Ee proterozoik

Ee proterozoik

Një nga shkallët e koha gjeologjike që përbëjnë Prekambriane është Proterozoik. Isshtë një Eon që filloi afërsisht 2500 miliard vjet më parë dhe zgjati deri në 542 milion vjet më parë. Gjatë kësaj periudhe kohore ka pasur ndryshime të mëdha transhendentale në planetin Tokë, ndër të cilat rendisim shfaqjen e organizmave të parë fotosintetikë dhe rritjen e oksigjenit në atmosferë. Kjo do të thotë, gjatë këtij Eoni planeti ynë ka konvektuar një vend të banueshëm.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, gjeologjinë, klimën, florën dhe faunën e Proterozoic Eon.

tipare kryesore

Format e para të jetës

Ndër karakteristikat kryesore që mbizotërojnë në Proterozoikun që gjejmë prania e kratoneve në planetin tonë. Këto kratone nuk janë asgjë tjetër përveç bërthamave ku ndodheshin kontinentet. Kjo është, kratonët ishin strukturat e para nga të cilat mund të krijoheshin dhe formoheshin raftet kontinentale. Këto karatone janë të përbërë nga shkëmbinj arkaikë. Antikiteti këto shkëmbinj variojnë nga 570 milion vjet në 3.5 giga vjet.

Karakteristika kryesore që kanë kratonët është se ato nuk pësojnë asnjë lloj frakture formacioni me kalimin e viteve. Këto janë zonat më të qëndrueshme të të gjithë korës së tokës. Ne gjithashtu mund të shohim se gjatë proterozoic u shfaqën stromatolitet. Ato janë struktura të formuara nga mikroorganizmat dhe karbonat kalciumi të precipituar. Këto stromatolite janë studiuar nga shkencëtarët për një kohë të gjatë dhe është zbuluar se ata jo vetëm që kanë cianobaktere por ekzistojnë edhe organizma si kërpudhat, insektet, algat e kuqe etj.

Këta stromatolitë formojnë të dhëna gjeologjike me rëndësi të madhe për studimin e jetës në planet. Karakteristikë tjetër për të cilën u dallua Proterozoiku është rritja e përqendrimit të oksigjenit në atmosferë. Falë kësaj rritje të oksigjenit në atmosferë, mund të ndodhë një aktivitet i madh biologjik. Oksigjeni atmosferik nuk arriti një nivel të rëndësishëm, por ai vazhdon të ndihmojë në përmirësimin e diversifikimit të organizmave.

Kishte një ngjarje të madhe ose një me shumë rëndësi dhe domethënie që përfshin një seri ngjarjesh në lidhje me këtë rritje të oksigjenit atmosferik. Dhe është se sasia e oksigjenit tejkaloi sasinë maksimale që reagimet kimike ishin të afta të thithnin. Organizmat anaerobe u prekën drejtpërdrejt dhe popullatat e tyre filluan të ulen. Këto organizma u quajtën metanogjene, pasi burimi kryesor i tyre i ushqimit ishte metani. Kjo zhdukje e metanit pati pasoja në nivelin klimatik që bëri që temperatura globale të bjerë ndjeshëm.

Gjeologji proterozoike

Fosilet e Ediacara

Ka pak informacion në lidhje me këtë Aeon, por dihet që ndryshimet kryesore ishin në nivelin e tektonikës së pllakave. Në atë kohë planeti ynë rrotullohej shumë më shpejt në boshtin e tij sesa është sot. Kjo e bëri një ditë në Tokë të gjatë vetëm 20 orë. Përkundrazi, lëvizja përkthyese kishte një shpejtësi më të ngadaltë sesa aktualisht. Kështu, një vit i plotë ishte 450 ditë.

Informacion i shkëlqyeshëm është marrë nga shkëmbinjtë nga Proterozoiku. Këto shkëmbinj janë deformuar nga efekti i erozionit, megjithëse të tjerët mund të shpëtohen me vështirë ndonjë ndryshim.

Flora dhe fauna e Proterozoikut

Fauna e Ediacara-s

Gjatë kësaj periudhe kohore është vendi ku format e para të jetës organike filluan të zhvilloheshin disi më shumë pas shfaqjes së tyre gjatë vitit Arkaike. Ishte falë transformimit që ndodhi në atmosferë që gjallesat ishin në gjendje të diversifikoheshin dhe të përhapeshin nëpër territor. Vetë ekosistemet filluan të krijoheshin dhe flora dhe fauna e secilit ekosistem u zhvilluan. Kjo është për shkak të adaptimit gjenetik që do të jetë kur një kafshë ose bimë duhet t'i përshtatet kushteve të ndryshme mjedisore.

Organizmat prokariotikë filluan të zhvillohen gjatë Arkaikut, por ato u zhvilluan më tej gjatë Proterozoikut. Midis këtyre organizmave prokariotike gjejmë algat jeshile të njohura si cianobaktere dhe vetë bakteret e përgjithshme.

Gjatë kohës së këtij Eoni mund të shohim se u shfaqën organizmat e parë eukariotikë që tashmë kanë një bërthamë të përcaktuar. Algat e para të gjelbra të klasës së Chlorophytas dhe algat e kuqe që i përkasin klasës së Rodhophytas ishin të parët që u shfaqën. Të dy klasat e algave janë shumëqelizore dhe fotosintetike. Duke kryer fotosintezën ato kontribuan në dëbimin e oksigjenit në atmosferë.

Importantshtë e rëndësishme të theksohet se të gjitha gjallesat që banonin gjatë Proterozoik Eon ata e bënë atë në mjedise ujore. Dhe është se në oqean janë gjetur kushtet minimale që ishin të nevojshme për të mbijetuar.

Lidhur me faunën, mund të themi se gjatë kësaj periudhe kohore u gjetën disa organizma që sot konsiderohen pak të evoluar, siç janë sfungjerët. Ka qenë e mundur të rikuperohen fosilet e kafshëve që i përkasin një grupi të gjerë në të cilin ndodhen kandil deti, korale, polipe dhe anemone. Karakteristika kryesore e këtyre grupeve të kafshëve është se ato kanë simetri radiale.

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë për Fauna e Ediacara-s. Ky është një zbulim i depozitave fosile që përfaqësonin qeniet e para të gjalla që janë të njohura në këtë planet. Fosilet e sfungjerëve dhe anemoneve si dhe specie të tjera u vunë re që ende ngatërrojnë paleontologët.

Klimë

Akullnaja proterozoike

Në fillim të Proterozoikut klima ishte mjaft e qëndrueshme. Atmosfera synon një sasi të madhe të gazrave serë, nga të cilat bie gazi metan. Sidoqoftë, pas zhvillimit të cianobaktereve dhe prodhimit të organizmave fotosintetike, ato shkaktuan një çlirim masiv të oksigjenit atmosferik. Kjo shkaktoi zvogëlimin e gazit të metanit nga atmosfera nga vdekja e organizmave anaerobe. Për të zvogëluar sasinë e gazrave serë në atmosferë, u mbajt më pak sasi rrezatimi diellor, kështu që temperaturat globale u ulën.

Gjatë Proterozoikut kishte disa akullnaja. Më shkatërruese ishte epoka e akullnajave Huronian. Ky akullnajë u zhvillua 2.000 milion vjet më parë dhe rezultoi në zhdukjen e qenieve të gjalla anaerobe që ekzistonin në atë kohë.

Aeoni Proterozoic është i ndarë kryesisht në 3 epoka: Ishte Paleoproterozoik, ishte Mesoproterozoic dhe ishte Neoproterozoic.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Proterozoikut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.