Precambrian Eon: gjithçka që duhet të dini

Ekoni prekambrian

Sot do të shkojmë drejt fillimeve që shënojnë koha gjeologjike. Eoni i parë që shënon historinë e planetit tonë. Bëhet fjalë për Prekambrianin. Ky është një term mjaft i vjetër, por përdoret gjerësisht për të treguar periudhën e Tokës para se të formoheshin shkëmbinjtë. Ne do të udhëtojmë në fillimet e Tokës, afër një periudhe të formimit të saj. Janë zbuluar fosile në të cilat njihen disa shkëmbinj Prekambrian. Njihet gjithashtu si "jetë e errët".

Nëse doni të dini gjithçka që lidhet me këtë epokë të planetit tonë, në këtë postim do t'ju tregojmë gjithçka. Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni

Fillimet e planetit

Formimi i sistemit diellor

Formimi i sistemit diellor

Prekambriani mbulon pothuajse 90% të të gjithë historisë së Tokës. Për ta studiuar më mirë, ai është ndarë në tre epoka: Azoik, arkaik dhe proterozoik. Eon Prekambrian është ai që përfshin të gjithë kohën gjeologjike para 600 milion viteve. Kjo periudhë është përcaktuar si ajo para periudhës kambrize. Sot, megjithatë, dihet se jeta në Tokë filloi në Arkaikun e hershëm dhe se organizmat që fosilizohen u bënë më të bollshëm.

Dy nënndarjet që ka Prekambriani janë Arkeani dhe Proterozoiku. Kjo e para është më e vjetra. Shkëmbinjtë që janë më pak se 600 milion vjet të vjetër konsiderohen të jenë brenda Fanerozoikut.

Kohëzgjatja e këtij eon fillon nga formimi i planetit tonë rreth 4.600 miliardë vjet më parë deri në diversifikimin gjeologjik. Whenshtë kur u shfaq jeta e parë shumëqelizore e njohur si Shpërthimi Kambrian që fillon Kambriani. Kjo datohet rreth 542 milion vjet më parë.

Ka disa shkencëtarë që konsiderojnë ekzistencën e një epoke të katërt brenda Prekambrianit të quajtur Chaotian dhe se ajo është e mëparshme për të gjithë të tjerët. Ajo korrespondon me kohën e formimit të parë të sistemit tonë diellor.

Azoik

Ishte Azoik

Kjo epokë e parë u zhvillua midis 4.600 miliardë viteve të para dhe 4.000 miliardë viteve pas formimit të planetit tonë. Sistemi diellor në atë kohë po formohej brenda një reje pluhuri dhe gazi të njohur si mjegullnaja diellore. Kjo mjegullnaje pjellë asteroide, kometa, hënë dhe planete.

Orshtë teorizuar se nëse Toka përplaset me një planetoid me madhësi Marsi të quajtur Theia. Possibleshtë e mundur që kjo përplasje do të shtojë 10% të sipërfaqes së Tokës. Mbeturinat nga ajo përplasje u bashkuan për të formuar hënën.

Ka shumë pak gurë nga epoka Azoike. Kanë mbetur vetëm disa fragmente minerale që janë gjetur në substrate gur ranor në Australi. Sidoqoftë, studime të shumta janë kryer mbi formacionet e hënës. Të gjithë arrijnë në përfundimin se Toka u bombardua nga përplasjet e shpeshta të asteroideve gjatë gjithë epokës Azoike.

Në këtë epokë e gjithë sipërfaqja e Tokës ishte shkatërruese. Oqeanet ishin shkëmb të lëngët, squfur të valë dhe kratere goditje kudo. Vullkanet ishin aktive në të gjitha zonat e planetit. Kishte gjithashtu një shi gurësh dhe asteroidësh që nuk mbaruan kurrë. Ajri ishte i nxehtë, i trashë, plot pluhur dhe papastërti. Atëherë nuk mund të kishte jetë siç e njohim sot, pasi ajri përbëhej nga dioksid karboni dhe avuj uji. Kishte disa gjurmë të përbërjeve të azotit dhe squfurit.

