Fauna permiane

Fauna permiane

Brenda epokës Paleozoike ka 6 periudha në të cilat ndahet koha gjeologjike. Gjatë Periudha Permiane, ndodhet midis karboniferik dhe Triasik jeta u shpalos me ndryshime të mëdha. Fauna permiane ajo kishte si protagonist skicën e parë të gjitarëve si dhe diversifikimin dhe zgjerimin e qenieve të tjera të gjalla që tashmë ekzistonin. Periudha Permiane zgjati afërsisht 48 milion vjet dhe u konsiderua si një kohë tranzicioni për planetin si në një nivel gjeologjik dhe klimatik.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë në lidhje me karakteristikat dhe evolucionin e faunës Permiane.

Periudha Permiane

Ka shumë specialistë që hetojnë vazhdimisht këtë periudhë pasi që mund të merret një sasi e madhe informacioni i vlefshëm. Sidomos në fund të Permianit është me interes shkencor që kur u prezantua  ngjarja më katastrofike dhe shkatërruese e zhdukjes masive në të gjithë planetin. Ky proces i zhdukjes në masë ishte më i rëndësishëm sesa zhdukja e dinosaurëve në kretace.

Periudha e zhdukjes u bë e njohur si "Vdekja e Madhe" dhe në të Më shumë se 90% e të gjitha llojeve të qenieve të gjalla janë zhdukur. Vetëm disa specie mbijetuan, të cilat u lëshuan vendin kafshëve të tjera më të famshme në historinë e tokës siç janë dinosaurët. Kohëzgjatja totale e Permianit vlerësohet në 48 milion vjet, duke filluar 299 milion vjet më parë dhe duke përfunduar 251 milion vjet më parë.

Gjatë kësaj periudhe kohore moti ishte mjaft i ndryshueshëm. Si në fillim ashtu edhe në fund të kësaj periudhe, akullnajat ishin përjetuar dhe klima në fazën e saj ndërmjetëse ishte mjaft e ngrohtë dhe e lagësht.

Vdekja e Madhe në faunën Permiane

Gjatë kësaj periudhe disa specie të kafshëve përjetuan një diversifikim të madh. Në këtë rast, ne gjejmë një evolucion i madh në zvarranikët që konsideroheshin si gjitarë. Dhe është se në disa të dhëna fosile mund të gjenden paraardhësit e gjitarëve aktualë. Kjo do të thotë, gjitarët aktualë vijnë nga zvarranikët.

Në lidhje me Vdekjen e Madhe përbënte një nga ngjarjet më të rëndësishme të zhdukjes masive në të gjithë planetin. Ndodhi gjatë kësaj periudhe tashmë në fund të saj pothuajse në fillim të periudhës Triasike. Isshtë procesi më shkatërrues i zhdukjes që ka kaluar i gjithë planeti. Dhe është që 90% e specieve të qenieve të gjalla që populluan planetin u zhdukën. Shkaqet e kësaj zhdukje masive nuk dihen plotësisht, por ka disa teori që përpiqen të paraqesin atë që ka ndodhur.

Ndër teoritë më të prekura është ajo e a aktivitet intensiv vullkanik që shkaktoi dëbimin e sasive të mëdha të dioksidit të karbonit në atmosferë. Siç e dimë, ky dioksid karboni është një gaz serë me aftësinë për të mbajtur nxehtësinë. Sasia e madhe e dioksidit të karbonit të lëshuar në atmosferë shkaktoi një rritje të temperaturës mesatare të mjedisit. Kjo është mënyra se si ajo shkaktoi paqëndrueshmëri atmosferike në një nivel global dhe shumë qenie të gjalla nuk mund të përshtaten me kushtet e mjedisit.

Një propozim tjetër është shkaku i çlirimit të hidrokarbureve nga fundi i oqeanit dhe ndikimi i një meteori. Cilado qoftë shkaku i saj, është një ngjarje shumë katastrofike që preku shumë të gjitha kushtet mjedisore që ekzistonin në planet në atë kohë.

Fauna permiane

vdekshmëri e madhe në faunën permiane

Gjatë kësaj periudhe, disa lloje të kafshëve që origjinuan në periudhat e mëparshme u mbajtën. Sidoqoftë, një grup i rëndësishëm i kafshëve të reja si p.sh. ishin zvarranikët gjitarë. Këto kafshë konsiderohen paraardhëse të gjitarëve aktualë. Një jetë shumë e larmishme u gjet në dete.

Pa kurrizorë

Midis jovertebrorëve që dallohen nga fauna Permiane, përmenden disa grupe detare si ekinoderma dhe molusqet. Falë studimeve të ndryshme shkencore, ka qenë e mundur të gjesh të dhëna fosile të bivalvave dhe gastropodëve, si dhe disa brakiopodë. Brenda këtij grupi dhe ekosistemeve detare, spikasin anëtarët e skajit të poriferit ku gjenden sfungjerët. Këto kafshë ishin ato që filluan shumicën e shkëmbinj nënujorë pengesë.

Përkundër faktit se shumica e këtyre kafshëve u zhdukën, është gjetur një rekord fosil në të cilin janë dalluar më shumë se 4 mijë specie. Karakteristika e tij dalluese ishte se këto kafshë mbroheshin nga një mbulesë e materialit gëlqeror. Nga ana tjetër, artropodët, veçanërisht insektet, kishin një zhvillim të mirë si në periudhat e mëparshme. Në këtë kohë duhet të theksohet se madhësia e insekteve ishte disi më e rëndësishme se sot. Në këtë grup kafshësh, u shfaqën disa porosi të reja, të tilla si Diptera dhe Coleoptera.

Rruazorët

Duke kaluar në studimin e kurrizorëve, ne shohim se ata gjithashtu pësuan një zgjerim dhe diversifikim të madh, si në ekosistemet tokësore ashtu edhe ato ujore. Peshqit ishin kafshët më përfaqësuese të kësaj periudhe. Këtu gjejmë chondrichthyans si peshkaqenë dhe peshq të kockave. Një nga peshkaqenët që u zhduk gjatë periudhës së Kretaceut tashmë jetonte në këtë kohë. Peshkaqenët në atë kohë ishin shumë të ngjashëm me peshkaqenët e sotëm, edhe pse jo të mëdhenj. Ata mund të arrinin vetëm 2 metra në gjatësi.

Ne gjithashtu shohim Ortakanti. Isshtë një lloj peshku që tani është zhdukur. Bën pjesë në grupin e peshkaqenëve dhe pamja e saj ishte krejt e ndryshme. Trupi i ngjante një ngjalës dhe kishte lloje të ndryshme të dhëmbëve. Kemi edhe amfibë. Këto kafshë iu nënshtruan zhvillimit. Ata ishin një grup mjaft i larmishëm dhe mund të shkonin nga disa centimetra deri në 10 metra.

Më në fund, ne e shohim atë zvarranikët ishin kafshë që paraqisnin diversifikimin më të madh. Midis këtyre zvarranikëve gjejmë therapsidë që ishin një grup gjitarësh të konsideruar si paraardhës të gjitarëve të sotëm. Midis karakteristikave të tyre dalluese, ne zbuluam se ata paraqisnin disa lloje dhëmbësh dhe secili ishte përshtatur për funksione të ndryshme. Përveç kësaj, ata kishin 4 gjymtyrë ose këmbë dhe dieta e tyre ishte e larmishme. Kishte specie mishngrënëse dhe barngrënëse.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës Permiane


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.