Planete me unaza

saturni dhe unaza

Brenda Sistem diellor Ne kemi bërë klasifikime të ndryshme për të zgjedhur planetë që kanë karakteristika të ngjashme. Ne kemi ardhur të gjithë planetët e brendshëm dhe Planetët e jashtëm. Në këtë rast, ne do të ndajmë se çfarë janë planetët me unaza dhe karakteristikat kryesore të tij. Ekziston një larmi e madhe e llojeve të planetëve dhe disa janë më interesante nga pikëpamja estetike, të tilla si planetët me unaza. Ka shumë njerëz që ende nuk e dinë ekzistencën e këtyre unazave dhe nga se përbëhen.

Prandaj, në këtë artikull do të flasim se cilët janë planetët me unaza dhe karakteristikat e tyre kryesore.

Planetët me unaza të sistemit diellor

Sistem diellor

Siç e dimë, ekzistojnë lloje të ndryshme të planetëve sipas morfologjisë së tyre, karakteristikave të tyre dhe pozicionit të tyre në lidhje me diellin. Megjithëse unazat e planetit Saturn janë më të njohurit nga të gjithë, në të vërtetë, të gjithë planetët e gaztë në sistemin diellor kanë një sistem unazor. Këta planetë të gaztë quhen edhe planetë të jashtëm pasi janë larg diellit. Ne e dimë që ka 4 nga këta planetë dhe të gjithë kanë unaza. Le të analizojmë cilat janë ato dhe karakteristikat e tyre:

  • Jupiteri: ka një sistem unazë mjaft të dobët që nuk mund të shihet me sy të lirë. Kjo është një nga arsyet pse sa herë që Jupiteri shihet mirë në foto, imazhet nuk përfaqësohen me një sistem unazor. Nëse përdorni një teleskop konvencional nuk do të jeni në gjendje të shihni as sistemin unazor pasi është mjaft i vogël. U zbulua në vitin 1979 kur sonda hapësinore Voyager 1 ishte në gjendje të zbulonte këto unaza.
  • Saturni: Planetshtë planeti unazor kuintesencial i sistemit diellor. Dhe është se ka ato më të dukshme dhe ato përbëhen nga elementë mjaft të gjerë dhe kompleksë. Zona dhe sisteme të ndryshme të brendshme mund të gjenden brenda sistemit unazor. Shumica e tyre përbëhen nga pluhur dhe grimca akulli që rrotullohen rreth planetit. Kur shihen nga larg këto elemente shihen sikur të ishin një dhe ishin të bashkuar mes tyre.
  • Urani: është një planet që ka gjithashtu një sistem unazor. Ka një sistem më pak të dukshëm se ai i Saturnit, por më i madh se ai i Jupiterit. Kjo është një nga arsyet pse Urani përfaqësohet nga unaza. Ka një sistem total të përbërë nga 13 unaza të përcaktuara mirë. Nëse e vëzhgojmë këtë planet me një teleskop, mund të vëzhgojmë grimca që variojnë nga madhësi shumë të vogla deri në shkëmbinj që mund të arrijnë një gjatësi prej një metri në madhësi. Të gjitha këto grimca po notojnë rreth planetit.
  • Neptuni: Isshtë i fundit nga planetët në sistemin diellor dhe ka një sistem unazor. Isshtë më e ngjashme me atë të Jupiterit pasi që është shumë e vështirë të identifikohet për shkak të madhësisë së tij të vogël. Nuk mund të zbulohet pa ndihmën e pajisjeve speciale dhe teleskopëve që kanë fuqi të mjaftueshme. Ky sistem unazor është i përbërë nga silikate, akull dhe disa përbërës organikë si pasojë e veprimit të magnetosferës së vetë planetit.

Përbërja e planetëve me unaza

planetët me unaza

Pasi të kemi analizuar se cilët janë planetët me unaza që i përkasin sistemit diellor, ne do t'i klasifikojmë ato. Ne e dimë që planetët e sistemit diellor mund të ndahen në dy grupe të mëdha: nga njëra anë, ne kemi planetët shkëmbor dhe nga ana tjetër kemi planetët e gaztë. Përbërja e të dy grupeve është krejtësisht e ndryshme. Sidoqoftë, kjo ndarje ndihmon të jetë në gjendje të diferencojë planetët sipas madhësisë dhe gjendjes kryesore të masës së tyre.

Mund të gjejmë planetë shkëmborë të cilët kryesisht përbëhen nga një trup i fortë i përbërë nga shkëmbinj që janë të rrethuar nga një atmosferë e gaztë. Këto planet janë gjithashtu, nga ana tjetër, planetët më të vegjël që orbitojnë më afër diellit. Këta planetë janë: Mërkuri, Venusi, Toka dhe Marsi.

Nga ana tjetër, ne kemi planetët të njohur me emrin e gjigandëve të gazit. Këta planetë janë gjithashtu ata që kanë sistemin e tyre unazor. Ato janë të vendosura në pjesën më të jashtme të sistemit diellor dhe, për këtë arsye, quhen edhe planetë të jashtëm. Ato gjenden përtej rripit të asteroideve dhe karakteristika e tyre kryesore është se nuk kanë një bërthamë të ngurtë të përcaktuar mirë. Pjesa më e madhe e planetit si një e tërë është në një gjendje të gaztë. Ato formojnë një masë të madhe gazi që përbën pjesën më të madhe të planetit. Këta planetë janë: Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni.

Unazat e Saturnit

planetët me unaza të sistemit diellor

Meqenëse Saturni është planeti më i njohur par ekselenca për të pasur një sistem unazor, ne do ta analizojmë atë në thellësi. Bëhet fjalë për planetin që i përket sistemit diellor që kanë unaza shumë të përcaktuara dhe që janë të lehta për tu identifikuar të gjitha. Duhet të kihet parasysh se unazat nuk janë njësi më vete, por një efekt optik që rezulton nga vendosja e miliona grimcave të pluhurit, shkëmbit dhe akullit. Ndjesia që këta elementë janë të bashkuar duke formuar një unazë fikse dhe të vazhdueshme jepet nga orbita. Dhe është se këta elementë rrotullohen vazhdimisht për shkak të veprimit të gravitetit të Saturnit.

Në varësi të masës, morfologjisë dhe peshës së secilit element mund të shohim se ata orbitojnë me shpejtësi të ndryshme. Të gjithë elementët mund të diferencohen nga njëri-tjetri, për sa kohë që përdoret teknologji e përshtatshme për të. Shumë prej elementeve rreth Saturnit janë identifikuar me emra të ndryshëm. Ne e dimë që planeti Ka gjithsej 6 unaza dhe secila prej tyre emërtohet me shkronjat A, B, C, D, E dhe F. Më të rëndësishmet janë dy të parat dhe janë të ndara nga ajo që njihet si ndarja Cassini. Një rajon i njohur si një unazë e pavlefshme është ajo që ndan dy unazat kryesore.

Edhe pse në imazhet që zakonisht shohim në libra dhe dokumentarë Urani nuk vendoset unaza, ai ka sistemin e vet të përbërë nga 13 unaza gjithsej. Ndodh si me Jupiterin. Isshtë një sistem unazor aq i hollë dhe i vogël sa nuk mund të shihet me sy të lirë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth planetëve të rrethuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.