Yjësia Cassiopeia

Forma Cassiopeia W

Vazhdimi me botën magjepsëse të yjësitëSot do të analizojmë historinë dhe karakteristikat e një prej më të famshmeve në hemisferën veriore. Eshte per Cassiopeia. Isshtë një konstelacion që përbëhet nga 5 yje që janë më të ndritshëm se pjesa tjetër dhe që kanë një formë V karakteristike të dyfishtë (W). Ka diçka të veçantë nëse e krahasojmë me yjësitë e tjera në qiell. Dhe është se forma e saj ndryshon shumë në varësi të kohës së vitit dhe gjerësisë gjeografike në të cilën po vëzhgojmë.

Në këtë artikull mund të gjeni sekretet më të thella të një prej yjësive më të njohura në botë. A doni të dini origjinën dhe historinë e Cassiopeia? Lexoni për të zbuluar gjithçka.

tipare kryesore

Konstelacioni kasiopi

Bashkimi Astronomik Ndërkombëtar ka krijuar rreth 88 yjësi moderne dhe 48 yje të tjera Ptolemaike. Nga kjo shumë yje, Cassiopeia është një nga më të njohurit dhe më të rëndësishmet si për njohjen e tij në qiell ashtu edhe për origjinën dhe mitologjinë pas tij.

Ai përbëhet nga 5 yje që shkëlqejnë më shumë se pjesa tjetër dhe është mjaft afër veriut qiellor. Në shumicën dërrmuese të vendeve që janë në hemisferën veriore, ne mund të shohim Cassiopeia gjatë gjithë natës. Falë pamjes së tij, ai mund të tregojë motin anësor në disa zona.

Ka një formë e W që po ndryshon varësisht nga vendi nga i cili po e vëzhgojmë dhe nga koha e vitit në të cilin ndodhemi. Sidoqoftë, gjithmonë respektoni atë formë W.

Ndër yjet kryesorë të tij gjejmë:

  • α - Skedari, 2.2, të verdhë. Emri i këtij ylli do të thotë gji.
  • β - Caph, 2.3, e bardhë. Emri i tij vjen nga emri arab dhe është 46 vite dritë larg.
  • γ - Cih, rreth 2.5, blu-e bardhë. Ky yll është ai që zgjon më shumë kuriozitetin tek tifozët e yjeve. Dhe është se emri i tij është plotësisht i panjohur dhe ka një madhësi që shkon midis 3.0 dhe 1.6. Disa shkencëtarë mendojnë se shpejtësia që ka në rrotullimin e saj e bën atë mjaft të paqëndrueshëm dhe kjo është arsyeja pse mund të vërehet iluzioni i unazave të gazit.

Vendndodhja e Cassiopeia në qiellin e natës

W i Cassiopeia

Ne do të dimë se si mund ta gjejmë këtë yjësi në qiellin e natës. Duke qenë një konstelacion cirkumpolare (kjo do të thotë se do të jetë gjithmonë në horizont në hemisferën veriore), ne mund të shohim formën e saj të pagabueshme të W. Mund të vendoset në një mënyrë të thjeshtë, pasi është në pozicion të kundërt me Ariu i Madh në lidhje me Yll polar. Zhytësi i Madh është shumë më i lehtë për tu identifikuar më vete, prandaj, kur e vëren, kështu ne thjesht duhet të shikojmë në anën tjetër për të parë W kjo do të na shënojë atje ku është Cassiopeia.

Qendra e kësaj konstelacioni ka një deklinim prej afërsisht 60 ° N dhe një ngritje të djathtë prej një ore. Kur të dalloni Cassiopeia mund të lokalizoni edhe Yllin e Polit, pasi është afër pikës ku përgjysmuesit e të dyve që formojnë U. Kjo mënyrë për të gjetur Cassiopeia me Yllin e Polit është thelbësore për lundrim pasi ajo tregon Veriun e vërtetë me saktësi të mjaftueshme. Përveç kësaj, lartësia që ajo zakonisht ka mbi horizontin përkon zakonisht me gjerësinë në të cilën është vëzhguesi.

Origjina dhe mitologjia

Mitologjia e Cassiopeia

Origjina e kësaj konstelacioni mund të kërkohet që nga legjenda e Mbretëreshës Cassiopeia dhe jeta e saj fatkeqe. Ajo ishte gruaja e mbretit Cepheus të Joppës dhe kishte një vajzë me emrin Andromeda. Ata ishin të dy gra të bukura, aq sa Mbretëresha Cassiopeia bëri mëkatin e sigurohuni që ajo dhe vajza e saj të ishin më të bukura se nimfat e detit i njohur si Nereids. Nereidet ishin bijat e një të mençuri që jetonte në detin e quajtur Nereus.

Kur Nereidët dëgjuan nga Cassiopeia se ishin më të bukur se ata, u ofenduan dhe shkuan në Poseidon për të marrë hak. Poseidoni nuk qëndroi mirë me deklarata të tilla dhe përdori tridentin e tij për të përmbytur të gjitha tokat e bregdetit të Palestinës. Përveç kësaj, ai thirri përbindësh Cetus për të sulmuar nga thellësitë.

Nga njëra anë, Cepheus u këshillua me orakullin e Amunit për të gjetur se si mund ta shpëtonte popullin e tij. E vetmja mënyrë ishte duke sakrifikuar vajzën e tij Andromeda te Cetus. Për këtë, Andromeda ishte lidhur me zinxhirë në shkëmbinjtë në brigjet e Joppës. Kur Cetus e pa të lidhur me zinxhir dhe shkoi ta sulmonte, ajo u shfaq Perseu për ta luftuar në këmbim të dorës së Andromedës.

Më vonë, kur u bë dasma midis Perseut dhe Andromedës, u shfaq Phineus, një pretendent antik mjaft xheloz i Kasiopisë. Ai komandoi një ushtri prej 200 luftëtarësh kundër Perseut dhe ky, nxori kokën e prerë të meduzës për të gurëzuar të gjithë luftëtarët.

Më në fund, si ndëshkim për gjithçka që ndodhi, Poseidon e vendosi Cassiopeia në një sjellje të pahijshme dhe jo tërheqëse në parajsë.

Fantazma e Cassiopeia

Fantazma e Cassiopeia

I ashtuquajturi fantazmë i Cassiopeia nuk është veçse një mjegullnajaështë 550 vite dritë larg. Ka një shkëlqim eterik dhe ato bashkohen me shfaqjet tipike fantazmë paranormale këtu në Tokë. Formohet nga energjia e yjeve që ziejnë që lëshojnë këto gazra të lëngët dhe pluhuri që formojnë këtë pamje kurioze.

Shkëlqimi dhe forma e tij i ngjajnë një reje të ngjashme me atë të rasteve paranormale. Megjithatë, përbërja e kësaj reje gazi dhe pluhuri është hidrogjen vazhdimisht bombardohet nga rrezatimi ultraviolet i emetuar nga një yll gjigand blu aty pranë i quajtur Gamma Cassiopeiae. Ky rrezatim bën që ylli të shkëlqejë me të kuqe dhe pjesa blu reflektohet dritë nga pluhuri i mjegullnajës.

Ky është shpjegimi i fantazmës së famshme të Cassiopeia. Sidoqoftë, për ta parë ju duhet një teleskop shumë i fuqishëm, në të cilin jo të gjithë kanë qasje.

Shpresoj që me këtë informacion të keni zbuluar më shumë rreth yjësisë Cassiopeia dhe gjithë historisë së saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.