Teleskopi hapësinor Hubble

Teleskopi hapësinor Hubble

Në kërkimin e njohurive rreth hapësirës së jashtme dhe Sistem diellor, teleskopi hapësinor hubble. Isshtë një pajisje e aftë të marrë imazhe me cilësi të mirë në nivele të larta pa marrë parasysh kufizimet e të qenit në skajet e jashtme të shtresës së fundit të atmosferës. Emri i tij vjen nga astronomi i famshëm amerikan Hubble Edwin, i cili ndihmoi shumë njohjen e Universit.

Në këtë artikull, ne do të shpjegojmë se si funksionon Teleskopi Hapësinor Hubble dhe çfarë zbulimesh ka bërë që nga fillimi i tij. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

tipare kryesore

Karakteristikat e teleskopit

Ky teleskop është i vendosur në skajet e jashtme të atmosferës. Orbita e saj është në 593 km mbi nivelin e detit. Duhen vetëm rreth 97 minuta për të udhëtuar nëpër orbitën e Tokës. Ajo u vu në orbitë për herë të parë në 24 Prill 1990 në mënyrë që të merrte foto më të mira me rezolucion më të lartë.

Ndër dimensionet e tij gjejmë me peshë rreth 11.000 kg dhe një formë cilindrike, diametri i së cilës është 4,2 metra dhe ka një gjatësi 13,2 m. Siç mund ta shihni, ai është një teleskop mjaft i madh në madhësi, dhe megjithatë është i aftë të lundrojë në atmosferë në mungesë të gravitetit.

Teleskopi Hapësinor Hubble është i aftë të reflektojë dritën që arrin atje falë dy pasqyrave të tij. Pasqyrat janë gjithashtu të mëdha. Njëri prej tyre mat 2,4 metra në diametër. Isshtë ideale për eksplorimin e qiellit sepse përmban tre kamera të integruara dhe disa spektrometra. Kamerat ndahen në funksione të ndryshme. Njëri përdoret për të marrë fotografi të vendeve më të vogla në hapësirën në të cilën bazohet për shkak të shkëlqimit të tij në distancë. Kështu përpiqen të zbulojnë pika të reja në hapësirë ​​dhe të vendosin më mirë hartën e plotë.

Kamera tjetër përdoret për të fotografuar planetët dhe për të marrë më shumë informacion rreth tyre. Kjo e fundit përdoret për të zbuluar rrezatimin dhe për ta fotografuar akoma në errësirë ​​sepse funksionon përmes rrezeve infra të kuqe. Thanksshtë falë energjisë së rinovueshme që ky teleskop mund të shërbejë për një kohë të gjatë.

Avantazhet e Teleskopit Hapësinor Hubble

Përplasja midis dy galaktikave

Përplasja midis dy galaktikave

Ka dy panele diellore që përdoren për të gjeneruar energji elektrike dhe rimbushjen e kamerave dhe katër motorë të tjerë që përdoren për të orientuar teleskopin kur është e nevojshme të fotografoni diçka. Pajisjet për ftohje kërkohen gjithashtu për të mbajtur në funksionim kamerën infra të kuqe dhe spektrometrin. Këto dy skuadra duhet të jenë në -180 ° C.

Që kur u hodh teleskopi, disa astronautë u është dashur të shkojnë tek ai për të riparuar disa gjëra dhe për të instaluar pajisje shtesë për të ndihmuar në përmirësimin e mbledhjes së informacionit. Teknologjia është në zhvillim e sipër dhe është e nevojshme të përmirësohet teleskopi para se të krijohet vazhdimisht një i ri.

Megjithëse ndodhet në një lartësi të madhe, ka ende një fërkim me atmosferën që shkakton teleskopi ngadalë po humb peshë dhe po fiton shpejtësi. Kjo konsum është duke shkaktuar që sa herë që astronautët shkojnë për të riparuar ose përmirësuar diçka, ata e shtyjnë atë në një orbitë më të lartë në mënyrë që fërkimi të zvogëlohet.

Përparësia e të pasurit një teleskop në këtë lartësi është se ata nuk preken nga faktorë meteorologjikë siç janë prania e reve, ndotja e dritës ose mjegulla. Duke pasur një teleskop përtej shtresave të ulëta të atmosferës, gjatësi vale shumë më të gjata mund të absorbohen dhe cilësia e imazheve të përmirësohet në krahasim me teleskopët me bazë tokësore.

Evolucioni i Teleskopit Hapësinor Hubble

Foto e mijëra galaktikave

Foto e mijëra galaktikave

Që nga fillimi i krijimit të tij, u bë një përpjekje për ta kthyer teleskopin në Tokë në rreth 5 vjet për të kryer mirëmbajtjen e nevojshme dhe për ta përmirësuar atë. Megjithatë, u vunë re rreziqet e rikthimit të tij në Tokë dhe detyrimi i lëshimit përsëri. Për këtë arsye, u mor vendimi për të dërguar një mision mirëmbajtjeje çdo tre vjet në mënyrë që të kryente mirëmbajtjen dhe ta përmirësonte atë ndërsa idetë propozohen dhe teknologjia përmirësohet.

Në fillim të nisjes, u zbulua se kishte një gabim në ndërtimin e tij dhe kjo ishte kur lindi nevoja për të kryer operacionet e para të mirëmbajtjes. Ishte jetike të bëheshin riparimet e nevojshme në mënyrë që optika të mund të bënte fotografi më të mira. TPas mirëmbajtjes së tij të parë, gabimi u korrigjua dhe u riparua me rezultate të mira.

Për të mësuar nga gabimet, u instalua një sistem për të ndihmuar në korrigjimin e optikës së teleskopit, pasi ai është themeli i funksionimit të tij. Falë kësaj, mund të merren imazhe me cilësi të pabesueshme për të mësuar më shumë rreth Universit. Për shembull, ai ka qenë në gjendje të marrë fotografi përplasja e kometës Shoemaker-Levy 9 me planetin Jupiter në 1994 dhe ka treguar prova të ekzistencës së shumë planetëve të tjerë që rrotullohen rreth yjeve të tjerë siç është Dielli ynë.

Teoria që ekziston në lidhje me zgjerimin e Universit është plotësuar dhe përmirësuar falë informacionit të marrë nga Hubble. Përveç kësaj, fakti që të gjithë galaktikat kanë një vrimë të zezë në thelbin e tyre është konfirmuar.

Disa përparime

Formimi i Universit

Falë pozicionit të tij, shumë fotografi të planetëve me qartësi shumë të mirë janë marrë në mënyrë më të detajuar. Përmes këtij teleskopi, ekzistenca e vrimave të zeza janë konfirmuar dhe disa ide rreth Teoria e Big Bengut dhe lindja e Universit. Ekzistenca e galaktikave të shumta dhe sistemeve të tjera që kanë mbetur të fshehura thellë në kozmos janë zbuluar.

Në vitin 1995, teleskopi ishte në gjendje të bënte një fotografi të një rajoni me madhësinë e një tridhjetë të miliontës së Universit ku mund të vëzhgoheshin disa mijëra galaktika. Më vonë, në vitin 1998, u bë një fotografi tjetër nga e cila ishte e mundur të konfirmohej fakti se struktura e Universit është e pavarur nga drejtimi nga shikon vëzhguesi.

Siç mund ta shihni, Teleskopi Hapësinor Hubble ka ndihmuar jashtëzakonisht shumë në zbulimin e Universit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.