Arkaike

Ishte arkaike

Emri do të thotë antik ose primitiv. Shtë një epokë që fillon rreth 4.000 miliard vjet më parë. Gjërat kanë ndryshuar nga epoka e tyre e mëparshme. Pjesa më e madhe e avullit të ujit që ishte në ajër u ftoh dhe formoi oqeanin global. Pjesa më e madhe e dioksidit të karbonit u shndërrua gjithashtu në gur gëlqeror dhe u depozitua në fund të oqeanit.

Në këtë epokë ajri përbëhej nga azoti dhe qielli ishte plot me re normale dhe shi. Llava filloi të ftohet për të formuar shtratin e oqeanit. Shumë vullkane aktive ende tregojnë se bërthama e Tokës është akoma e nxehtë. Vullkanet po formonin ishuj të vegjël që, në atë kohë, ishin e vetmja zonë tokësore që kishte.

Ishujt e vegjël u përplasën me njëri-tjetrin për të formuar më të mëdhenjtë dhe, nga ana tjetër, këto u përplasën për të formuar kontinentet.

Sa për jetën, vetëm algat njëqelizore ekzistonin në fund të oqeaneve. Masa e Tokës ishte e mjaftueshme për të pritur një atmosferë zvogëluese të përbërë nga metan, amoniak dhe gazra të tjerë. Kjo është koha kur ekzistonin organizmat metanogjene. Uji nga kometat dhe mineralet e hidratuara u kondensua në atmosferë. Kishte një seri shirash të rrëmbyeshëm në nivele apokaliptike që formuan oqeanet e para të ujit të lëngshëm.

Kontinentet e para Prekambriane ishin të ndryshme nga ato që dimë sot: ato ishin më të vogla dhe kishin sipërfaqe me shkëmbinj magmatikë. Asnjë jetë nuk jetoi mbi ta. Për shkak të forcës së vazhdueshme të kores së Tokës që po zvogëlohej dhe ftohej, forcat u grumbulluan poshtë dhe shtynë masat e tokës lart. Kjo shkaktoi formimin e maleve dhe pllajave të larta që ishin ndërtuar mbi oqeane.

Proterozoik

Proterozoik

Kemi hyrë në epokën e fundit Prekambriane. Quhet edhe kriptosoik, që do të thotë jeta e fshehur. Filloi rreth 2.500 miliardë vjet më parë. Shkëmb i mjaftueshëm u formua në mburoja për të filluar procese të njohura gjeologjike. Kjo filloi tektonikën aktuale të pllakave.

Në atë kohë, ekzistonin organizma prokariotikë dhe disa marrëdhënie simbiotike midis organizmave të gjallë. Me kalimin e kohës, marrëdhëniet simbiotike ishin të përhershme dhe se shndërrimi i vazhdueshëm i energjisë vazhdoi për të ndërtuar kloroplaste dhe mitokondri. Ato ishin qelizat e para eukariote.

Rreth 1.200 miliardë vjet më parë, tektonika e pllakave detyroi shkëmbinjën e mburojës të përplaset, duke formuar Rodinia (një term rus që do të thotë "toka nënë"), super kontinenti i parë në Tokë. Ujërat bregdetarë të këtij super kontinenti ishin të rrethuar nga algat fotosintetike. Procesi i fotosintezës ishte shtimi i oksigjenit në atmosferë. Kjo bëri që organizmat metanogjenë të zhdukeshin.

Pas një epoke të shkurtër akulli, organizmat kishin diferencime të shpejta. Shumë prej organizmave ishin cnidarians të ngjashëm me kandil deti. Pasi organizmat e butë krijuan organizmat më të përpunuar, eon Prekambriane mori fund për të filluar eonin aktual të quajtur Panerozoik.

Me këtë informacion do të jeni në gjendje të mësoni diçka më shumë rreth historisë së planetit tonë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.