Supernova

Supernova e ndritshme

Në univers gjërat gjithashtu "vdesin" në një farë mënyre, ato nuk janë të përjetshme. Yjet që shohim mbi qiell gjithashtu kanë një fund. Mënyra se si ata vdesin shkakton a supernova. Sot do të përqendrohemi në atë që është një supernova, si formohet dhe çfarë pasojash ka që ekziston një në univers.

Nëse doni të dini më shumë rreth supernovës, ky është postimi juaj.

Çfarë është një supernova

Supernova

E gjithë kjo supernova e ka zanafillën në 1604, me astronomin Johannes kepler. Ky shkencëtar zbuloi shfaqjen e një ylli të ri në qiell. Bëhet fjalë për yjësinë Ophiuchus. Kjo konstelacion mund ta shihte atë vetëm për 18 muaj. Ajo që nuk u kuptua në atë kohë është ajo ajo që Kepler po shihte në qiell në të vërtetë nuk ishte asgjë tjetër veçse një supernova. Sot ne tashmë e dimë se çfarë janë supernova dhe si i shohim ato në qiell. Për shembull, Cassiopeia është një supernovë.

Dhe është se supernova nuk është asgjë më shumë sesa shpërthimi i një ylli që ndodh si fundi i fazës së jetës së një ylli. Ato janë shtete të vogla që lëshojnë në të gjitha drejtimet të gjithë materien që përmbante ylli. Shkencëtarët gjithmonë kanë menduar pse yjet shpërthejnë në këtë mënyrë kur ata tashmë po vdesin. Një yll dihet të shpërthejë kur karburantit që gjeneron energji në bërthamën e yllit mbaron. Kjo shkakton presionin e rrezatimit që vazhdimisht e ndalon yllin nga shembja dhe ylli i jepet gravitetit.

Kur kjo të ndodhë, ajo krijon mbetje yjore që nuk janë të qëndrueshme ndaj gravitetit që nuk ndalet në asnjë kohë. Mbi të gjitha, si shumë gjëra që kemi këtu në Tokë që varen nga karburanti, e njëjta gjë ndodh në një yll. Pa atë karburant që ushqen yllin, nuk mund të vazhdojë të shkëlqejë në qiell.

Ekzistojnë dy lloje të supernovave. Ato që formohen me një masë 10 herë më të madhe se ajo e Diellit dhe ato që janë më pak masive. Yjet që janë 10 herë më të madh se Dielli quhen yje masivë. Këta yje prodhojnë një supernovë shumë më të madhe kur të marrin fund. Ata janë të aftë të prodhojnë një mbetje yjore pas shpërthimit që do të ishte ose një yll neutron ose një vrimë e zezë.

Mekanizmi i yjeve

Valët gravitacionale

Ekziston një sistem tjetër që shkakton shfaqjen e një supernova dhe nuk bëhet nga shpërthimi i një ylli. Njihet si mekanizmi "kanibal". dhe rezulton në shfaqjen e një supernova ku një xhuxh i bardhë ha shoqëruesin e saj, si të thuash. Për të ndodhur kjo, nevojitet një sistem binar. Dhe është që një xhuxh i bardhë nuk mund të shpërthejë, por në mënyrë progresive ftohet ndërsa mbaron karburanti. Gradualisht bëhet pore më e vogël dhe më pak e ndriçuar.

Prandaj, ky mekanizëm i krijimit të supernovës kërkon një sistem binar ku mund të ndodhë shkrirja e një xhuxh të bardhë me një tjetër. Mund të ndodhë gjithashtu që bërthama e një ylli tashmë në fazën e fundit të evolucionit të ha shoqëruesin e tij. Në rastin e këtyre sistemeve binare, xhuxh i bardhë që është gati të vdesë duhet të marrë lëndën që i duhet nga partneri i saj derisa të formojë një masë të caktuar. Normalisht, ajo masë ka një kufi madhësie që zakonisht është 1,4 herë më i madh se Dielli.. Në këtë kufi, të quajtur kufiri Chandrasekhar, kompresimi i shpejtë që ndodh brenda bën që karburanti termonuklear që formon supernovën të ndizet përsëri. Ky karburant termonuklear nuk është asgjë më shumë se një përzierje e karbonit dhe oksigjenit në një dendësi të lartë.

Mënyra e vetme për ta bërë këtë është që një yll tjetër të transferojë masë në të dhe një gjë e tillë është e mundur vetëm në një sistem binar. Kur kjo të ndodhë, ylli që po vdes shpërthen dhe merr motrën e tij, duke mos lënë asnjë të mbijetuar. Kjo është ajo që ndodhi në 1604 me yllin e Kepler.

Pas shpërthimit të këtyre sistemeve binare, mbeten vetëm retë e pluhurit dhe gazit. Në disa raste, është e mundur që ylli shoqërues që është në gjendje të lëvizë nga vendi i tij fillestar të mbetet, për shkak të valës së madhe goditëse që ka gjeneruar shpërthimi.

Një supernova e parë nga Toka

Supernova e Kepler

Siç e kemi përmendur disa herë në këtë artikull, Kepler ishte në gjendje të shihte një supernova në qiell në 1604. Sigurisht, në atë kohë, ai nuk ishte shumë i sigurt se çfarë po shihte. Falë teknologjisë që është zhvilluar sot, ne kemi mjete matëse dhe vëzhgimi më të sofistikuara dhe më efikase ata prej nesh që mund të vëzhgojnë shpërthime yjore edhe jashtë Rrugës së Qumështit.

Ata kanë banuar në shpërthime yjesh që kanë bërë histori dhe që janë vërejtur nga planeti ynë. Këto supernova u shfaqën sikur të ishin objekte të reja me pamje yjore dhe shumë të rritura në shkëlqim. Kjo vazhdoi, deri në pikën që u bë objekti më i ndritshëm në qiell. Imagjinoni që dita ditës po vëzhgoni universin dhe, papritmas, një ditë ju vizualizoni një objekt shumë të ndritshëm në qiell. Probablyshtë ndoshta një supernova.

Dihet se supernova që vëzhgoi Kepler Ishte më e ndritshme se planetët e Sistem diellor si Jupiteri dhe Marsi, megjithëse më pak se Venusi. Duhet thënë gjithashtu se shkëlqimi i prodhuar nga supernova është më i vogël se ai i prodhuar nga Dielli dhe Hëna. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh shpejtësinë që duhet për të arritur dritën në Tokë dhe të dini distancën në të cilën ndodh supernova. Nëse kjo shpërthim ndodh jashtë Rrugës së Qumështit, me siguri po shohim një shpërthim që tashmë ka ndodhur, por që imazhi po merr më shumë kohë për të na arritur për shkak të distancës në të cilën ndodhemi.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth supernovës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.