Teoria e shtrirjes kontinentale

Domethënie kontinentale

Në të kaluarën, kontinentet mendohej se kishin qëndruar të fiksuara për miliona vjet. Asgjë nuk dihej që korja e Tokës përbëhej nga pllaka që lëvizin falë rrymave të konvekcionit të mantelit. Sidoqoftë, shkencëtari Alfred Wegener propozoi teoria e shtrirjes kontinentale. Kjo teori thoshte që kontinentet ishin zhvendosur për miliona vjet dhe se ata po e bënin akoma.

Nga sa mund të pritet, kjo teori ishte mjaft revolucion për botën e shkencës dhe gjeologjisë. A doni të mësoni gjithçka në lidhje me zhvendosjen kontinentale dhe të zbuloni sekretet e saj?

Teoria e shtrirjes kontinentale

kontinentet së bashku

Kjo teori i referohet te lëvizja aktuale e pllakave që mbështesin kontinentet dhe që lëvizin për miliona vjet. Gjatë gjithë historisë gjeologjike të Tokës, kontinentet nuk kanë qenë gjithmonë në të njëjtin pozicion. Ekzistojnë një seri dëshmish që do të shohim më vonë, të cilat e ndihmuan Wegener të hidhte poshtë teorinë e tij.

Lëvizja është për shkak të formimit të vazhdueshëm të materialit të ri nga manteli. Ky material është krijuar në kore oqeanike. Në këtë mënyrë, materiali i ri ushtron një forcë mbi atë ekzistuese dhe bën që kontinentet të zhvendosen.

Nëse shikoni nga afër formën e të gjitha kontinenteve, duket sikur Amerika dhe Afrika kanë qenë të bashkuara. Në këtë filozofi vuri re Francis Bacon në vitin 1620. Sidoqoftë, ai nuk propozoi ndonjë teori se këto kontinente kishin qëndruar së bashku në të kaluarën.

Kjo u përmend nga Antonio Snider, një amerikan që jetonte në Paris. Në 1858 ai ngriti mundësinë që kontinentet të lëviznin.

Ishte tashmë në vitin 1915 kur meteorologu gjerman Alfred Wegener botoi librin e tij të quajtur "Origjina e kontinenteve dhe oqeaneve". Në të ai ekspozoi të gjithë teorinë e domethënies kontinentale. Prandaj, Wegener konsiderohet autori i teorisë.

Në libër ai shpjegoi se si planeti ynë kishte pritur një lloj superkontinenti. Kjo do të thotë, të gjitha kontinentet që kemi sot dikur ishin së bashku duke formuar një. Ai e quajti atë superkontinent Pangea. Për shkak të forcave të brendshme të Tokës, Pangea do të thyhej dhe do të largohej copë për copë. Pas kalimit të miliona viteve, kontinentet do të zinin pozicionin që bëjnë sot.

Provat dhe provat

rregullimi i kontinenteve në kohërat e kaluara

Sipas kësaj teorie, në të ardhmen, miliona vjet nga tani, kontinentet do të takohen përsëri. Çfarë e bëri të rëndësishme demonstrimin e kësaj teorie me prova dhe prova.

Testet paleomagnetike

Dëshmia e parë që i bëri ata ta besojnë atë ishte shpjegimi i paleo magnetizmit. Fusha magnetike e tokës jo gjithmonë ka qenë në të njëjtin orientim. Çdo kaq shpesh, fusha magnetike është përmbysur. Ajo që tani është poli magnetik i jugut ka qenë veriu dhe anasjelltas. Kjo dihet sepse shumë shkëmbinj me përmbajtje të lartë metali marrin një orientim drejt polit magnetik aktual. Janë gjetur shkëmbinj magnetikë poli verior i të cilave tregon polin e jugut. Pra, në kohërat antike, duhet të ketë qenë e kundërta.

Ky paleomagnetizëm nuk mund të matet deri në vitet 1950. Edhe pse ishte e mundur të matet, u morën rezultate shumë të dobëta. Akoma, analiza e këtyre matjeve arriti të përcaktojë se ku ndodheshin kontinentet. Ju mund ta tregoni këtë duke parë orientimin dhe moshën e shkëmbinjve. Në këtë mënyrë, mund të tregohet se të gjitha kontinentet dikur ishin të bashkuara.

Testet biologjike

Një tjetër nga testet që çudiste më shumë se një ishin ato biologjike. Si speciet shtazore ashtu edhe ato bimore gjenden në kontinente të ndryshme. Untshtë e paimagjinueshme që speciet që nuk janë migratore mund të lëvizin nga një kontinent në tjetrin. Gjë që sugjeron se në një kohë ata ishin në të njëjtin kontinent. Speciet po shpërndaheshin me kalimin e kohës, ndërsa kontinentet lëviznin.

Gjithashtu, në Afrikën perëndimore dhe Amerikën Jugore lindore gjenden formacione shkëmbore të të njëjtit tip dhe moshë.

Një zbulim që nxiti këto teste ishte zbulimi i fosileve të të njëjtit fier gjetherënës në Amerikën e Jugut, Afrikën e Jugut, Antarktidë, Indi dhe Australi. Si mund të jetë e njëjta specie e fierit nga disa vende të ndryshme? U konkludua se ata jetuan së bashku në Pangea. Fosilet e zvarranikëve Lystrosaurus u gjetën gjithashtu në Afrikën e Jugut, Indi dhe Antarktidë dhe fosilet Mesosaurus në Brazil dhe Afrikën e Jugut.

