Epoka eocenit

 

Fauna e eocenit

Një nga epokat që formoi periudhën Paleogjene të epokës së Mesozoik është Eoceni. Kjo është një nga kohët me ndryshime të mëdha nga pikëpamja gjeologjike dhe biologjike. Gjatë gjithë kësaj periudhe, vargjet e mëdha malore u formuan si rezultat i përplasjes së masave të mëdha kontinentale. Këto masa kontinentale po lëviznin falë efektit të Domethënie kontinentale.

Për shkak të rëndësisë së kësaj kohe për zhvillimin e jetës, ne do të kushtojmë këtë postim për të shpjeguar gjithçka që ju duhet të dini rreth Eocenit.

tipare kryesore

Megjithëse duket kontradiktore me atë që përmendëm në fillim, është koha e ndarjes, pasi super kontinenti Pangea, i cili deri më tani kishte qenë masa e vetme e tokës, po ndahej pothuajse në tërësinë e saj. Specie të mëdha të florës dhe faunës janë evoluar dhe larmishëm, përfshirë zogjtë dhe disa gjitarë detarë.

Kohëzgjatja totale e kësaj epoke është afërsisht 23 milion vjet, të shpërndara në 4 mosha. Isshtë një kohë ndryshimesh në të cilën planeti ynë pësoi një numër të madh modifikimesh nga pikëpamja gjeologjike, më goditëse ishte ajo që kemi përmendur për super kontinentin Pangea, i cili u larmua për të formuar kontinentet që ne njohim sot. Ishte gjithashtu një kohë e mbushur me të shkëlqyera ngjarje klimatike me një domethënie të madhe siç është ngjarja Azolla.

Gjeologji eocene

Gjeologjia eocene

Gjatë kësaj kohe planeti ynë përjetoi një aktivitet të lartë gjeologjik që rezultoi në copëtimin e Pangea. Pjesa veriore e njohur si Laurasia ishte fragmentuar gjerësisht dhe çoi në ndarjen e asaj që dihet sot si Groenlanda, Evropa dhe Amerika e Veriut. Secila prej këtyre fragmenteve të kontinentit Pangea po lëvizte për shkak të lëvizjes kontinentale derisa u vendos në pozicionin që ka sot.

Një pjesë e Afrikës, e njohur si nënkontinenti Indian u përplas me kontinentin aziatik. Kjo është ajo që njihet sot si Gadishulli Arabik. Shtë e rëndësishme që në fillim të epokës së Pliocenit të ketë disa fragmente të Pangea që ishin ende të bashkuar. Sidoqoftë, falë efektit të lëvizjes kontinentale, të dy pjesët u ndanë. Nga njëra anë, Antarktida po lëvizte në jug dhe zinte pozicionin që ka aktualisht. Nga ana tjetër, Australia u zhvendos pak në veri.

Sa i përket trupave të ujit, kishte gjithashtu ndryshime në rrymat oqeanike pa det për shkak të lëvizjes së këtyre masave të mëdha tokësore. Në një dorë, Deti Tethys përfundoi duke u zhdukur falë afrimit që ekzistonte midis kontinentit Afrikan dhe Euroazisë. E kundërta ndodhi me Oqeanin Atlantik. Në këtë rast, ky oqean po zgjerohej dhe po fitonte gjithnjë e më shumë terren falë zhvendosjes që Amerika e Veriut kishte në një drejtim perëndimor. Oqeani Paqësor mbeti oqeani më i thellë dhe më i madh në planet siç është sot.

Lidhur me orogjeninë e Eocenit, zbulojmë se ishte një kohë me veprimtari të lartë gjeologjike në të cilën u formuan një numër i madh i vargjeve malore që mbeten edhe sot. Në përplasjen që kemi përmendur midis asaj që aktualisht është India me kontinentin aziatik, është ai që formoi zinxhirin malor që ka majat më të larta në botë të njohur si Cordillera del Himalaja. Amerika e Veriut gjithashtu kishte një aktivitet të rëndësishëm orogjen, në të cilin i dha shkas formimit të maleve Appalachians.

Klima eocene

Klima eocene

Kushtet klimatike gjatë epokës së Pliocenit ishin mjaft të qëndrueshme. Në fillim të kësaj periudhe, një temperaturë disi më e lartë e ambientit mesatarisht rreth 7-8 gradë. Kjo rritje është përjetuar vetëm gjatë fillimit. Në këtë kohë ajo njihej si maksimumi termik i Paleocenit. Në fund të Eocenit, ndodhi një ngjarje tjetër që modifikoi shumë kushtet mjedisore që ekzistonin. Ajo ngjarje quhet Azolla.

Rritja e temperaturave në fillim të Pliocenit ndodhi rreth 55 milion vjet më parë. Gjatë këtij procesi, vështirë se kishte akull në planet. Në vendet ku ekzistojnë vende të ngrira sot, ka pasur ekosisteme të buta pyjore. Përveç kësaj, besohet se rritja e temperaturave globale ishin emetimet e dioksidit të karbonit në atmosferë për shkak të aktivitetit të lartë vullkanik.

Të gjitha këto kushte mjedisore po stabilizoheshin me kalimin e kohës dhe klima mbretëronte si temperatura më të larta dhe reshje të pakta. Sidoqoftë, me kalimin e kohës këto kushte duket se u stabilizuan dhe reshjet e shiut u rikthyen me bollëk. Për shkak të klimës së planetit ajo u bë e lagësht dhe e ngrohtë, duke mbetur në pjesën më të madhe të Eocenit.

Në mes të Eocenit ndodhi kjo ngjarje klimatike që ne e kemi quajtur Azolla. Kjo është një ulje e temperaturave si pasojë e uljes së përqendrimeve atmosferike të dioksidit të karbonit. Këto kushte çuan në përhapjen e pakontrolluar të një specie fier të quajtur Azolla folliculoides, prandaj dhe emri i kësaj ngjarjeje.

Flora dhe Fauna

Kushtet mjedisore të planetit lejuan një zhvillim të mirë të specieve të ndryshme, si kafshët ashtu edhe bimët. Gjatë gjithë epokës së Eocenit kishte një bollëk dhe larmi të madhe të qenieve të gjalla falë klimës së lagësht dhe të ngrohtë.

Lidhur me florën, pati ndryshime mjaft të dukshme falë kushteve klimatike. Kishte një bollëk xhunglash dhe pyjesh dhe pak dëshmi të poleve për shkak të temperaturave më të larta. Ekosistemet e vetme në të cilat kishte të paktën një numër bimësh ishin ato ekosisteme shkretëtirë.

Sa i përket faunës, grupet e kafshëve ishin shumë të larmishme, veçanërisht zogjtë dhe gjitarët. Zogjtë ishin shumë të suksesshëm falë kushteve të favorshme mjedisore dhe disa prej këtyre specieve ishin grabitqarë të egër dhe dy grupe qeniesh të gjalla. Kishte grupe zogjsh që karakterizoheshin nga një madhësi e madhe që është vërtetuar falë ekzistencës së të dhënave fosile.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për epokën e eocenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose dijo

    Faleminderit shumë për këtë postim ... shumë e qartë ... Unë e doja atë