Periudha Siluriane

Periudha Siluriane

Brenda epokës Paleozoike ne gjejmë një periudhë të karakterizuar nga aktivitet të fortë gjeologjik dhe e cila është e vendosur midis Ordovician dhe Devonian. Bëhet fjalë për periudhën Silurian. Gjatë kësaj periudhe në të cilën ka një aktivitet të lartë gjeologjik mund të gjejmë prova shkencore në lidhje me formimin e vargjeve të mëdha malore si dhe superkontinentin e ri të njohur si Euramérica.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, gjeologjinë, klimën, florën dhe faunën e periudhës Silurian.

tipare kryesore

Fosilet

Periudha Siluriane zgjati afërsisht 25 milion vjet, duke filluar nga rreth 444 milion vjet më parë në rreth 419 milion vjet më parë. Gjatë kësaj periudhe, është normale që ajo të ekzistojë në trupa ujorë të cekët në sipërfaqen e kontinenteve sepse niveli i detit ishte mjaft i lartë. Për shkencëtarët, periudha Siluriane është mjaft interesante pasi ajo kishte ndryshime si në nivelin gjeologjik ashtu edhe në nivelin e biodiversitetit.

Bimët arritën të pushtonin mjedisin tokësor dhe u shfaqën specie të reja të artropodëve, koraleve dhe peshqve. Në një nivel gjeologjik, ishte gjithashtu e mundur të shihej formimi i sistemeve të ndryshme malore që ne njohim sot, të tilla si Malet Appalachian.

Gjeologjia e periudhës Siluriane

Gjeologjia siluriane

Gjatë kësaj periudhe super kontinenti i quajtur Gondwana ishte vendosur në polin jugor të planetit. Pjesa tjetër e superkontinentit e njohur si Laurentia, Baltik dhe Siberia ishte në një pozicion më në veri. Niveli i detit ishte rritur ndjeshëm si rezultat i shkrirjes së akullit nga akullnajat e vona të periudhës së mëparshme. Kjo rritje e nivelit të detit Ai bëri që të ashtuquajturat dete epikontinentale të formohen në sipërfaqen e superkontinenteve. Këto ishin trupa të vegjël dhe të cekët uji që shtriheshin në të gjithë sipërfaqen e këtyre kontinenteve.

Efekti i Domethënie kontinentale ajo vazhdoi të zhvendosë kontinentet në avantazh. Kështu u përplasën superkontinentet e quajtur Laurentia, Baltica dhe Avalonia për të formuar një superkontinent shumë më të madh, emri i të cilit është Euramérica.

Kjo periudhë u karakterizua nga shfaqja e sipërfaqeve të mëdha të tokës. Oqeanet e pranishëm në këtë kohë ishin Panthalassa, Paleo Tethys, Rheico, Lapetus dhe oqeanet Urale.

Klima e periudhës Siluriane

Gjatë gjithë kësaj periudhe, klima e planetit u stabilizua. Nuk kishte më kaq shumë ndryshime të papritura në klimë në një nivel global. Kryesisht ajo Silurian spikati për të qenë një periudhë me një klimë të ngrohtë. Akullnajat që ishin formuar gjatë Ordovicianit ishin të vendosura drejt polit jugor të planetit dhe shkrirja e tyre pasuese shkaktoi një ngritje të nivelit të detit.

Megjithëse ishte një periudhë mjaft e ngrohtë në përgjithësi, ka të dhëna fosile që tregojnë se ishte një periudhë me mjaft stuhi. Më pas, temperatura globale e mjedisit dukej se filloi të ulej, duke ftohur pak mjedisin. Kjo ulje e temperaturës nuk shkaktoi një epokë akulli. Në fund të Silurian dhe tashmë të futur në Devonian klima ishte disi më e lagësht dhe e ngrohtë me një numër të konsiderueshëm të reshjeve.