Flora dhe fauna i përkisnin të njëjtave zona të përbashkëta që u rritën me kalimin e kohës. Kur distanca midis kontinenteve ishte shumë e madhe, secila specie u përshtat me situatat e reja.

Provat gjeologjike

Tashmë është përmendur që skajet e raftet kontinentale të Afrikës dhe Amerikës përshtaten në mënyrë perfekte. Dhe ata dikur ishin një. Përveç kësaj, ata jo vetëm që kanë të përbashkët formën e enigmës, por vazhdimësinë e vargjeve malore të kontinentit të Amerikës së Jugut dhe Afrikës. Sot Oqeani Atlantik është përgjegjës për ndarjen e këtyre vargjeve malore.

Testet paleoklimatike

Klima gjithashtu ndihmoi në interpretimin e kësaj teorie. Provat e të njëjtit model eroziv u gjetën në kontinente të ndryshme. Aktualisht, secili kontinent ka regjimin e tij të reshjeve, erërave, temperaturave, etj. Sidoqoftë, kur të gjithë kontinentet formuan një, ekzistonte një klimë e unifikuar.

Për më tepër, të njëjtat depozita morine janë gjetur në Afrikën e Jugut, Amerikën e Jugut, Indi dhe Australi.

Fazat e shtrirjes kontinentale

Teoria e shtrirjes kontinentale

Zhvendosja kontinentale ka ndodhur gjatë gjithë historisë së planetit. Sipas pozicionit të kontinenteve në glob, jeta është formuar në një mënyrë apo në një tjetër. Kjo do të thotë që domethënia kontinentale ka faza më të theksuara që shënojnë fillimin e formimit të kontinenteve dhe, me të, të mënyra të reja të jetës. Ne kujtojmë që qeniet e gjalla duhet të përshtaten me mjedisin dhe, varësisht nga kushtet e tyre klimatike, evolucioni shënohet nga karakteristika të ndryshme.

Ne do të analizojmë se cilat janë fazat kryesore të zhvendosjes kontinentale:

 • Rreth 1100 miliardë vjet më parë: formimi i superkontinentit të parë u zhvillua në planetin e quajtur Rodinia. Në kundërshtim me besimin popullor, Pangea nuk ishte i pari. Edhe kështu, nuk përjashtohet mundësia që kontinentet e tjera të mëparshme të kenë ekzistuar, megjithëse nuk ka prova të mjaftueshme.
 • Rreth 600 miliardë vjet më parë: Rodinia mori rreth 150 milion vjet për t'u copëtuar dhe një superkontinent i dytë i quajtur Pannotia mori formë. Kishte një kohëzgjatje më të shkurtër, vetëm 60 milion vjet.
 • Rreth 540 milion vjet më parë, Pannotia u copëtua në Gondwana dhe Proto-Laurasia.
 • Rreth 500 miliardë vjet më parë: Proto-Laurasia u nda në 3 kontinente të reja të quajtura Laurentia, Siberia dhe Baltik. Në këtë mënyrë, kjo ndarje gjeneroi 2 oqeane të reja të njohur si Iapetus dhe Khanty.
 • Rreth 485 miliardë vjet më parë: Avalonia u nda nga Gondwana (toka që korrespondonte me Shtetet e Bashkuara, Nova Scotia dhe Anglinë. Balltiku, Laurentia dhe Avalonia u përplasën për të formuar Euramérica.
 • Rreth 300 miliardë vjet më parë: kishte vetëm 2 kontinente të mëdha. Nga njëra anë, kemi Pangea. ka ekzistuar rreth 225 milion vjet më parë. Pangea ishte ekzistenca e një superkontinenti të vetëm ku përhapeshin të gjitha qeniet e gjalla. Nëse shikojmë shkallën gjeologjike të kohës, shohim se ky superkontinent ekzistonte gjatë periudhës Permiane. Nga ana tjetër, ne kemi Siberinë. Të dy kontinentet ishin të rrethuar nga Oqeani Panthalassa, i vetmi oqean i pranishëm.
 • Laurasia dhe GondwanaSi rezultat i shpërbërjes së Pangea, u formuan Laurasia dhe Gondwana. Antarktida gjithashtu filloi të formohej gjatë gjithë periudhës Triasike. Ndodhi 200 milion vjet më parë dhe një diferencim i specieve të qenieve të gjalla filloi të ndodhte.

Shpërndarja aktuale e gjallesave

Megjithëse sapo u ndanë kontinentet, secila specie fitoi një degë të re në evolucion, ka specie me të njëjtat karakteristika në kontinente të ndryshme. Këto analiza kanë një ngjashmëri gjenetike me speciet nga kontinentet e tjera. Dallimi midis tyre është se ata kanë evoluar me kalimin e kohës duke gjetur veten në mjedise të reja. Një shembull i kësaj është kërmilli i kopshtit e cila është gjetur si në Amerikën e Veriut ashtu edhe në Euroazinë.

Me të gjitha këto prova, Wegener u përpoq të mbronte teorinë e tij. Të gjitha këto argumente ishin mjaft bindëse për komunitetin shkencor. Ai me të vërtetë kishte zbuluar një zbulim të shkëlqyeshëm që do të lejonte një përparim në shkencë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Pablo dijo

  Më pëlqen, mendoj se teoria është shumë e mirë dhe besoj se Amerika dhe Afrika do të ishin bashkuar sepse duket si një enigmë. 🙂