Eon Arkaike

meteoritët asteroidët planeti tokë

Eoni Arkaik u shënua nga shiu i meteorit

Eeoni Arkaik është periudha që i paraprin Eeonit Hadik. Ai mbulon afërsisht 3.800 deri 2.500 milion vjet më parë. Ne jemi akoma brenda Supereonit Prekambrian, por është i pari në të cilin mund të fillojmë të dallojmë epokat. Ashtu si paraardhësi i tij, ai gjithashtu u ndikua fuqimisht nga ajo që po ndodhte në sistemin diellor.

Supereon Eon Miliona vjet
Prekambriane Proterozoik 2.500 540
Prekambriane Arkaike 3.800 2.500
Prekambriane Hadiq 4.550 me 3.800

Nëse eoni Hadic ishte origjina dhe fillimi i planetit tonë, rëndësia e eonit Arkaik qëndron në fillimi dhe origjina e jetës. Duhet shtuar se përcaktimi dhe specifikimi i një momenti të saktë për secilën ngjarje në historinë e planetit tonë, është nëse jo, shumë i ndërlikuar. Periudhat janë të njohura, ato janë të përcaktuara, por duke theksuar përsëri, nuk ka një datë të saktë për çdo ngjarje. Duke përdorur këtë logjikë si udhëzues, le të ndjekim rrugën nga e kemi lënë disa ditë më parë.

Stromatolites Shark Bay Australia

Ata nuk janë vetëm ndonjë gur, ata janë Stromatolitë. Në Shark Bay, Australi.

E njohur gjithashtu si Arkeozoike, është një nga periudhat më të gjata që kanë ekzistuar ndonjëherë. Përbën në tërësinë e saj, pothuajse një të tretën e kohës totale të planetit tonë. Në shkrimet e lashta, eoni Arkaik dikur ishte i padallueshëm nga Hadiku, duke iu bashkuar të dy periudhave si një. Emri Arkaik, i cili vjen nga Greqishtja e lashtë, do të thotë "fillim" ose "origjinë", për arsyet e diskutuara. Diçka shumë karakteristike e kësaj periudhe ishte evolucioni i kores së tokës. Kjo na bën të mendojmë për lëvizje të mëdha të pllakave tektonike, gjë që çon në përfundimin se struktura e brendshme e planetit ishte shumë e ngjashme me atë se si e njohim ne sot.

Për të kuptuar saktë kronologjinë e këtij eoni, duhet të ndahet midis 4 epokave të mëdha. Secili luajti në ndryshime të mëdha.

Eon Epokë Miliona vjet
Arkaike Neoarkike 2.800 2.500
Arkaike Mesoarkike 3.200 2.800
Arkaike Paleoarkike 3.600 3.200
Arkaike Eoarkike 4.000 / 3.800 deri 3.600

Një përkufizim shumë i shpejtë i Arkeozoikut mund të përcaktohet nga ngjarjet e mëdha që kanë ndodhur. U shfaqën qelizat e para anaerobe heterotrofike dhe fotosintetike (cianobakteret). Fillojnë edhe strukturat e para me origjinë biologjike, stromatolitet. Gjithashtu kontinentet e para paraqiten me formimin dhe fillimin e pllakave tektonike. Oksigjeni fillon të lirohet në atmosferë. Dhe pavarësisht se është një periudhë e karakterizuar nga rënia e meteoritëve, është gjithashtu periudha në të cilën shiu i madh i tyre pushon.

Eoarki

Llava e vullkanit shpërthen vullkanizëm

Toka ende në formim të vazhdueshëm, lava dhe shpërthimet ishin shumë të zakonshme

Ishte një epokë që zgjati rreth 200/400 milion vjet. Në varësi të burimit që është konsultuar, pasi Komisioni Ndërkombëtar i Stratigrafisë nuk njeh kufirin e poshtëm të kohës. Ai ndryshon nga pjesa tjetër, në atë që është momenti në të cilin shfaqen qeniet e para të gjalla. Datedshtë datuar 3.800 miliardë vjet më parë. Koha më vonë, 3.700 miliardë vjet më parë, shfaqen organizmat e parë kimosintetikë. Ata janë organizma që ata nuk kërkojnë rrezet e diellit për të marrë energjinë e tyre.

