deti i Veriut

formimi i detit verior

Një nga detet më të rinj të njohur është deti i Veriut. Isshtë një trup me ujë të kripur që konsiderohet si një det margjinal brenda Oqeanit Atlantik. Ndodhet në perëndim të kontinentit Evropian midis Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë, Francës, Belgjikës, Hollandës, Danimarkës, Suedisë dhe Norvegjisë, ka një formë drejtkëndëshe që mbulon një sipërfaqe të përafërt prej 570,000 km2 dhe një vëllim prej 54,000 -94,000 km3.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, formimin, biodiversitetin dhe kërcënimet e Detit të Veriut.

tipare kryesore

Isshtë një det margjinal i Oqeanit Atlantik, gjatësia totale e të cilit Shtë vlerësuar në rreth 960 kilometra dhe pjesa më e gjerë e saj është 580 kilometra. Shtë një det që lidhet me pjesën tjetër të Oqeanit Atlantik përmes Pas de Calais dhe Kanalit Anglez, dhe me Balltikun përmes Ngushticës Skagerrak dhe Ngushticës Kattegat pasuese. Në këtë det ka një numër të madh ishujsh si Ishujt Frizianë, Farne, ishuj të tjerë të vegjël dhe ishuj pranë bregdetit.

Lumenjtë që ushqejnë kryesisht këtë det janë Rhine, Gloma, Elba, Weser, Drammen, Ätran, Thames, Trent dhe Ems. Duke qenë një det mjaft i ri i moshës është i cekët. Në pjesën veriore është pak më e thellë por arrin vetëm disa zona me një thellësi prej 90 metrash. Thellësia maksimale e vlerësuar është 700 metra dhe pjesa veriore ndodhet në rajonin norvegjez. Janë ujëra ose temperatura shumë të ulëta që ngrijnë ndonjëherë. Ndonjëherë floes akulli shihen që notojnë në sipërfaqe.

Gjëja më normale është se gjatë dimrit ujërat e sipërfaqes së detit të Veriut arrijnë mesatarisht 6 gradë, ndërsa në verë temperatura ngrihet në 17 gradë. Rrjedha më e lartë e kripës vjen nga Atlantiku dhe temperatura më e ulët dhe uji me kripësi më të ulët vjen nga Balltiku. Siç pritej, zonat më pak të kripura të këtij deti janë ato që ndodhen në zonat pranë grykëderdhjeve të lumenjve.

Brigjet e Detit të Veriut janë të ndryshme në varësi të rajonit ku jemi. Sidomos në pjesën veriore dhe përgjatë bregdetit të fjordeve të Norvegjisë, shkëmbinjtë, plazhet me guralecë, luginat dhe plazhet me duna rëre janë të zakonshme. Të gjitha këto ekosisteme janë tipike për zonën bregdetare norvegjeze. Megjithatë, në zonat lindore dhe perëndimore të tjerët me lehtësim të rregullt dhe disa zona të pjerrëta kontrastojnë.

Formimi i detit verior

Siç e përmendëm më parë, ai është një nga detet më të rinj në botë. Isshtë vetëm rreth 3.000 vjet i vjetër në zonën bregdetare. Ajo filloi të rritet nga ndarja e super kontinentit Pangea pasi që kjo ndarje po hapte masa të mëdha toke që ushqeheshin me grykat e lumenjve të përmendur më lart. Në fillim të Epoka kenozoike, superkontinenti u nda dhe Atlantiku ishte formuar tashmë.

Mund të thuhet se ky det është formuar në pjesë nga disa ndryshime që kanë ndodhur në nivelin gjeologjik. Gjatë periudhës Triasik y Jurasik u formuan një numër i madh i shtëpive dhe prishjeve që lanë të gjithë rajonin ku sot zonat më të larta janë në formim të plotë. Kjo bën që disa zona të kenë më shumë ujë. Gjatë kësaj kohe formimi korja e tokës ishte rritur dhe ishujt britanikë nuk ishin formuar.

Më vonë gjatë epokës së Oligocenit, qendra dhe perëndimi i kontinentit Evropian tashmë kishin dalë ujërat. Pothuajse të gjithë ujërat që ndanin Oqeanin Tethys u shfaqën. Vetëm rreth 2.6 milion vjet më parë, gjatë kohës së Plioceni pellgu i Detit të Veriut ishte tashmë në jug të Dogger Bank, ai ishte pjesë e Evropës dhe Rina u zbraz në ujërat e saj të kripura. Për shkak të epokave të ndryshme të akullit që ndodhën me kohë, fletët e akullit po formoheshin dhe tërhiqeshin gjatë Pleistocenit.

Vetëm 8.000 vjet më parë akulli u zhduk plotësisht dhe niveli i detit filloi të ngrihej. Për shkak të kontributit të ujit nga lumenjtë dhe zhdukjes së akullit, deti mund të fillojë të formohet plotësisht. Për më tepër, ngritja e nivelit të detit bëri që ura tokësore midis Britanisë së Madhe dhe Francës të përmbytej dhe Kanali Anglez dhe e keqja e Veriut ishin të lidhura.

Biodiversiteti i Detit të Veriut

deti i Veriut

Siç pritet, ky det është i pasur me biodiversitet dhe nuk është vetëm një vendbanim për shumë kafshë, por edhe një zonë vizituese për kafshët migratore. Gjeni një numër të madh gjitarësh si vulën e zakonshme, vulën e thundrës, derrën e zakonshme, vulën e rrethuar, balenën e djathtë dhe shumë lloje të tjera të gjitarëve. Sa për peshkun, kemi më shumë se 230 specie të ndryshme ndër të cilat gjejmë merluc, peshk të rrafshët, peshk qensh, qull dhe harengë. E gjithë kjo larmi e madhe e peshqve favorizohet nga sasia e madhe e lëndëve ushqyese të siguruara nga lumenjtë dhe nga ekzistenca e planktonit.

Ne gjithashtu gjejmë një numër të madh të ekosistemeve të përshtatshme që ofrojnë habitate të përsosura për folezimin dhe qëndrimin e disa zogjve detarë dhe migrues. Këto grykëderdhje janë perfekte për strehimin e specieve të shumta. Ndër zogjtë e detit që strehohen në këto grykëderdhje që kemi loons, auks, puffins, terns dhe plot boreal. Në kohët antike Deti i Veriut ishte shumë më i njohur për biodiversitetin e tij sesa sot. Gjatë shekujve biodiversiteti në këtë zonë është ulur ndjeshëm.

kërcënimet

Qenia njerëzore është e pranishme në shumicën e kërcënimeve të të gjithë oqeaneve dhe deteve të botës. Siç mund ta prisni, kjo çështje nuk ndryshon. Si rezultat i zbulimit të rezervave të naftës dhe gazit natyror që ekzistojnë nën këtë fund të detit, Deti i Veriut ka qenë objekt i shfrytëzimit intensiv komercial. Të gjitha vendet përreth Detit të Veriut kanë shfrytëzuar gjithnjë e më shumë burimet e karburanteve fosile dhe brigjet janë pasuruar me nxjerrjen e rërës dhe zhavorrit.

Për shkak të këtyre aktiviteteve ekonomike, biodiversiteti detar ka qenë në rënie duke pasur parasysh futja e makinerive në habitatet natyrore dhe nivelet e larta të ndotjes dhe mbipeshkimit. Disa specie janë zhdukur, të tilla si flamingos dhe auk gjigand. Kjo specie e fundit është zhdukur në të gjithë Tokën.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Detit të Veriut dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.