Çfarë është koha gjeologjike dhe si matet ajo?

Origjina kohore gjeologjike e Tokës

Në shumë raste ju mund të keni lexuar në postimet e mia shprehjen "Koha gjeologjike". Shkalla në të cilën jemi mësuar të punojmë nuk mund të përdoret për të folur në lidhje me gjeologjinë dhe evolucionin e Tokës ose universit. Mbani në mend se shkalla njerëzore në të cilën ne normalisht punojmë është rreth 100 vjet për individ. Sidoqoftë, koha nuk do të thotë asgjë për proceset gjeologjike. Kjo është ajo ku duhet të flasim për kohën gjeologjike.

Studimi i Tokës duhet të ketë një shkallë më të madhe në të cilën mund të përfshijë të gjitha proceset gjeologjike siç kanë ndodhur në realitet. Prandaj, sot do të flasim për kohën gjeologjike. A doni të dini se si gjeologët datojnë dhe datojnë ngjarjet gjeologjike në planetin tonë?

Përkufizimi i kohës gjeologjike

Shkalla gjeologjike

Në mënyrë që të kompresojmë të gjithë informacionin gjeologjik, ne përdorim këtë kohë gjeologjike. Kur flasim, për shembull, për formimin e shkëmbinjve sedimentarë, flasim për ngjeshjen e materialeve nga forca e presionit. Ky trajnim nuk ndodh në ditë, javë ose muaj. Eshte me shume, Nuk ndodh në 100 vjet. Procesi i formimit të një shkëmbi sedimentar siç është një gur ranor zgjat mijëra vjet. Qeniet njerëzore nuk janë as një hap i shkurtër në historinë gjeologjike të Tokës.

Në mënyrë që të prezantojmë të gjitha proceset gjeologjike në një shkallë në të cilën mund të punojmë, ne përdorim Egonët, Epokat Gjeologjike, periudhat dhe epokat. Ndryshe nga koha normale me të cilën jemi mësuar të punojmë, koha gjeologjike nuk ka një kohëzgjatje fikse. Kjo është për shkak se ka shtrirje në historinë e Tokës ku kanë ndodhur ngjarje më të rëndësishme. Këto ngjarje përmblidhen në lformimi i maleve, erozioni, zhdukja masive, etj.

Me të gjitha këto karakteristika dhe udhëzime, ne mund të përcaktojmë kohën gjeologjike si periudhën kohore që shtrihet nga formimi dhe zhvillimi i Tokës (rreth 4,5 miliardë vjet më parë) e deri më sot. Me pak fjalë, është sikur të ishte kalendari i Tokës.

Shkallët dhe ngjarjet gjeologjike

Koha e përmbledhur gjeologjike

Kjo shkallë kohore përdoret gjerësisht nga gjeologët dhe shkencëtarë të tjerë. Falë saj, Ata mund të caktojnë kohën dhe datat në ngjarjet më të rëndësishme në Tokë. Brenda shkëmbinjve do të gjeni më shumë informacione rreth asaj që ka ndodhur në planetin tonë gjatë këtyre 4,5 miliardë viteve.

Deri në shekullin e XNUMX-të, Toka mendohej të ishte vetëm disa mijëra vjeçare. Njohuritë e vërteta tokësore erdhën me zbulimin e radioaktivitetit nga Marie Curie në shekullin e XNUMX-të. Falë kësaj është bërë e mundur të datohen shkëmbinjtë e kores së tokës dhe meteoritët që bien.

Nëse duam të flasim për kohën gjeologjike, nuk mund të përdorim njësi kohore si dekada apo shekuj. Mënyra më e dobishme është ndarja e kohës nga ngjarjet kryesore gjeologjike. Me pak fjalë, bëhet fjalë për ndryshimet e mëdha që pësuan shkëmbinjtë dhe qeniet e gjalla që nga origjina e planetit tonë.

Ndarjet gjeologjike

Origjina e jetës në tokë

Në kohën gjeologjike, njësia më e madhe e kohës e përdorur është eon. Kjo periudhë është e ndarë në epoka, periudha, epoka dhe faza. E gjithë historia e Tokës është e ndarë në dy Eone të mëdha të kohës. E para është Prekambriane, ku Toka u formua rreth 4,5 miliardë vjet më parë. Ai përfundoi rreth 570 milion vjet më parë. Tani jemi në Eon Phanerozoic. Këto dy eonë janë shumë të mëdha, kështu që na duhen afate më të vogla kohore.

