Cilat ishin dritat që u panë mbi Meksikë gjatë tërmetit?

Tërmeti që ka tronditur fuqishëm jugun e Meksikës, është shoqëruar nga disa drita të pazakonta në qiell. Shumë përdorues të internetit kanë nxituar t'i regjistrojnë ato, të mbingarkuar nga sa të veçantë janë dhe nga befasia që nuk i kanë parë më parë. Secili, përballë injorancës, ia ka atribuar atë ndonjë kauze. Ka pasur edhe shaka në lidhje me të, të tilla si "Tom Cruise tashmë tha se çfarë ishin në luftën e botëve". Të tjerët e kanë shoqëruar atë me HAARP, dhe madje disa me ndërprerje të energjisë elektrike ose shkëndija në qytet.

E vërteta është se ky fenomen, megjithëse është i pazakontë, është afër lidhur me tërmetin e madh që është vuajtur në zonë. Për këtë arsye, kaq shumë njerëz kanë qenë në gjendje ta dëshmojnë atë, pasi që është parë nga shumë kilometra përreth. Ky fenomen është dokumentuar gjithashtu për qindra vjet. Termi me të cilin njihen këto drita është "triboluminescence". Shumë e vështirë të dihet se çfarë është, duke marrë parasysh që mund të dëshmohet shumë rrallë.

Tribolumineshenca. Dritat e çuditshme në qiell

Triboluminescence është emetimi i dritës pas deformimit ose thyerjes mënyrë mekanike ose termike. presion dhe tension i madh shkaktuar nga lëvizja e pllakave tektonike gjatë tërmetit, ka qenë përgjegjësi kryesor. Kjo është arsyeja pse mund të vërehet nga para dhe madje edhe pas tërmetit.

Njihet gjithashtu si "Dritat e tërmetit", Këto ndezje ndodhin për shkak të rrëshqitjes në çarjet e pllakat prodhojnë ngarkesa të mëdha elektrike. Sipas një studimi të kryer nga studiuesit në Universitetin Rutgers, Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, gjeologët gjithashtu detajojnë se megjithëse këto shkarkime ekzistojnë, ato jo gjithmonë përfundojnë duke u përkthyer në dritë sa herë që ka tërmet. Përveç kësaj, sa më e madhe të jetë madhësia, veçanërisht nga 5, aq më shumë ka gjasa të ndodhin.

Ekspertët e fushës gjithashtu sigurojnë që megjithëse interpretimi i këtyre sinjaleve të dritës nuk do të parandalonte një tërmet, identifikimi i tyre do të ndihmonte shumë për të parandaluar dhe parashikuar një për të mbrojtur veten.

A e dini gjithashtu se ka lloje më të pazakonta të dritave në qiell?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.