Teleskopët Skywatcher

Trashëgim

Ka teleskopë të shumtë për të vëzhguar qiellin e natës. Vetëm disa modele për fillestarët mund të na japin avantazhin e shikimit të kësaj bukurie. Një nga ata teleskopë që ia vlen të blihet është modeli SkyWatcher. Qëllimi kryesor i këtyre teleskopëve është të kenë cilësi të përparuar dhe që ato të jenë me një çmim të volitshëm është për të gjithë. Marka SkyWatcher ka një larmi të gjerë produktesh për këdo që po fillon botën e astronomisë ose për ata që janë më kërkues dhe të përparuar me më shumë përvojë në këtë fushë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat e teleskopëve SkyWatcher dhe ne do të bëjmë një krahasim në mënyrë që të mësoni më shumë rreth këtyre produkteve.

Origjina dhe karakteristikat kryesore të teleskopëve SkyWatcher

Teleskopët Skywatcher

Themeluesi i teleskopëve SkyWatcher quhet David Shen dhe që kur ishte 26 vjeç ai filloi të punonte si teknik në një qendër kërkimore. Kjo është ajo ku ai u interesua për shikimin e yjeve dhe dizajnin optik. Teleskopët në të kaluarën ishin shumë më të kushtueshëm se sot. Qëllimi i sotëm është që shumë njerëz të kenë mundësi të shohin përtej qiellit tonë të natës. Një nga bukuritë më interesante që duhet të jetë është të mendosh për unazat e Saturni. Në 1999 Synta lançoi markën SkyWatcher pTë bëjmë gjithçka që është e mundur për të përmirësuar cilësinë e teleskopëve dhe për të ulur kostot e prodhimit. Në këtë mënyrë, ai do të kishte një çmim mjaft konkurrues në tregjet me një markë dhe një dizajn shumë më superior për të gjithë adhuruesit e kësaj bote.

Teleskopët astronomikë SkyWatcher kanë një cilësi të shkëlqyeshme dhe një çmim mjaft të volitshëm. Kjo e ka bërë atë një nga markat më të rëndësishme në të gjithë botën. Ka një ofertë mjaft të gjerë dhe të larmishme, veçanërisht të specializuar në teleskopët astronomikë me rreze të mesme, të cilat lejojnë përdoruesin të shijojë vëzhgimin e qiellit, qoftë ju amator, i mesëm apo i përparuar.

Për shumë njerëz, SkyWatcher është marka e teleskopëve dhe aksesorëve si cilësia më e mirë. Ne do të analizojmë disa nga modelet më të shitura për karakteristikat dhe çmimin e tyre.

Teleskopët më të shitur Skywatcher

Trashëgim

Trashëgimia Skywatcher

Isshtë një seri modelesh që përbëhen nga teleskopë më të vegjël për të qenë në gjendje t’i vendosin në një tavolinë. Ato gjithashtu shërbejnë për t’i çuar kudo që të kenë një transport më të mirë. Ndër karakteristikat e tij kryesore dhe, për atë që bie më shumë në sy, janë çmimi i tij i ulët dhe trajtimi i lehtë. Ky është një teleskop ideal për fillestarët. Ata kanë një dizajn shumë tërheqës, modern dhe një peshë adekuate për të qenë në gjendje ta transportojnë atë lehtësisht.

Pavarësisht se janë mjaft të lira, ata kanë një përkufizim mjaft të mirë të imazhit. Nëse dëshironi të keni një teleskop që të jeni në gjendje të përmirësoni imazhet e hënës dhe disa planetëve, Heritage 90 është një nga opsionet më të mira në këtë seri. Shërben gjithashtu që të keni mundësi të keni disa vizualizime në tokë. Ka teknologji mjaft të përparuar që na lejojnë të lëvizim manualisht teleskopin në ndonjë aks pa u përshkruar. Kjo na jep rehati të madhe kur e përdorim. Përveç kësaj, ajo ka një memorie të brendshme me më shumë se 42.000 objekte për të qenë në gjendje të vëzhgojë automatikisht. Nëse dëshironi një kopje të kësaj serie, mund ta blini duke klikuar këtu.