Ne do të studiojmë në thellësi çdo njësi matëse të kohës gjeologjike:

Eon

Ndarja e pangeas

Theshtë më e madhja nga të gjitha në shkallën e kohës. Ajo matet për çdo 1.000 miliard vjet. Kalimi nga Prekambriani në Panerozoik është për shkak të shpërbërjes së superkontinentit të quajtur Pannotia. Fanerozoik do të thotë "jetë e dukshme". Tashmë kishte jetë para fillimit të këtij eon, por këtu ato janë më komplekse dhe evoluojnë.

Epokë

Ju ishit gjeologjik

Epoka nuk është një njësi e saktë. Ai grupon ndryshime të rëndësishme gjeologjike ose biologjike të pësuara nga planeti që nga formimi i tij. Çdo epokë fillon me një ngjarje të rëndësishme. Për shembull, Mesozoiku fillon me shfaqjen e zogjve dhe gjitarëve të parë.

Moshat e kohës gjeologjike janë: Azoike, Arkaike, Proterozoike, Paleozoike (jeta antike), Mesozoike (jeta e ndërmjetme) dhe Kenozoike (jeta e fundit). Meqenëse epokat janë shumë të mëdha në kohë, ndarjet duhet të zvogëlohen për më shumë saktësi.

periudhë

Epoka paleozoike

Bëhet fjalë për nënndarjen e epokave. Çdo periudhë shënon një ngjarje gjeologjike ose pamjen e një qenieje të gjallë që shërben si një shenjë. Për shembull, në periudhën Kambriane superkontinenti i quajtur Pangea prishet.

Epokë

Epoka është ndarja e periudhës. Në secilën epokë ngjarjet gjeologjike regjistrohen në një shkallë më të vogël. Për shembull, në Paleocene ka ndarja e Evropës dhe Amerikës së Veriut. Edhe pse në shumë harta të kohës gjeologjike hera e fundit që është shkruar është Holoceni, Toka tashmë e ka kaluar atë. Tani jemi të vendosur në Antropocen. Bëhet fjalë për epokën e parë të përcaktuar nga veprimi i njeriut.

Antropocen

Antroprocen

Indshtë e padiskutueshme që qenia njerëzore ka pasur pasoja të mëdha në Tokë. Mbi të gjitha, nga revolucioni industrial deri më sot, transformimi i planetit ka qenë total. Ekosistemet natyrore të pamodifikuara nga njeriu janë të pakta. Qenia njerëzore ka qenë në gjendje të hyjë dhe të formojë terrenin pothuajse në çdo cep të planetit.

Ndryshime të mëdha në shkallë globale siç janë ndryshimet klimatike janë shkaktuar nga emetimet e gazeve serë nga aktivitetet tona. Ashtu si me shtresën e ozonit, e cila ka mbetur e qëndrueshme, ne kemi arritur ta heqim atë gati në dekada. Ne po flasim për një zhvillim eksponencial që ndodhi në vetëm rreth 300 vjet. Popullsia e botës në vitin 1750 nuk arriti një miliard banorë. Megjithatë, sot, ne jemi më shumë se 7,5 miliardë. Pritet që deri në vitin 2050 të jemi gati 10 miliardë.

Siç mund ta shihni, shkallët gjeologjike janë shumë të nevojshme për të datuar fosilet dhe për të kuptuar më mirë origjinën e planetit tonë. Dhe ju, a keni ditur për kohën gjeologjike?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   FERNANDO GRANADOS GUZMAN dijo

  DISINTEGRIMI I TOK PLS SAN PLANETIT ISSHT TANISHT N AT ARDHJEN E TER GJITHVE DHE TER GJITHVE!

 2.   Marta Rodriguez dijo

  Kohët e fundit kam dëgjuar një koment në televizion që dua të kërkoj të bëj edhe një hulumtim. Kam dëgjuar se ekzistonte një lidhje midis frekuencës së valëve të trurit dhe perceptimit subjektiv të kohës njerëzore me një ndryshim në disa lëvizje të Tokës, nuk e di nëse ishte "ushqim" ose ajo lëvizje tjetër që është një lëkundje e poleve, ose nëse do të ishte diçka "magnetike" e planetit tonë.
  Pyetja që do të doja të sqaroja është se çfarë fizike, lëvizjeje apo dukurie magnetike e planetit tonë mund të ketë këtë marrëdhënie me ndjesinë që tani koha kalon më shpejt. Ju falenderoj paraprakisht.

 3.   Peter Sibaja dijo

  Imazhi i parë që ndan kohët gjeologjike ju përket, nëse po, në cilin vit u botua kjo vepër?