Flora

Disa bimë Siluriane

Përkundër faktit se në fund të Ordovicianit kishte një ngjarje masive zhdukjeje, gjatë jetës Silurian po zhvillohej me sukses në ekosistemet detare, kryesisht. Të gjitha speciet që arritën të mbijetojnë në fund të Ordovicianit ishin në gjendje të diversifikohen dhe madje të evoluojnë në gjini të ndryshme.

Le të analizojmë fillimisht florën. Në ekosistemet detare kishte një sasi të madhe algash, kryesisht jeshile, të cilat ndihmuan për të gjeneruar një ekuilibër në mjedis. Kjo sepse ato janë pjesë e zinxhirëve trofikë që po zhvilloheshin. Gjatë kësaj periudhe cBimët vaskulare filluan të zhvillohen që kanë enë përçuese që janë xilema dhe floemë.

Në fillim të kësaj periudhe peizazhi tokësor ishte shumë i ndryshëm nga ai detar. Në mjedisin detar, jeta u zhvillua dhe larmishëm gjithnjë e më shumë. Përkundrazi, në të gjitha habitatet tokësore aspekti ishte më i shkretë dhe i thatë. Kishte vetëm disa shtrirje të terrenit shkëmbor dhe shkretëtirë dhe humusit të rastit. Bimët që u zhvilluan në mjedisin tokësor domosdoshmërisht kishin nevojë të qëndronin afër trupave të ujit. Kështu arritën të kenë në dispozicion këto elemente dhe lëndë ushqyese. Kështu lindën bimët e para që ne i njohim sot si briofite.

Faunë

Fauna Siluriane

Sa për faunën, në fund të Ordovicianit kishte një proces zhdukjeje masive që preku gjithashtu shumë kafshët. Sidoqoftë, gjatë gjithë kësaj periudhe, grupe kafshësh si artropodët u zhvilluan. Nga kjo periudhë ata janë shëruar afërsisht 425 fosile që përfaqësojnë individë që i përkasin këtij felini. Kënaqësitë ishin duke u zvogëluar në periudhën e mëparshme dhe vazhduan të ekzistojnë në ekosistemet detare. Sidoqoftë, në zonë, ata u zhdukën.

gjithashtu, gjatë Silurianit ato u shfaqën për herë të parë dhe miriapodët dhe klikicerat. Këto grupe kafshësh filluan të popullojnë habitatet tokësore. Grupi i molusqeve u përfaqësua në këtë periudhë nga speciet e bivalvave dhe gastropodëve. Ata jetonin kryesisht në shtratin e detit.

Krinoidet, të cilat njihen si ekinodermat më të vjetra në planet, pasi ato ekzistonin edhe në këtë periudhë. këto kishin një peduncle që i ndihmoi ata të instalohen në substrate. Ata u zhdukën në fund të Silurianit.

Në fushën e peshkut kemi një diversifikim të madh. Në periudhën e mëparshme ostrakodermët ishin shfaqur tashmë. Këta janë peshq pa nofulla dhe konsiderohen vertebrorët më të vjetër në të dhënat fosile. Filluan të shfaqen lloje të tjerë peshqish, ndër të cilët spikatën ata me nofulla të njohur si plakodermë. Një nga karakteristikat përfaqësuese të kësaj specie është se Ata kanë një cuirass në pjesën e përparme të trupit. Disa specialistë pohojnë se peshqit kërcor u shfaqën në fund të kësaj periudhe.

Shkëmbinj nënujorë koralesh gjithashtu kishin një rëndësi të madhe që kur u shfaqën gjatë kësaj periudhe. Isshtë këtu që u formuan shkëmbinj nënujorë me të vërtetë të shkëlqyeshëm. Kjo është për shkak të speciet ekzistuese të koraleve mund të diversifikohen dhe eksperimentohen falë rrezatimit adaptiv.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për periudhën Siluriane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rodolfo Antonio Caravaca Pazos dijo

    Unë nuk isha në dijeni të ekzistencës së kësaj Periudhe. Faleminderit shumë për informacionin e hollësishëm mbi të. Nje perqafim