Rrjedha ekzistuese e nxehtësisë ishte 3 herë më e lartë se ajo aktuale, klima mbizotëruese ishte shumë e ngrohtë. Kjo jo vetëm që përcaktoi këtë epokë, por shënoi tërë epokën. Vetëm nga tjetri, Proterozoiku, rrjedha do të ishte dyfishi i asaj aktuale. Kjo nxehtësi shtesë mund të ketë qenë për shkak të nxehtësisë nga formimi i bërthamës së hekurit të planetit. Gjithashtu për një prodhim më të madh të nxehtësisë radiogjenike nga radionuklidet me kohëzgjatje të shkurtër, të tilla si Uranium-235. Duhet të theksohet aktiviteti vullkanik që ekzistonte rreth globit, së bashku me shpërthimet vullkanike dhe gropat e lavës. Të gjithë ata vazhduan të shkaktonin pika të shumta të nxehta.

Paleoarkik

Shfaqen bakteret anoksigjenike. Kjo është, ata fotosintezojnë, por ato nuk e dëbojnë oksigjenin

Ai përfshin midis 3.600 deri në 3.200 milion vjet. Fillojnë format më të njohura të jetës. Këtu organizmat janë zhvilluar dhe tashmë gjejmë mikrofosile të ruajtura mirë nga 3.460 miliardë vjet më parë, në Australinë Perëndimore. Stromatolitet.

Bakteret fillojnë të fotosintezohen, për të marrë energji nga rrezet e diellit. Fillimisht ata ishin anoksigjenë, ende nuk jepnin oksigjen. Aktualisht, ne mund ta gjejmë këtë lloj fotosinteze në bakteret e gjelbra nga squfuri dhe jo nga squfuri, dhe bakteret vjollcë. Ky lloj i marrjes së energjisë u krijua pothuajse deri në fund të epokës Arkaike.

Më shumë gjëra që e përkufizuan këtë epokë. Possibleshtë e mundur që bashkimi i disa krateve të përbënte Vaalbará, e cila është superkontinenti i parë hipotetik që ekzistonte. Duhet të theksohet se jo të gjithë ekspertët pajtohen se ekzistonte. Ishte gjithashtu fundi i shiut intensiv të vonë meteorësh. Për të gjithë qindra miliona vitet e fundit, Toka u godit prej tyre.

Mesoarki

perëndimi i diellit të ajsbergut

Pamja hipotetike e planetit në epokën e parë të akullit

Zgjati midis 3.200 deri 2.800 milion vjet. Superkontinenti hipotetik Vaalbara do të copëtohetdo të më vonë në këtë epokë, duke i lënë vendin Neoarkikut. Diçka për të theksuar është se kishte për herë të parë një akullnajë të madhe në planet. Për të qenë në gjendje të imagjinojmë se si duhet të duket, uji në oqeane mund të ketë përmbajtje të lartë hekuri. Kjo do t'i jepte një nuancë të gjelbër. Dhe në një atmosferë shumë të ngarkuar me dioksid karboni, qiejt do të kishin tone të kuqërremtë.

Pavarësisht se kanë një impuls të ri në formimin e pllakave ndërkontinentale, ato nuk duhet të kishin zënë më shumë se 12%. Ne anen tjeter, oqeanet nuk do të kishin ndaluar së formuari. Sipërfaqja që ata do të arrinin do të ishte tashmë afërsisht 50% të vëllimit që kanë aktualisht.

Neoarkik

cianobaktere, alga

Aspekti hipotetik që do të fillonte të shfaqej për shkak të cianobaktereve

Epoka e fundit dhe fundi i epokës Arkaike. Ai e kuptoi mes 2.800 deri 2.500 milion vjet më parë. Bakteret kanë vazhduar të zhvillohen, dhe tashmë fillojnë të fotosintezojnë lirimin e oksigjenit, cianobaktere. Një oksigjenim i madh molekular fillon në planet që ka pasojat e tij në eon tjetër. Një akumulim i madh toksik i oksigjenit do të përfundonte duke shkaktuar oksidimin e madh më vonë.

Protokontinentet që ekzistonte, si Vaalbarah, dhe një tjetër i quajtur Ur, ato ishin të vogla në madhësi. Jo vetëm sepse ata filluan të dilnin, por sepse lëvorja e saj po ripërtërihej. Në kundërshtim me stabilitetin me të cilin kontinentet na paraqiten sot. Në atë kohë, vullkanizmi që po fillonte të shfaqej, luajti një rol të madh, së bashku me ndarjet dhe kratonët që po shfaqeshin.

Nuk do të zgjaste deri në epokën tjetër, Proterozoikun, ku filluan të shfaqen forma më komplekse të jetës.

Nëse keni qenë kurioz të dini fillimin e gjithçkaje. Ne ju paraqesim eeonin Hadic, fillimi i planetit tonë. Aty ku shfaqet gjithashtu, formimi misterioz i Hënës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.