Yjësitë në qiell

yjet në qiell

Yjet në qiellin e natës janë rregulluar në një mënyrë të rastësishme. Disa duken më të mëdha dhe disa duken më të vogla për arsye të ndryshme. Njëra është madhësia e vetë yllit dhe tjetra është distanca midis atij ylli dhe planetit tonë. Ajo që mendohet është se ka linja imagjinare që bashkojnë yjet dhe atë që ne e quajmë yjësitë. Yjësitë kanë një kuptim dhe kanë qenë të dobishme në histori. Këtu do t'ju tregojmë më shumë rreth yjeve dhe do të përmendim disa nga më të rëndësishmet.

A doni të rrisni njohuritë tuaja rreth astronomisë dhe të dini më shumë rreth yjeve? Këtu ju themi juve.

Yjësitë në qiellin e natës

yje në qiell

Yjësitë nuk janë asgjë më shumë se një grup yjesh që, formë plotësisht imagjinare, ato marrin forma nga bashkimet e vijave. Asshtë sikur bashkojmë pikat për ta formësuar atë. Emrat e këtyre konstelacioneve vijnë nga qenie mitologjike, kafshë, njerëz që kanë bërë punë të madhe për njerëzimin apo edhe objekte të rëndësishme.

Ata janë emëruar përmes emrat e përveçëm tradicionalë nga latinishtja, greqishtja dhe arabishtja. Ky emër zakonisht ka një shkronjë të vogël greke që fillon me alfa dhe pjesën tjetër të alfabetit në rend zbritës. Në këtë mënyrë, ju i jepni pak rend të zbulimit vetëm duke lexuar emrin. Pas shkronjës së alfabetit grek, ne gjejmë një shkurtim të emrit të konstelacionit.

Nëse i shterojmë shkronjat greke për numërimin e yjeve, ne përdorim shkronjat latine. Kjo lloj nomenklature njihet si ajo e Bayer. Yjet më të vegjël përbëhen nga një emër i ndjekur nga shkurtesa e njohur si Flamsteed. Ndërsa ka nomenklatura të shumta, një yll mund të ketë emra të ndryshëm në të gjithë botën.

Jo vetëm që mund të gjejmë të njëjtat yje me emra të ndryshëm, por grupet e yjeve që përbëjnë yjësitë quhen gjithashtu të ndryshme.

dobi

formimi i yjësisë

Në kohët e lashta, yjësitë ishin të dobi e madhe për të mësuar të lundroni natën. Pa lundrim GPS ose radarë të çfarëdo lloji, lundrimi nëpër dete u nënshtrohej llojeve të tjera të "teknologjive". Në këtë rast, yjësitë shërbyen si referencë për të treguar orientimin në të cilin ndodheshin.

Ata gjithashtu shërbyen për të dhënë llogari për kalimin e stacioneve. Përveç motit, stacionet nuk janë të përcaktuara mirë. Për këtë arsye, me lëvizjen e yjeve ishte e mundur të intuitohej pozicioni që Toka kishte në lidhje me Diellin në Sistem diellor dhe e di se çfarë sezoni të vitit ishin.

Aktualisht, përdorimi i vetëm i yjeve është për të memorizuar më lehtë pozicionin e yjeve. Duhet të kemi parasysh se mund të shohim miliona yje në qiell dhe që, ndërsa minutat dhe orët kalojnë, ato lëvizin për shkak të lëvizjes së rrotullimit të Tokës.

Në total gjejmë 88 grupime yjesh në sferën tonë qiellore. Secili prej tyre merr një figurë të ndryshme me një emër, qoftë fetar apo mitologjik. Vizatimet më të vjetra të konstelacionit datojnë para 4.000 vjet para Krishtit. Në atë kohë, Sumerianët u dhanë emra yjeve të rëndësishëm si Ujori, për nder të perëndisë së tyre.

Yjësitë sot

vizualizimi i konstelacionit

Yjësitë që janë "punuar" sot në hemisferën veriore nuk janë shumë të ndryshme nga ato të parashikuara nga egjiptianët e lashtë. Disa nga konstelacionet e rëndësishme ishin ajo e Homerit dhe Hesiodit. Ptolemeu ishte një matematikan dhe astronom dhe ishte në gjendje të identifikonte 48 prej yjeve që kemi sot. Nga ato 48 yjësi që ai zbuloi, 47 prej tyre kanë ende të njëjtin emër.

Ndër më të rëndësishmit dhe të njohurit janë ato që janë në planin e orbitës së Tokës. Ata janë konstelacione të zodiakut. Ato kanë lidhje me shenjat e zodiakut të secilit person. Kjo ka të bëjë me muajin e lindjes së secilit gjatë vitit.

Ka edhe të tjerë më të njohur si Big Dipper që mund të shihen nga hemisferën veriore dhe Hydra. Kjo e fundit është një nga yjësitë më të mëdha që ekziston në qemerin tonë qiellor. Isshtë një grupim prej 68 yjesh që mund të shihen me sy të lirë. Krejt e kundërta është Cruz del Sur, e cila është konstelacioni me madhësinë më të vogël ekzistuese.

Disa yjësi më të rëndësishme

Yjësitë ndryshojnë për nga rëndësia në varësi të hemisferës ku jemi. Për shembull, në hemisferën veriore, Zhytja e Madhe është një nga yjësitë më të rëndësishme. Sidoqoftë, jo në hemisferën jugore. Kjo sepse aty nuk është e dukshme, prandaj nuk mund të jetë relevante. Mos të harrojmë se jo të gjithë konstelacionet mund të vëzhgohen nga një pikë specifike në Tokë, por kjo varet shumë nga vendi ku jemi. Diçka e ngjashme ndodh me aurora polare.

Këtu do t'ju tregojmë disa nga yjësitë më të famshme dhe të lehta për t'u njohur.

Ariu i Madh Ariu i Madh

Oneshtë një nga më të rëndësishmet dhe më të njohurat. Shërben për të shënuar veriun. Navigatorët antikë e përdorën atë për të shënuar rrugën drejt tokave të panjohura.

Ariu i Vogël

Ariu i Vogël

Isshtë një konstelacion tjetër që mund të vërehet vetëm në hemisferën veriore. Sidoqoftë, ishte e një rëndësie të madhe në kohërat antike për lundruesit, pasi ishte e mundur të dihej sezoni i vitit dhe momenti pa përdorur madje asnjë lloj kalendari.

Orioni

Orioni

Shtë një nga më të famshmet dhe që konsiderohet më e bukura në parajsë. Njihet gjithashtu me emrin gjuetar. Ajo përfaqëson disa kultura dhe është e shenjtë për Egjiptianët që t'i shoqërojnë ato gjatë natës -

Cassiopeia

Cassiopeia

Oneshtë një nga më të lehtat për tu njohur në qiell nga forma e tij M ose W. Përdoret për të identifikuar disa yjësi kur mësoni në këtë botë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth yjeve dhe rëndësisë së tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  Portilo gjermane
  Faleminderit për shpërndarjen
  Yjësitë tuaja.

 2.   Portillo gjermane dijo

  Faleminderit shumë për komentin tuaj Jose!

  Një përshëndetje!