Kush ishte Alfred Wegener?

Alfred Wegener dhe teoria e domethënies kontinentale

Në shkollën e mesme mësoni se kontinentet nuk kanë qëndruar ende gjatë gjithë historisë së Tokës. Përkundrazi, ata po lëvizin vazhdimisht. Alfred Wegener ishte shkencëtari që prezantoi teoria e shtrirjes kontinentale më 6 janar 1921. Ky është një propozim që revolucionarizoi historinë e shkencës pasi modifikoi konceptin e dinamikës tokësore. Që nga zbatimi i kësaj teorie të lëvizjes së kontinenteve, konfigurimi i Tokës dhe deteve u ndryshua plotësisht.

Njihuni në thellësi të biografisë së njeriut që zhvilloi këtë teori të rëndësishme dhe që gjeneroi kaq shumë polemika. Lexoni për të ditur më shumë

Alfred Wegener dhe thirrja e tij

Teoria e shtrirjes kontinentale

Wegener ishte një ushtar në ushtrinë gjermane, profesor i meteorologjisë dhe një udhëtar i nivelit të parë. Edhe pse teoria që ai paraqiti ka të bëjë me gjeologjinë, meteorologu dinte të kuptonte në mënyrë të përsosur kushtet e shtresave të brendshme të Tokës dhe të bazohej në prova shkencore. Ai ishte në gjendje të përpunonte vazhdimisht zhvendosjen e kontinenteve, duke u mbështetur në prova gjeologjike mjaft të guximshme.

Jo vetëm prova gjeologjike, por biologjike, paleontologjike, meteorologjike dhe gjeofizike. Wegener duhej të kryente studime të thelluara mbi pelomagnetizmin tokësor. Këto studime kanë shërbyer si themel për teorinë aktuale të tektonikës së pllakave. Shtë e vërtetë që Alfred Wegener ishte në gjendje të zhvillonte teorinë me të cilën mund të lëvizin kontinentet. Sidoqoftë, ai nuk kishte një shpjegim bindës se cila forcë është e aftë ta lëvizë atë.

Prandaj, pas studimeve të ndryshme të mbështetura nga teoria e domethënie kontinentale, dyshemetë e oqeanit dhe paleomagnetizmi tokësor, dolën tektonika e pllakave. Ndryshe nga sa dihet sot, Alfred Wegener mendonte në drejtim të lëvizjes së kontinenteve dhe jo të pllakave tektonike. Kjo ide ishte dhe vazhdon të jetë tronditëse pasi, nëse po, do të prodhonte rezultate katastrofike në speciet njerëzore. Përveç kësaj, ai përfshinte guximin për të imagjinuar një forcë kolosale që ishte përgjegjëse për zhvendosjen e kontinenteve të tëra. Se kjo ndodhi do të thoshte kështu rikompozimi total i Tokës dhe deteve gjatë rrjedhës së koha gjeologjike.

Megjithëse ai nuk mund ta gjente arsyen pse lëviznin kontinentet, ai kishte një meritë të madhe në mbledhjen e të gjitha provave të mundshme në kohën e tij për të krijuar këtë lëvizje.

Historia dhe fillimet

Studimet e hershme të Alfredit

Kur Wegener filloi në botën e shkencës, ai ishte i ngazëllyer për të eksploruar Groenlandën. Ai gjithashtu ishte tërhequr shumë nga një shkencë që ishte mjaft moderne: meteorologjia. Në atë kohë, matja e modeleve atmosferike përgjegjëse për shumë stuhi dhe erëra ishte shumë më komplekse dhe më pak e saktë. Akoma, Wegener donte të merrte pjesë në këtë shkencë të re. Në përgatitje të ekspeditave të tij në Antarktidë, ai u njoh me programet e alpinizmit të gjatë. Ai gjithashtu dinte të zotëronte përdorimin e qifteve dhe balonave për vëzhgimet meteorologjike.

Ai përmirësoi aftësinë dhe teknikën e tij në botën e aeronautikës, deri në arritjen e një rekord botëror në 1906, së bashku me vëllain e tij Kurt. Rekordi që ai vendosi ishte të fluturonte për 52 orë pa ndërprerje. E gjithë kjo përgatitje dha shpërblimin kur ai u zgjodh si meteorolog për një ekspeditë daneze që u nis për në verilindje të Grenlandës. Ekspedita zgjati gati 2 vjet.

