Periudha karboniferike

Karbonifer

Paleozoiku është i ndarë në disa periudha që shtrihen në miliona vjet. Një nga këto periudha është karboniferik. Isshtë një ndarje kohore gjeologjike që fillon afërsisht 359 milion vjet më parë dhe përfundoi 299 milion vjet më parë, duke i dhënë fillimin periudhës Permian.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, gjeologjinë, klimën, florën dhe faunën e Karboniferit.

tipare kryesore

Flora karboniferike

Gjatë gjithë kësaj periudhe Amerika e Veriut është i ndarë në Pensilvani dhe Misisipi. Në të gjithë Evropën ka disa nënndarje si Evropa Perëndimore nga njëra anë dhe Rusia nga ana tjetër. Të dy nënndarjet janë të vështira për t'u lidhur midis tyre së bashku me atë amerikane. Karakteristikat kryesore të kësaj periudhe janë se ka zona të mëdha të pyllit që janë varrosur rradhazi për shkak të zvogëlimit të temperaturës globale. Këto masa të mëdha të pyllëzuara për të dekompozuar lëndën organike që prodhoi shtresa të mëdha qymyri. Prandaj, kjo periudhë quhet Karbonifer.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, një numër i madh i specieve primitive të peshqve gjithashtu janë zhdukur dhe speciet kërcore dhe kockore janë zgjeruar. Amfibët filluan të pushtonin tokën kontinentale dhe zvarranikët filluan të zhvilloheshin. Këto specie kafshësh kanë kulmin e tyre gjatë Jurassic. Karboniferi është i ndarë në Karbonifer i Epërm dhe i Poshtëm. Gjatë karboniferit të sipërm, insektet me bollëk, disa prej tyre të mëdhenj, të tilla si pilivesa. Dragonflies të kësaj epoke ishin me madhësi gati dy metra me krahë të shtrirë, dhe pemët ishin aq të larta sa shumica ishin rreth 60 metra të gjata.

I gjithë ky mjedis gjenerohet falë një atmosfere me një përqendrim të lartë të oksigjenit. Sipas vlerësimeve dhe hulumtimeve në lidhje me këtë sasi oksigjeni mund të përshtaten në atmosferë u arrit një përqindje prej 35%, duke qenë 21% sot. Karbonifer që është një fazë mjaft aktive në historinë e planetit tonë nga pikëpamja tektonike. Ne do të analizojmë me më shumë kujdes në seksionin tjetër.

Gjeologji karboniferike

Periudha paleozoike

Gjatë kësaj periudhe ka pasur ndryshime të mëdha në nivelin gjeologjik, siç është origjina e orogjenisë Hercine. Kjo orogjeni është ajo që krijon formimin e megakontinentit të quajtur Pangea. Mbani në mend se akullnajat përfunduan në të cilat akullnajat u përhapën në të gjithë qendrën dhe jugun e Pangea.

Në fillim të kësaj periudhe, rënia globale e nivelit të detit që ndodhi në fund të Devonian u përmbys. Gjatë këtyre miliona viteve niveli i detit po ngrihej pak nga pak dhe duke krijuar dete epikontinentale në një mënyrë të përgjithësuar. Siç e përmendëm më parë, kishte një rënie të përgjithshme të temperaturave polare në jug. Ai mendoi se Gondwana jugore ishte një akullnajë plotësisht për tërë periudhën. Sidoqoftë, të gjitha këto kushte mjedisore nuk patën shumë efekt në tropikët. Në këto zona të planetit pyjet e harlisura filluan të shumoheshin në kënetat dhe pak nga pak ata po ngjiteshin disa gradë drejt veriut, duke u larguar nga akullnajat e polit të jugut.

Duke vazhduar me gjeologjinë mund të shohim se një pjesë e madhe e Evropës dhe Amerikës së Veriut ishte e vendosur në Ekuator. Kjo mund të dihet falë depozitimeve antike të shkëmbinjve gëlqerorë që është shumë i trashë. Shkenca e ngarkuar me studimin e shkëmbinjve dhe organizimin e tyre kohor është stratigrafia. Shkëmbinjtë karbonifer në Evropë dhe Amerikën e Veriut ishin një vazhdimësi e vazhdueshme e shkëmbinjve gëlqerorë, animistëve, shistave dhe depozitave të qymyrit. Këto linjë të trashëgimisë ishin të njohura si ciklotema.

Klima karboniferike

Klima e periudhës karboniferike

Për të thelluar informacionin mbi këtë periudhë, gjatë gjithë kohës klasifikohet si karbonifer i ulët dhe karbonifer i sipërm. Gjatë arritjes së kufirit të karboniferit të poshtëm ka pasur një rënie globale të nivelit të detit për shkak të zgjerimit të akullnajave të Gondwana. Kjo shkaktoi një regres të rëndësishëm dhe një ftohje të klimës në një nivel global. Kur akullnajat u përhapën, të ndryshme dete të mëdha kontinentale epikontinentale dhe pishina të mëdha karboni të Misisipi.

Nga ana tjetër, kjo rënie e temperaturave u rrit në polin jugor dhe prodhoi formimin e akullnajave në pjesën jugore të Gondwana. Kërkimet nuk janë plotësisht të qarta nëse shtresat e akullit filluan të formoheshin gjatë Devonianit apo jo. Pati gjithashtu një zhdukje masive të të gjithë jetës oqeanike për shkak të këtij regresioni të nivelit të detit që preku krinoidet dhe amonoidet, duke humbur përkatësisht midis 40% dhe 80% të të gjitha gjinive të tyre.

Tani kalojmë në Karboniferin e Epërm. Gjatë Gondvanës së sipërme karboniferike kontakton kontinenti i gurëve të lashtë ranorë të Kuq të njohur gjithashtu si Euramérica. Kjo shkakton fazat kryesore të formimit të orogjenisë Hercinike.te Gradientët më të rëndësishëm të temperaturës latinale u rritën gjatë Karboniferit të Epërm. Nëse Iberia, e cila atëherë ishte afër polit tjetër, gjithashtu kishte një florë të veçantë që u përshtatet kushteve të ftohta.

Flora dhe Fauna

Detet gjatë Karboniferit

Siç kemi përmendur më parë, peshqit filluan të përhapen edhe pse u tërhoqën për shkak të uljes së nivelit të detit. Zvarranikët filluan të kolonizojnë sipërfaqen e tokës. Prania e unazave të shumta të shënuara mirë të rritjes në florën fosile të Gondwana dhe Siberisë ata treguan se kushtet ishin mjaft të ftohta. Në Evropë dhe Amerikën e Veriut këto unaza rritjeje mungonin. Klima tropikale përfundoi gjatë karboniferit të sipërm duke ndryshuar ndjeshëm.

Në këto kushte likopodiofitos dhe sfenofitet ranë mjaftueshëm popullatat e tyre. Nga ana tjetër, fier që kishin farë janë ato që morën një rol më të rëndësishëm dhe u përhapën gjerësisht. Kjo duket se tregon se atyre u është dashur të përshtaten me kushtet më të thata klimatike. Qymyrit vazhduan të formoheshin por likopodiofitet nuk ishin më kontribuesit kryesorë.

Në këtë periudhë ishin dy oqeane të mëdha që dominuan botën: Panthalassa dhe Paleo Tethys.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth periudhës Karbonifer, karakteristikat e saj, florën dhe faunën.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.