Stuhitë më të mëdha në botë dhe rekordi i Maracaibo

stuhi elektrike

Një stuhi elektrike është një fenomen meteorologjik i karakterizuar kryesisht nga rrufeja dhe rrufeja e shoqëruar nga efektet e saj zanore. Ato formohen në re të mëdha të quajtura kumulonimbus. Stuhitë shoqërohen shpesh nga erëra të forta, shi të madh dhe gjithashtu breshër. Edhe pse nuk është thelbësore.

Kryeqyteti botëror i rrufesë i shpallur nga NASA, është Maracaibo. Nëse kohët e fundit kemi shkruar për atë që rajoni i botës ku janë regjistruar më shumë gryka ujiShtë gjithashtu vendi ku regjistrohen më shumë stuhi elektrike. Në qytetin e Ologá, në Liqenin Maracaibo, është një nga vendet më të vështira për të pasur një natë të qetë. Mesatarisht 297 stuhi lëshohen në vit.

Madhësinë që ata arrijnë

Një dajak 1,6 milion rrufe çdo vit në total, mesatarisht. Ky rajon Venezuelës është gjithashtu vendi që rrëzoi pellgun e lumit Kongo në Afrikë, si vendi ku goditi rrufeja më e madhe. Pas një studimi të kujdesshëm nga shkencëtari i NASA-s Richard Blakeslee. Studimi u botua në buletinin e Shoqatës Amerikane të Meteorologjisë (AMS). Dhe është se ky fenomen është shumë popullor në Venezuelë, i njohur si rrufeja e Catatumbo.

Nëse jo, pavarësisht se quhet rrufeja Catatumbo, Isshtë një fenomen i vëzhgueshëm në të gjithë Detin Maracaibo. Pas 17 vitesh mbledhje informacioni dhe të dhënash falë satelitit "Misioni Matës i Reshjeve Tropikale", të cilin NASA e vuri në orbitë për të matur efektin e stuhive tropikale. Blakeslee gjithashtu shtoi, për rëndësinë e të kuptuarit të këtij fenomeni nga temperatura që uji mund të arrijë dhe në lidhje me ndryshimin e klimës.

Aq transcendent dhe unik është rrufeja Catatumbo, aq e barabartë Hasshtë kërkuar që të jetë Trashëgimi Kulturore Jomateriale nga Unesco. Në këtë mënyrë do të bartet ky titull dhe i tanishëm Rekordi Botëror Guinness mbështetëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.