Periudha Devonian

Zhvillimi devonian

Epoka Paleozoike ka 5 nënndarje të ndara në periudha në të cilat kanë ndodhur ngjarje të ndryshme me rëndësi të madhe biologjike dhe gjeologjike. Sot do të flasim Periudha Devonian. Kjo periudhë zgjati afërsisht 56 ​​milion vjet, nga të cilat planeti ynë pësoi një ndryshim të madh, veçanërisht në nivelin e biodiversitetit, por edhe në atë gjeologjik.

Në këtë artikull ne do të përqendrohemi në tregimin e karakteristikave, klimës, gjeologjisë, florës dhe faunës së periudhës Devonian.

tipare kryesore

Fosilet e koraleve

Kjo periudhë filloi afërsisht 416 milion vjet më parë dhe përfundoi afërsisht 359 milion vjet më parë. Si gjithmonë, ne duhet të komentojmë se si fillimi ashtu edhe mbarimi i një periudhe nuk janë aq të sakta për shkak të mungesës së një informacioni kaq të saktë. Kjo është periudha e katërt e epokës Paleozoike. Pas periudhës Devonian vjen periudha karboniferike.

Gjatë kësaj periudhe kohore ka pasur një zhvillim të gjerë të grupeve të ndryshme të kafshëve, veçanërisht ato që banojnë në mjedise detare. Kishte gjithashtu ndryshime të rëndësishme në habitatet tokësore pasi u shfaqën bimë të mëdha dhe kafshët e para tokësore. Pavarësisht se ishte një periudhë në të cilën jeta po diversifikohej në nivele të mëdha, Devonian gjithashtu ka një reputacion mjaft të dyshimtë si periudha kohore në të cilën një numër i madh i specieve të kafshëve u zhdukën. Flitet për pak a shumë për zhdukjen e 80% të jetës në planetin tonë.

Gjatë kësaj periudhe, ndodhi një ngjarje e zhdukjes masive që bëri që shumë prej specieve që banonin në atë kohë të zhdukeshin përgjithmonë nga faqja e tokës. Në të njëjtën kohë që kemi periudhën Devonian, ajo është e ndarë në epoka të ndryshme. Le të shohim cilat janë këto kohë:

 • Devonian i Poshtëm. Ai formohet nga ana e tij nga 3 mosha të quajtura Lochkovian, Pragian dhe Emsian.
 • Devonian i Mesëm: shtriheshin në dy mosha të quajtura Eifelian dhe Givetian
 • Devonian i Epërm: ajo ishte konstituuar nga dy qytete të quajtura Frasniense dhe Fameniense.

Në fund të kësaj periudhe ndodhi një nga ngjarjet e zhdukjes masive të nivelit planetar që shkaktoi një humbje të madhe të specieve, kryesisht ato që banojnë në detet e pjesës tropikale. Speciet që u prekën më shumë ishin koralet, peshqit, krustacet, molusqet, ndër të tjera. Për fat të mirë, shumë prej specieve që jetuan në ekosistemet tokësore nuk u prekën nga fenomeni i zhdukjes masive. Prandaj, pushtimi i habitatit tokësor mund të vazhdojë rrjedhën e tij pa shumë probleme.

Gjeologjia devoniane

Gjeologjia devoniane

Kjo periudhë u shënua nga një aktivitet i madh i pllakave tektonike. Kishte disa prekje që formuan superkontinentë të rinj siç ishte formimi i Laurasia. Gjithashtu u formua dhe u mirëmbajt superkontinenti i njohur me emrin Gondwana. Isshtë një zonë e madhe toke që zinte të gjithë hapësirën në polin jugor të planetit.. Pjesa veriore e Tokës u pushtua nga Siberia dhe Oqeani i pafund dhe i thellë Panthalassa. I gjithë oqeani mbuloi pothuajse të gjithë hemisferën veriore.

Nga këndvështrimi i orogjenisë, kjo është një periudhë në të cilën filluan procese të ndryshme të formimit të vargjeve malore, ndër të cilat kemi Malet Appalachian.

Klima e periudhës Devonian

Kushtet klimatike që ekzistonin në planetin tonë gjatë periudhës Devonian ishin relativisht të qëndrueshme. Mbizotërimi i temperaturave globale ishte i nxehtë dhe i lagësht me shira të bollshëm. Sidoqoftë, klimat e thata dhe të thata ekzistonin brenda masave të mëdha kontinentale.

Temperatura mesatare globale është rreth 30 gradë. Ndërsa koha përparonte, ishte përjetuar një rënie e lehtë progresive, duke arritur mesatarisht 25 gradë. Më vonë, në fund të periudhës Devonian, temperaturat u ulën në një masë të tillë që i ndodhi një prej akullnajave që ka transformuar planetin tonë gjatë gjithë historisë.

Vida

Zhvillimi i peshkut

Gjatë kësaj periudhe ka pasur ndryshime të rëndësishme në lidhje me qeniet e gjalla. Një nga këto ndryshime më të rëndësishme ishte pushtimi përfundimtar i ekosistemeve tokësore. Le të analizojmë fillimisht florën.

Flora

Në periudhën para-Devoniane, bimë të vogla vaskulare si fier kishin filluar të zhvilloheshin. Këto fier të vegjël po merrnin një zhvillim më të madh në aspekte të ndryshme, më përfaqësuesja ishte madhësia e tyre. Forma të tjera bimësh gjithashtu u shfaqën në sipërfaqen e kontinenteve, të tilla si likopodiofitet. Ka disa lloje bimësh që nuk mund të përshtaten me kushtet e mjedisit dhe përfunduan duke u zhdukur.

Përhapja e bimëve tokësore solli si pasojë një rritje në rritjen e oksigjenit që ekzistonte në atmosferë që nga ajo kohë bimët kryen procesin e fotosintezës falë pigmenteve të klorofilit. Falë kësaj, ishte shumë më e lehtë për jetën tokësore të përhapet nëpër ekosistemet tokësore.

Faunë

Më në fund, fauna u larmua në një masë të madhe gjatë periudhës Devonian duke filluar me peshqit. Shtë një nga grupet që pësoi rritjen më të madhe në nivelin e popullsisë. Shumë e quajnë këtë periudhë moshën e peshkut. Lloje të tilla si Sarkopterygët, Actinopterygii, Ostracoderms dhe Selacians.

Shkaqet e zhdukjes së periudhës Devonian

Jeta detare devoniane

Siç kemi përmendur më parë, në fund të kësaj periudhe ndodhi një proces i zhdukjes masive. Ajo preku kryesisht format e gjalla të deteve. Shuarja zgjati afërsisht 3 milion vjet. Shkaqet e kësaj zhdukje masive ishin si më poshtë:

 • Meteorë
 • Rënie kritike e niveleve të oksigjenit në dete
 • Ngrohja globale
 • Rritja ose masa e bimëve
 • Aktivitet vullkanik intensiv

Ndër arsyet që kemi dhënë mund të ketë dyshime në lidhje me rritjen e bimëve. Gjatë kësaj periudhe, bimë të mëdha vaskulare u zhvilluan, duke qenë mesatarisht rreth 30 metra të larta në sipërfaqen e kontinenteve. Kjo pati një pasojë negative duke krijuar një çekuilibër në kushtet e mjedisit, pasi që këto bimë do të fillojnë të thithin një sasi të madhe uji dhe lëndësh ushqyese nga toka që mund të ishin përdorur nga qeniet e tjera të gjalla. Kjo shkaktoi një humbje të biodiversitetit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth periudhës Devonian.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.