Malet Appalachian

Kalimi i Appalachians

Sot kemi ardhur me një temë mjaft kurioze dhe goditëse të gjeologjisë. Le të flasim për Malet Appalachian. Shtë një varg malor shumë i rëndësishëm që ndodhet midis Karolinës së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara. Emri i tij në anglisht është Malet Appalachian dhe është një varg malor me vlera të mëdha gjeologjike dhe gjeomorfologjike. Ka disa sisteme me maja që tejkalojnë 1000 metra mbi nivelin e detit.

A doni të dini të gjitha tiparet dhe sekretet më të rëndësishme në lidhje me Malet Appalachian? Në këtë postim mund të gjeni gjithçka. Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni

tipare kryesore

Malet Appalachian

Megjithëse të gjitha majat e saj janë rreth 1.000 metra mbi nivelin e detit, ekziston një majë që bie mbi të gjitha të tjerat. Bëhet fjalë për malin Mitchell dhe është e vendosur në Karolinën e Veriut. Ajo ka përmasa 2037 metra dhe është pika më e lartë në të gjithë Amerikën e Veriut.

Origjina e saj ndodhi në fund të epokës Paleozoike gjatë formimit të Pangea. Pangea nuk është asgjë më shumë se superkontinenti që u formua në planetin Tokë dhe që deri atëherë ekzistonte pothuajse e gjithë sipërfaqja e Tokës në atë kohë. Kjo dihet falë teoria e Drift Kontinentale de Alfred Wegener.

Meqenëse Amerika e Veriut atëherë ishte e lidhur me Evropën dhe Afrikën e Veriut, vargu malor që kishte Appalachians ishin pjesë e të njëjtit varg malor me atë në ditët e sotme në Spanjë njihet si las Villuercas dhe Atlasi në Marok.

Ndërsa koha përparonte dhe kontinentet zhvendoseshin pas shpërbërjes së Pangea, ajo gjithashtu u thye dhe kështu formoi gjithashtu vargmalin aktual malor. Duket e pabesueshme që në tre kontinente të ndryshme aktualisht ekziston një varg malor me të njëjtat karakteristika, që është formuar kur superkontinenti Pangea bashkoi të gjithë sipërfaqen e tokës.

Ekonomia appalachian

malin mitchell

Ky varg malor është protagonist i burimeve të mëdha natyrore dhe, për këtë arsye, i burimeve ekonomike për shoqërinë. Këto janë depozita të mëdha të qymyrit antracit dhe qymyrit bituminoz. Qytetarët e Pensilvanisë janë të ngarkuar me nxjerrjen dhe shfrytëzimin e qymyrit. Fushat janë të vendosura në perëndim midis Maryland, Ohio, Kentucky dhe Virginia. Të gjitha këto zona janë plot me depozita qymyri.

Ekziston një metodë e nxjerrjes së qymyrit që po rrezikon majat e Maleve Appalachian. Dhe ekziston një metodë e eliminimit të majës së malit në minierat e qymyrit që po shkakton shkatërrimin e zonave të mëdha dhe ekosistemeve të rëndësishme të rajonit malor. Ajo që bën kjo metodë është të eleminojë majën e atij mali me një përmbajtje të lartë karboni për të minimizuar rrezikun e minierave dhe për të përmirësuar kushtet e punëtorëve.

Zbulimi i këtyre depozitave të qymyrit ndodhi në 1859 dhe atëherë industria moderne filloi të shitej dhe të arrinte në këto vende. Fushat komerciale të gazit natyror janë zbuluar gjithashtu kohët e fundit, kështu që industria e naftës i ka kthyer sytë nga Appalachia.

E vërteta është se është për të ardhur keq që një sit me kaq shumë vlera natyrore dhe historike për Tokën dëmtohet në këtë mënyrë nga dora e njeriut. Duhet të mendoni se ky lloj vargmalesh mban një pjesë shumë të rëndësishme të studimit të Tokës.

Më shumë se 500 male të rrafshuara janë marrë për të vendosur gurore dhe për të shfrytëzuar në maksimum qymyrin. Këto punë po bëjnë që peizazhi origjinal të mos jetë i rikuperueshëm. Numri i madh i prishjeve që kanë ndodhur në këto zona kanë çliruar sasi të mëdha të elementeve toksikë si jonet dhe metalet e rënda që kanë shkaktuar dëme serioze në larminë e kafshëve në lumenj dhe lugina malore.

Gjeologjia, flora dhe fauna

Madhështia apalakiane

Malet Appalachian janë të ndarë në dy: Appalachians Jugore dhe Veriore. Në secilin mbizotëron një klimë dhe procese të ndryshme gjeologjike. Në të parin, me një lartësi më të ulët ka një numër të madh lumenjsh që derdhen në Oqeanin Atlantik dhe formojnë përrenj të shumtë. Klima është tipike për bregdetin dhe e lagësht. Ekzistojnë tre lloje të erozionit: era, akullnajat dhe lumi.

Nga ana tjetër, ne kemi Appalachians Veriore në të cilën ne gjithashtu ka erozion lumor, akullnajor dhe erë, megjithëse klima është e lagësht dhe malore.

Lumenjtë që gjenden në Malet Appalachian kanë karakteristika të veçanta. Dhe është se ato rrjedhin me shpejtësi të madhe dhe prodhojnë ujëvara të bukura. Më e rëndësishmja Ata janë Hudson, Delaware dhe Potomac. Këta lumenj nuk janë shumë të gjatë, por ata kanë një rrjedhë të madhe që krijon formimin e ujëvarave. Ekziston një fushë qendrore ku shumë lumenj japin kontributin e tyre dhe gjithashtu ka lugina më të thella që duken si kanione. Ne gjejmë Tenesi dhe Ohajo. Këto dy degë janë kontribute të rëndësishme të lumenjve në Misisipi. Përveç kësaj, ujërat e tij janë të një cilësie të lartë dhe janë të afta të fekondojnë të gjitha tokat e rajonit.

Për sa i përket florës kemi pemë si bredhi, ahu, thupra, selvi, kedri, larshi, druri i kuq, pisha e bardhë dhe e verdhë, lisi, gështenja, hiri, panja, elm, plepi, bliri, etj. Në zonën veriore të Appalachian ka specie të ndryshme të përhapura që zhvillohen në çelësat si p.sh. ato janë dhelprat, korteni dhe vizon. Veriu ka me bollëk specie të tilla si dreri, reja, dreri, ariu, antilopa, rrëqebulli, ujku, etj.

Vende të veçuara

Pyjet apalaçiane

Përkundër faktit se Malet Appalachian janë tërësisht një monument natyre, ato dallohen për disa vende perfekte për t'u vizituar. E para është Muzeu Appalachian. Në këtë muze mund të mësoni më shumë rreth armëve, lodrave, prodhimit të qeramikës, etj. Çfarë kishte aty në atë kohë.

Pastaj kemi vende të tjera si:

  • Fshati Shaker. Isshtë një zonë me 3000 hektarë tokë dhe përbëhet nga një muze, hotele për të qëndruar, zona pikniku dhe dyqane.
  • Luay Caverns. Këto janë formacione të bukura kalciti në të cilat janë vendosur edhe pishina brenda shpellave.

Siç mund ta shihni, Malet Appalachian janë një mrekulli natyrore që ia vlen të shihen. A keni qenë ndonjëherë apo do të dëshironit të shkonit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.