Merkur

Merkur

Isshtë një linjë tjetër e teleskopëve i njohur gjithashtu si Mërkuri, ideal për ata që duan të fillojnë në këtë vëzhgim astronomik. Deviceshtë një pajisje mjaft e lehtë për t'u përdorur, por ju garantohet një përvojë e mirë. Montimi i tij është mjaft i përshtatshëm për vëzhgime tokësore dhe ka një zmadhim të mirë të pajisjeve, megjithëse nuk është më i miri në treg. Isshtë ideale për fillestarët. Ekzistojnë 3 modele të ndryshme teleskopi në varësi të objektivit që duam. E para është SkyWatcher mercury 607 i cili ka një diametër lente prej 60 mm dhe një gjatësi fokale prej 700 mm. Ky është një nga teleskopët më themelorë, prandaj është i dobishëm për ata që duan të fillojnë në këtë botë. Për të filluar në këtë botë mund ta blini këtë teleskop duke klikuar këtu.

Pastaj është modeli tjetër i quajtur zhivë 707 në të cilin gjejmë një montim altazimuth. Të gjithë njerëzit që marrin këtë teleskop pohojnë se ai ka cilësi të mjaftueshme për të qenë në gjendje të fillojë në këtë botë pasi që nuk kërkon shumë rregullime. Ata gjithashtu thonë se në motorin e tyre të kërkimit nuk është më e mira, prandaj do të jetë e nevojshme të vlerësohet nëse jemi tashmë të ndërmjetëm apo të avancuar. Nëse dëshironi të blini këtë teleskop, klikoni këtu.

I fundit është merkuri SkyWatcher 705. Theshtë më e mira për sa i përket cilësisë dhe çmimit të dy të përmendura më lart, por që në disa kufizime pasi që është i inicimit. Ju mund ta blini këtë model duke klikuar këtu.

Eksplorues

Skywatcher Explorer

Kjo dhomë e instrumenteve astronomikë ka cilësi mjaft optimale për të gjithë ata njerëz që tashmë kanë disa njohuri të mëparshme në astronomi. Cilësia e imazhit të saj është mjaft e lartë dhe mund të japë detaje mjaft interesante në objektet që mund të vëzhgojmë gjatë gjithë Sistem diellor. Ka një hapje të madhe që na lejon të vëzhgojmë planetët, mjegullnajat dhe galaktikat në një mënyrë mjaft të këndshme.

Ne nxjerrim në pah teleskopin Refractor explorer 130 mm që ka materiale me cilësi të lartë dhe një trekëmbësh me një montim ekuatorial dhe pasqyrë parabolike. Kjo shërben për të shmangur devijimin sferik. Me hapjen e madhe të diafragmës që kanë, ne mund të vëzhgojmë planetët edhe në zona ku kemi shumë ndotje të dritës. Isshtë një teleskop mjaft interesant duke marrë parasysh çmimin e tij. Nëse dëshironi të blini këtë model, klikoni këtu.

Një opsion më i përparuar nga kjo markë është SkyWatcher explorer 200p / 1000 EQ5. Shtë një model që ka një hapje prej 200 mm dhe një montim që shërben për të qenë në gjendje të ndjekë objektet astronomike në një mënyrë më të lehtë. Kjo e bën atë një teleskop të përsosur për të hedhur hapat e parë në këtë botë. Ne mund të marrim fotografi të shkëlqyera të hapësirës hapësinore me një çmim mjaft të volitshëm. kliko këtu për të marrë njërën prej tyre.

Shpresoj që me këtë informacion dhe këto krahasime të vendosni të ndani se cili teleskop Skywatcher dëshironi të keni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   JEZUS LAZCANO V. dijo

    Unë kam një teleskop 114X1000MM SKY-WATCHER. ES EQ1 T KA Markën "BINAR" DHE NUK MUND T'I GJETJE AS MANUALIT OSE RRJETAVE.