Himalajet

majat e larta të himalajeve

Kur flisni për vargmalin më të madh në botë flisni gjithmonë himalajet. Shtë një varg malor që ka mes veti majat më të larta që ekzistojnë në planetin tonë, përfshirë Everestin e famshëm dhe K2. Ajo gjithashtu ka akullnajat e shumta malore me vlera të larta ekologjike. Edhe pse është jashtëzakonisht i madh, ai konsiderohet si një nga sistemet më të reja malore në planetin tonë.

Në këtë artikull ne do të flasim për të gjitha karakteristikat, gjeologjinë, florën dhe faunën që ekzistojnë në Himalajet dhe rëndësinë që ajo ka për natyrën. Dëshironi të dini më shumë rreth vargmalit më të famshëm në botë? Vazhdoni të lexoni sepse do të mësoni gjithçka

Gjeneralitetet

diapazoni himalaje

Himalajet gjenden në të gjithë Azinë Jug-Qendrore. Ky varg malor mban gjallë disa nga formacionet më të pabesueshme në Tokë. Ai udhëton në një distancë të gjatë që zë 5 vende të shtrirjes: India, Nepali, Kina, Butani dhe Pakistani. Për shkak të klimës dhe lartësisë së maleve të saj ka depozita të mëdha akulli që e bëjnë atë të renditet në vendin e tretë në renditjen botërore. Antarktida dhe Arktiku është e vetmja gjë që mund të tejkalojë këto male për sa i përket akullit. Edhe pse nuk hyn në akullin e lartë botëror, ajo shquhet për bukurinë e saj të pallogaritshme malet Appalachian.

Përkundër faktit se këto male kanë një klimë shumë të ftohtë, me kalimin e kohës shumë qytete dhe vendbanime të ndryshme janë vendosur. Kultura që zhvillohet në këto vende është unike, pasi nuk mund të ketë askund tjetër. Përveç kulturës unike dhe specialitetit në mot të ftohtë, ai ka një atraksion të shkëlqyeshëm turistik, jo vetëm nga vizitorët nga vendet e tjera, por nga alpinistët profesionistë që përpiqen të ngjiten në majë për të thyer rekorde botërore.

Banorët e këtij vendi njihen si Sherpas dhe janë më ekspertët në malet e Nepalit. Në fakt, shumë janë të përkushtuar për të mësuar alpinistët fillestarë gjithçka që duhet të dinë për të mbijetuar në lartësitë e Himalajeve. Dhe është që në nivele të larta temperatura bie së bashku me presionin atmosferik dhe ato krijojnë kushte vërtet të vështira mjedisore për të qenë në gjendje të ngjiten.

Sherpas kanë lindur në këto vende, kështu që ata kanë pasur një proces adaptimi për shumë vite me kushtet e mjedisit. Himalajet janë gjithashtu një element i fuqishëm fetar për të gjithë popujt pranë maleve. Jo vetëm që një fe mbretëron në këto zona, por hindutë, xhainët, budistët dhe sikët kryejnë ritualet e tyre.

tipare kryesore

peisazhe të pabesueshme të Himalajës

Gjatësia totale e Himalajeve është e gjatë 2400 kilometra dhe shkon nga lindja në perëndim të lumit Indus. Ai kalon nëpër të gjitha vendet në Azinë qendrore-lindore dhe përfundon në Brahmaputra. Gjerësia maksimale e saj është 260 km.

Duke qenë një varg malor i këtyre dimensioneve, lumenj të shumtë rrjedhin me prurje të madhe falë ujit të freskët që rezulton nga shkrirja e akullnajave. Ju gjithashtu mund të shijoni lugina të bukura në formë U si rezultat i erozionit akullnajor. Këto procese të jashtme gjeologjike janë me të vërtetë magjepsëse dhe ia vlen të shihen personalisht. Lumenjtë kryesorë që rrjedhin përmes Himalajeve janë Ganges, Indo, Yarlung Tsangpo, Verdha, Mekong, Nujiang dhe Brahmaputra. Të gjithë këta lumenj kanë një rrjedhë të madhe dhe janë të famshëm për ujërat e tyre natyralë dhe të pastër. Ata kanë aftësinë të rregullojnë klimën e planetit dhe të mbajnë sedimente dhe rrjedha të shumta në zonat përreth. Këto rrjedha janë të ngarkuara me lëndë organike natyrore shumë të pasura me lëndë ushqyese.

Si u formua vargu malor Himalayan?

maja himalaje

Që të formohej ky varg malor me përmasa të tilla, duhej të ekzistonte një proces i jashtëm gjeologjik me madhësi të madhe. Vargu malor Himalayan u formua falë përplasjes së pllakës Indica me atë Euroaziatike. Këto dy pllaka kontinentale u përplasën me një forcë të madhe dhe zhvilluan të gjitha vargjet malore që ne shohim sot. Krahasuar me malet e tjera të mëdha në planetin tonë, Himalajet janë relativisht të rinj. Them relativisht sepse në shkallë njerëzore është shumë e vjetër, por të mos e harrojmë koha gjeologjike.

Një nga arsyet që dihet të jenë zgjedhje moderne është sepse nuk vishen fare. Kur një mal është më i vjetër vërehet se maja është shumë e gërryer pas proceseve të vazhdueshme të reshjeve, borës, shiut dhe erës. Procesi me të cilin u formua nuk është kuptuar ende plotësisht, por krahasohet me Alpet në përpjekje për të gjetur moshën e tij. Komuniteti shkencor ka vërtetuar se, kur të dy pllakat kontinentale u përplasën, korja e Tokës u rrit gradualisht për miliona vjet.

Pas studimeve paleontologjike dhe gjeologjike të zonës është vërtetuar se fillimi i formimit të këtij vargmali filloi 55 milion vjet më parë. Në këtë kohë është kur të dy pllakat filluan të përplasen. Ky proces nuk ka përfunduar ende sot. Kjo është arsyeja pse ka kaq shumë tërmete në zonë. Kjo është arsyeja pse Himalajet thuhet se janë të reja, duke qenë se malet e saj vazhdojnë të rriten edhe sot. Asnjë proces gjeologjik nuk është i shpejtë, vlerësohet se do të mbarojë së rrituri brenda 60 milion viteve.

Flora dhe fauna himalajane

alpinistë malorë

Siç kemi përmendur më parë, ky mjedis natyror është plot me një larmi të jashtëzakonshme si të florës dhe faunës. Ekziston një larmi e madhe e specieve dhe llojeve të peizazheve në varësi të klimës më të afërt. Për shembull, ne gjejmë pyje të butë, subtropikal dhe ultësirë, siç janë peisazhet alpine. Ndërsa rritemi në lartësi, ne po gjejmë zona ku ka vetëm akull dhe dëborë.

Fondi Botëror për Natyrën (WWF) ka studiuar në thellësi të gjitha speciet dhe ka gjeneruar një listë në të cilën tregon se ato bashkëjetojnë 200 gjitarë, më shumë se 10.000 lloje bimësh dhe 977 specie zogjsh. Kjo është një pasuri që duhet vlerësuar, sepse sot ka pak vende me një larmi të tillë si të florës dhe faunës.

Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të dini më shumë rreth vargmalit më të famshëm në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo Ledesma dijo

  Shkurtimisht dhe shpjeguar në mënyrë didaktike. Wonderfulshtë e mrekullueshme. Faleminderit për ndarjen.

 2.   Portillo gjermane dijo

  Faleminderit shumë për komentin tuaj dhe për leximin e Ricardo!

  Një përshëndetje!