Gjatë kohës së Wegener në Grenlandë, ai ndërmori një sërë studimesh shkencore mbi meteorologjinë, gjeologjinë dhe akullnajën. Prandaj, mund të formohet në mënyrë korrekte për të vendosur provat që do të përgënjeshtronin domethënien kontinentale. Gjatë ekspeditës ai kishte disa pengesa dhe fatalitete, por ato nuk e penguan atë të fitonte një reputacion të madh. Ai konsiderohej një ekspeditës kompetent, si dhe një udhëtar polar.

Kur u kthye në Gjermani, ai kishte mbledhur vëllime të mëdha të vëzhgimeve meteorologjike dhe klimatologjike. Për vitin 1912 ai bëri një ekspeditë tjetër të re, kësaj here për në Groenlandë. Bërë atë së bashku Eksploruesi danez JP Koch. Ai bëri një udhëtim të madh në këmbë përgjatë kapakut të akullit. Me këtë ekspeditë ai mbaroi studimet për klimatologji dhe glaciologji.

Pas zhvendosjes kontinentale

Ekspeditat e Wegener

Pak është thënë për atë që bëri Alfred Wegener pas ekspozitës së shtrirjes kontinentale. Në vitin 1927, ai vendosi të bënte një ekspeditë tjetër në Grenlandë me mbështetjen e Shoqatës Gjermane të Kërkimeve. Pas përvojës dhe reputacionit të fituar nga teoria e zhvendosjes kontinentale, ai ishte më i përshtatshmi për të udhëhequr ekspeditën.

Objektivi kryesor ishte lpër të ndërtuar një stacion moti që do të lejonte që të bëheshin matje të klimës në një mënyrë sistematike. Në këtë mënyrë mund të merren më shumë informacione rreth stuhive dhe efekteve të tyre në fluturimet transatlantike. Objektiva të tjerë u vendosën gjithashtu në fushën e meteorologjisë dhe akullnajave për të marrë njohuri pse lëvizën kontinentet.

Ekspedita më e rëndësishme deri atëherë u krye në vitin 1029. Me këtë hetim, u morën një të dhënë mjaft e rëndësishme për kohën në të cilën ndodheshin. Dhe është se ishte e mundur të dihej se trashësia e akullit tejkalonte 1800 metra thellë.

Ekspedita e tij e fundit

Alfred Wegener në ekspeditë

Ekspedita e katërt dhe e fundit u krye në vitin 1930 me shumë vështirësi që nga fillimi. Furnizimet nga objektet e brendshme nuk mbërritën në kohë. Dimri erdhi i fortë dhe ishte arsye e mjaftueshme që Alfred Wegener të përpiqej të siguronte një bazë për strehim. Zona u përfshi nga erëra të forta dhe reshje dëbore, të cilat bënë që Greenlanders të punësuar të shkretëtirë. Kjo stuhi paraqiste një rrezik për mbijetesë.

Të paktët që mbetën Wegener u desh të vuanin gjatë muajit shtator. Me pak parashikime, ata arritën në stacion në tetor me një nga shokët e tyre gati të ngrirë. Ai nuk ishte në gjendje të vazhdonte udhëtimin. Një situatë e dëshpëruar në të cilën nuk kishte ushqim ose karburant (kishte vetëm për dy persona nga pesë që kishte).

Meqenëse provizionet ishin zero, ishte e nevojshme të shkohet te dispozitat. Wegener dhe partneri i tij Rasmus Villumsen ishin ata që u kthyen në breg. Alfred festoi pesëdhjetë vjetori i tij më 1 nëntor 1930 dhe doli të nesërmen në mëngjes për provizione. Gjatë këtij kërkimi për furnizime u mësua se kishte shpërthime të forta të erës dhe temperaturat prej -50 ° C. Pas kësaj, ata nuk u panë më kurrë të gjallë. Trupi i Wegener u gjet nën dëborë më 8 maj 1931, i mbështjellë në thesin e tij të gjumit. As trupi i shokut dhe as ditari i tij nuk mund të merren, ku do të ishin mendimet e tij të fundit.

Trupi i tij është akoma atje, duke zbritur ngadalë në një akullnajë të stërmadhe, e cila një ditë do të notojë si një ajsberg.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Hugo dijo

    Gjithçka është shumë e mirë dhe e plotë, imazhet, tekstet ...