Vrimat e zeza

Dinamika e vrimave të zeza

Shtë e sigurt që nëse flisni për universin dhe galaktikat që keni dëgjuar për të vrimat e zeza. Ata kanë shumë frikë dhe mendohet se janë të aftë të gëlltisin gjithçka që hyn në të për ta shpërbërë. Sot ne do të flasim për këto elemente të universit dhe rëndësinë ose rrezikun që ata kanë. Ju do të jeni në gjendje të dini se çfarë janë vrimat e zeza, si formohen ato dhe disa kuriozitete rreth tyre.

Nëse doni të dini më shumë për këtë, ky është postimi juaj

Cilat janë vrimat e zeza

Karakteristikat e vrimave të zeza

Këto vrima të zeza nuk janë asgjë më shumë sesa mbetjet e yjeve antikë që kanë pushuar së ekzistuari. Yjet zakonisht kanë një sasi të dendur materialesh dhe grimcash dhe, për këtë arsye, një sasi të madhe të forcës gravitacionale. Thjesht duhet të shihni se si Dielli është i aftë të ketë 8 planetë dhe yje të tjerë që e rrethojnë atë në një mënyrë të vazhdueshme. Falë gravitetit të Diellit është arsyeja pse Sistem diellor. Toka tërhiqet nga ajo, por nuk do të thotë që ne po i afrohemi gjithnjë e më shumë Diellit.

Shumë yje i japin fund jetës së tyre si xhuxhë të bardhë ose yje neutroni. Vrimat e zeza janë faza e fundit në evolucionin e këtyre yjeve që ishin shumë më të mëdha se Dielli. Edhe pse Dielli mendohet të jetë i madh, ai është akoma një yll mesatar (ose edhe i vogël nëse e krahasojmë me të tjerët). Kjo është mënyra se si ka yje 10 dhe 15 herë më të madh se Dielli që, kur pushojnë së ekzistuari, formojnë një vrimë të zezë.

Ndërsa këta yje gjigantë arrijnë fundin e jetës së tyre, ata shpërthejnë në një kataklizëm të stërmadh që ne e njohim si një supernova. Në këtë shpërthim, shumica e yllit shpërndahet nëpër hapësirë ​​dhe pjesët e tij do të enden nëpër hapësirë ​​për një kohë të gjatë. Jo të gjithë ylli shpërthen dhe shpërndahet. Materiali tjetër që mbetet "i ftohtë" është ai që nuk shkrihet.

Kur një yll është i ri, bashkimi bërthamor krijon energji dhe një presion të vazhdueshëm për shkak të gravitetit me pjesën e jashtme. Ky presion dhe energjia që krijon është ajo që e mban atë në ekuilibër. Graviteti krijohet nga masa e vetë yllit. Nga ana tjetër, në mbetjet inerte që mbesin pas supernovës nuk ka forcë që mund t'i rezistojë tërheqjes së gravitetit të saj, kështu që ajo që mbetet nga ylli fillon të paloset përsëri në vetvete. Kjo është ajo që gjenerojnë vrimat e zeza.

Karakteristikat e vrimave të zeza

Supernova

Pa ndonjë forcë që mund të ndalojë veprimin e gravitetit, del një vrimë e zezë që është e aftë të zvogëlojë të gjithë hapësirën dhe ta kompresojë atë derisa të arrijë vëllimin zero. Në këtë pikë, dendësia mund të thuhet se është e pafund. Kjo do të thotë, sasia e materies që mund të jetë në atë vëllim zero është e pafund. Prandaj, graviteti i asaj pike të zezë është gjithashtu i pafund. Nuk ka asgjë që mund t’i shpëtojë një force të tillë tërheqëse.

Në këtë rast, as drita që zotëronte ylli nuk është në gjendje t’i shpëtojë forcës gravitacionale dhe bllokohet nga orbita në vetvete. Për këtë arsye quhet vrimë e zezë, pasi as drita nuk është në gjendje të shkëlqejë në këtë vëllim të dendësisë dhe gravitetit të pafund.

Megjithëse graviteti është i pafund në pikën e vëllimit zero ku hapësira paloset në vetvete, këto vrima të zeza tërheqin materien dhe energjinë drejt njëra-tjetrës. Sidoqoftë, mos kini frikë që atëherë forca me të cilën ata tërheqin trupa të tjerë nuk është më e madhe se ajo e çdo ylli ose objekt kozmik material tjetër i universit.

Me fjalë të tjera, një vrimë e zezë me madhësinë e Diellit tonë nuk mund të na tërheqë në të me një forcë më të madhe sesa vetë Dielli. Një vrimë e zezë me madhësinë e Diellit mund të jetë qendra e Sistemit Diellor që Toka të orbitojë mbi të në të njëjtën mënyrë. Në fakt, dihet që qendra e Rrugës së Qumështit (galaktika ku jemi) përbëhet nga një vrimë e zezë.

Fuqia e vrimës së zezë

Vrimat e zeza

Megjithëse është menduar gjithmonë që një vrimë e zezë tërheq gjithçka rreth saj drejt vetes dhe e gllabëron atë, nuk është kështu. Në mënyrë që planetët, drita dhe materialet e tjera të gëlltiten nga një vrimë e zezë, ajo duhet të kalojë shumë afër saj për t'u tërhequr në qendrën e saj të veprimit. Sapo të arrihet pika pa kthim, Ju keni hyrë në horizontin e ngjarjeve, ku është e pamundur të shpëtoni.

Dhe është që të jemi në gjendje të lëvizim sapo të jetë futur në horizontin e ngjarjes, ne do të duhet të jemi në gjendje të lëvizim me një shpejtësi më të madhe se ajo me të cilën udhëton drita. Vrimat e zeza kanë përmasa shumë të vogla. Një vrimë e zezë si ato që gjenden në qendër të disa galaktikave, mund të ketë një rreze prej rreth 3 milion kilometrash. Ky është afërsisht 4 diell si i yni.

Nëse një vrimë e zezë do të kishte masën e Diellit tonë, ajo do të kishte vetëm një diametër prej 3 kilometrash. Si gjithmonë, këto dimensione mund të jenë jashtëzakonisht të frikshme, por gjithçka në univers është e tillë.

dinamik

Si të shohim një vrimë të zezë

Duke qenë kaq të vegjël dhe të errët, nuk mund t'i vëzhgojmë drejtpërdrejt. Për shkak të kësaj, shkencëtarët kanë dyshuar prej kohësh në ekzistencën e tij. Diçka që dihet të jetë atje por që nuk mund të shihet drejtpërdrejt. Në mënyrë që të shihni një vrimë të zezë, duhet të matni masën e një rajoni hapësinor dhe të kërkoni zona ku ka një sasi të madhe të masës së errët.

Shumë nga vrimat e zeza gjenden brenda sistemeve binare. Këto tërheqin sasi të mëdha të masës nga ylli përreth tyre. Ndërsa kjo masë tërheq, Ata bëhen gjithnjë e më të mëdhenj. Vjen një kohë kur ylli shoqërues nga i cili po nxirrni masën zhduket plotësisht.

Shpresoj që kjo të ndihmojë për të kuptuar më shumë rreth vrimave të zeza.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.