Plioceni

Plioceni

Brenda Kenozoik është në Periudha neogjene dhe se është i ndarë në disa epoka. Sot do të flasim për periudhën e fundit të kësaj periudhe të njohur si Plioceni. Plioceni filloi rreth 5.5 milion vjet më parë dhe përfundoi 2.6 milion vjet më parë. Kjo kohë mund të jetë mjaft e rëndësishme nga pikëpamja antropologjike, pasi që në këtë kohë fosilet e para të zbuluara Australopiteku. Kjo specie është hominida e parë që ka ekzistuar në kontinentin afrikan.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth Pliocenit.

tipare kryesore

australopiteku

Kjo epokë u kulmua nga ndryshime mjaft të rëndësishme për sa i përket biodiversitetit, si në nivelin e florës dhe faunës, ashtu edhe të qenies njerëzore. Këto ndryshime ishin për shkak të faktit se kafshët dhe bimët filluan të vendoseshin në zona më të ndryshme që ishin të kufizuara nga kushtet klimatike. Këto vendndodhje në specie të shumta kanë mbetur deri më sot.

Kjo epokë ka zgjatur për gati 3 milion vjet. Ka disa ndryshime në nivelin e oqeaneve. Gjatë gjithë Pliocenit kishte ndryshime të thella dhe të konsiderueshme në trupat e ujit. Një nga më të njohurit është prishja e komunikimit që ekzistonte midis Oqeanit Atlantik dhe Oqeanit Paqësor. Kjo ishte një pasojë e shfaqjes së Isthmusit të Panamasë. Ndërsa ndryshimet kanë lindur në këto oqeane, Pellgu i Detit Mesdhe është rimbushur gjithashtu me ujë që vinte nga Oqeani Atlantik. Kjo i dha fund krizës së ashtuquajtur kripë Mesiniane.

Një nga tiparet më të habitshme të epokës së Pliocenit është paraqitja e hominidit të parë bipedal. Ky informacion është marrë falë një numri të madh të fosileve që janë mbledhur nga kjo kohë. Hominida e parë që u shfaq në këtë planet u emërua Australopiteku. Ishte transcendentale në origjinën e specieve njerëzore siç e njohim që nga fillimi i mostrave të para të gjinisë Homo.

Gjeologjia e Pliocenit

Gjeologjia e Pliocenit

Gjatë kësaj kohe nuk kishte ndonjë aktivitet të madh orogjen. Domethënie kontinentale Ajo vazhdon të lëvizë dhe të zhvendosë kontinentet në pozicionet ku janë aktualisht. Gjatë kësaj kohe lëvizja e kontinenteve ishte shumë e ngadaltë si nëpër dete dhe oqeane. Ata praktikisht kishin të njëjtin pozicion si sot. Ata ishin vetëm disa milje larg njëri-tjetrit.

Një nga piketat më të rëndësishme në gjeologjinë e Pliocenit ishte formimi i istmusit të Panamasë. Ky formacion është ai që mban së bashku Amerikën e Veriut dhe të Jugut. Ky fenomen ishte transcendental pasi që gjithashtu kishte ndikime në klimën e të gjithë planetit. Me këtë istmus, të gjitha komunikimet që ekzistonin midis oqeaneve Paqësor dhe Atlantik u mbyllën.

Në nivelin e poleve, si uji i Antarktikut ashtu edhe ai i Arktikut pësuan një rënie të mprehtë të temperaturave, duke u bërë temperaturat më të ftohta në planet. Ka informacion që është mbledhur nga specialistët që thotë se gjatë kësaj kohe ka pasur një rënie famëkeqe të nivelit të detit dhe kjo është për shkak se numri i kapakëve polare dhe akullnajore u rrit. Kjo pati pasoja që bënë që të dilnin pjesë të tokës që janë aktualisht të zhytura. Për shembull, ekziston rasti i urës tokësore që lidh Rusinë me kontinentin Amerikan. Kjo urë aktualisht është e zhytur dhe e zënë nga mënyra se si njihet si ngushtica e Beringut.

Klima e pliocenit

Ekosistemi i Pliocenit

Gjatë kësaj kohe, e cila zgjati për gati 3 milion vjet, klima ishte mjaft e larmishme dhe e luhatur. Sipas të dhënave që janë mbledhur nga specialistët e klimës, kishte raste kur temperatura u rrit ndjeshëm. Kjo u kontrastua në disa periudha, veçanërisht në fund të Pliocenit, kur temperaturat ranë ndjeshëm.

Ndër karakteristikat më të rëndësishme të klimës së kësaj kohe është se ajo ishte një klimë sezonale. Kjo është, ato paraqesin sezone, dy prej tyre janë shumë të shënuara. Njëra është dimri në të cilin akulli u përhap në pjesën më të madhe të të gjithë planetit. Tjetra ishte vera ku akulli u shkri dhe i dha vendin peizazhit është mjaft e thatë.

Në përgjithësi, mund të thuhet se klima në fund të Pliocenit ishte mjaft e thatë për shkak të rritjes së temperaturave që kemi komentuar më parë. Përveç kësaj, ajo fitoi një pamje mjaft të thatë dhe bëri që mjedisi të modifikohej dhe të transformohej nga pyjet në savanë.

Biodiversiteti

Fauna u diversifikua gjerësisht gjatë Pliocenit dhe filloi të kolonizonte mjedise të ndryshme. Sidoqoftë, flora pësoi një lloj regresioni ngecjeje sepse kushtet klimatike nuk ishin shumë të favorshme. Me ekzistencën e një dimri ku akulli zinte pjesën më të madhe të planetit dhe një verë mjaft të thatë dhe të thatë, kushtet e nevojshme për zhvillimin ose diversifikimin e bimëve nuk ekzistonin.

Flora

Fosile flora

Bimët që u përhapën më shumë gjatë epokës së Pliocenit ishin kullota. Kjo sepse ato janë bimë që mund të përshtaten lehtësisht me temperaturat e ulëta që mbizotëruan gjatë Pliocenit. Disa bimësi tropikale ekzistonin, veçanërisht në xhungla dhe pyje, por ajo është e kufizuar vetëm në rajonin ekuatorial. Inshtë në këtë zonë ku kushtet klimatike ekzistonin në mënyrë që ato të mund të prosperonin dhe të përhapeshin.

Ndryshimet klimatike që ndodhën në këtë kohë bënë që zona të mëdha toke të dukeshin shumë pak të populluara me karakteristikat e një shkretëtire. Disa nga këto zona janë ende të përhapura sot. Sa i përket zonave më të afërta me polet, u krijua i njëjti lloj i florës që bollëk sot. Ata janë halore. Kjo pasi ato kanë rezistencë të madhe ndaj të ftohtit dhe janë të afta të zhvillohen në temperatura të ulëta.

Faunë

Siç kemi përmendur më parë, një nga piketat në lidhje me qenien njerëzore u ngrit në këtë kohë. Gjitarët gjithashtu përjetuan rrezatim të madh evolucionar duke bërë që ato të përhapen në një numër të madh mjedisesh të ndryshme.

Me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Pliocenit dhe të gjitha tiparet kryesore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.