm dhe karakterizohen nga forca fizike dhe intelektuale.

Siç mund ta shihni, konstelacioni i Demit është mjaft i njohur në të gjithë botën. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.