Pse shfaqet rrufeja në shpërthimet vullkanike?

Shpesh në shpërthime të caktuara vullkanike ka rrufe. Shumë fotografë që kanë arritur të kapin këto momente kanë marrë çmime për fotografitë e tyre. Me një përzierje të "apokaliptik" dhe në të njëjtën kohë të "çudisë", këto imazhe të çmuara janë si një manifestim. Shtë si një thirrje për kujtesën se sa përrallore, shkatërruese, imponuese dhe e shkëlqyeshme mund të jetë natyra.

Sidoqoftë, ne priremi ta lidhim lehtë rrufetë me stuhi të forta. Sikur fenomeni të ishte vetëm i tyre! Dhe jo vetëm që shfaqen në stuhi elektrikeose tërmete me "drita" të caktuaraAta madje mund të shfaqen në shpërthime vullkanike. Ne shpjegojmë arsyet e këtij fenomeni!

Si prodhohen ato

Ky fenomen, ekzistenca e të cilit daton që nga viti 79 pas Krishtit, kur vullkani Vesuvius ishte aktiv. Për të kuptuar se nuk është një koincidencë e përsëritur që një stuhi pozicionohet papritmas sipër, duhet së pari të kuptoni natyrën e rrufesë. Eshte per një shkarkesë elektrostatike që gjenerohet nga diferenciali i potencialit elektrik shumë i madh midis dy vendeve. Kjo është, një diferencial në fuqinë elektrike të dy reve është ajo që do të gjeneronte rrufe. Rrufeja është shkarkimi pasues i shpërndarjes së ngarkesave pozitive dhe negative ato formojnë një fushë elektrike mjaft të madhe.

Në rastin e shpërthimeve vullkanike, materiali i dëbuar në teori është elektrikisht neutral. Hiri, retë, llava, etj. Sidoqoftë, ajo që ndodh është se ato dalin në temperatura shumë të larta, duke i lënë grimcat të jenë neutrale, dhe shumë prej tyre ngarkohen ose pozitivisht ose negativisht. Të tjerët po karikojnë gjatë rrugës, duke u përplasur me njëri-tjetrin dhe duke prodhuar energji elektrike statike. Në mënyrë që të ekzistojë një rreze, grimcat duhet të vendosen njëra në njërën anë dhe tjetra në tjetrën. Kjo ndodh natyrshëm, me fushën elektromagnetike që gjenerohet. Më në fund kur ngarkesa është shumë e lartë, si në re, shkaktohet një shkarkesë.

Nëse jeni të interesuar të dini rreth vullkanet, në këtë lidhje ne shpjegojmë gjithçka rreth tyre!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rodolfo Antonio Caravaca Pazos dijo

    Faleminderit shumë për informacionin. Gjithmonë ishte diçka që tërhiqte vëmendjen time dhe nuk i dija shkaqet. nje perqafim