malet shkëmbore

malet shkëmbore

Në postimet e mëparshme po analizonim malet Appalachian y Himalajet. Këto formacione gjeologjike janë unike dhe të veçanta në të gjithë botën. Sot ne vazhdojmë të udhëtojmë nëpër këto vargje malore të ëndërruara, të pasura me biodiversitet dhe një shenjë se planeti ynë është ende gjallë. Le të flasim për malet shkëmbore. Shtë një nga vargjet më të rëndësishme malore në të gjithë Amerikën. Ndodhet midis Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara dhe konsiderohet si shtylla kurrizore e Amerikës së Veriut.

Nëse doni të dini të gjithë rëndësinë e Maleve Shkëmbore, ky është postimi juaj.

tipare kryesore

peisazhe malore shkëmbore

Falë vlerës së tij të madhe ekologjike dhe pranisë së biodiversitetit, ky mjedis u krijua titulli i Parkut Kombëtar në 1915. Për më tepër, më vonë, në 1984, Wasshtë shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO. Dhe është se në këto male mbahen shumë sekrete gjeologjike në lidhje me formimin e planetit tonë siç e njohim ne sot dhe është habitati i mijëra specieve.

Ajo ka një gjatësi të madhe rreth 4800 kilometra, afërsisht. Gjerësia e saj është midis 110 dhe 440 kilometra në pjesën e saj më të madhe. Vendndodhja shtrihet nga Alberta veriore dhe Kolumbia Britanike (që të dyja janë në Kanada) në jug të Meksikës së Re. Kalon nëpër Rrafshnaltat e Mëdha në lindje dhe nëpër pellgje dhe pllaja në perëndim.

Ai përbëhet nga disa vargmale, kështu që është mjaft i gjerë dhe ia vlen të studiohet. Ka male si Kabineti dhe Salish i shquar. Duke qenë emëruar si një vend i Trashëgimisë Botërore, shumë aktivitete ekonomike janë të ndaluara. Kjo është bërë për të mbajtur të shëndetshëm ekosistemet.

Malet Rocky ruajnë mes vargjeve të tyre një nga majat më të mëdha në të gjithë Amerikën e Veriut. Ky është mali Elbert. Ka një lartësi prej 4.401 metrash. Majat që mbeten akoma në pjesën veriore ruajnë shumë nga akullnajat që janë akoma atje që prej fundit akullnajat. Këto akull përmbajnë informacion të vlefshëm në lidhje me klimën që shkencëtarët duhet të analizojnë plotësisht. Shtë e nevojshme të shqyrtohen këto shtresa akulli të vazhdueshme të formuara gjatë viteve për të marrë informacion më të hollësishëm në lidhje me të kaluarën tonë gjeologjike.

Pjesë interesante

shtigje malore shkëmbore

Në pjesën veriore të Shkëmbinjve ju mund të shijoni peizazhin e bukur të luginave të ngushta dhe të thella që janë formuar për miliona vjet nga veprimi i akullnajave. Akulli dhe shkrirja e vazhdueshme po gjeneron rryma lumenjsh që po formojnë terrenin dhe po formojnë luginat që ne mund t'i vlerësojmë sot. E vërteta është se është e çmuar të jesh në gjendje të vëzhgosh një peizazh natyror që u formua shumë kohë më parë dhe që vetëm natyra ka ndërhyrë në ndërtimin e tij.

Ndër pjesët më interesante për të parë në Shkëmbinjtë ne gjejmë disa nga lumenjtë më të rëndësishëm që gjenden në të gjithë Amerikën e Veriut. Midis tyre takojmë lumin Colorado, Columbia dhe Bravo. Këta lumenj me ujëra të pastra ushqehen nga uji që gjenerohet vazhdimisht në proceset e ngrirjes dhe shkrirjes të përmendura më lart. Kjo na kujton rëndësinë e shkrirjes së akullnajave si kjo përballë ngritjes së niveleve të detit dhe katastrofave që mund të gjenerohen nga kjo.

Në këtë peizazh natyror ne nuk mund të shohim vetëm male, por edhe formacione të tjera shkëmbore që janë formuar nga veprimi i proceseve akullnajore, gjeologjike dhe meteorologjike. Veprimi i vazhdueshëm i shiut, erës, ndryshimeve të temperaturës, ngrirjes dhe shkrirjes, etj. Ato formojnë peizazhet me kalimin e viteve dhe krijojnë formacione mbresëlënëse gjeologjike.

Si u formuan Malet Shkëmbore?

akullnajat malore shkëmbore

Ne po flasim për mënyrën se si formohen disa nga formacionet më të bukura në këto vende. Por si u formuan këto vargje malore? Ky proces gjeologjik që çoi në formimin e Shkëmbinjve është studiuar gjerësisht nga gjeologët në të gjithë botën. Dhe është se këto male janë zhvilluar në një periudhë në të cilën Toka ishte shumë aktive gjeologjikisht.

Pllakat tektonike pësuan lëvizje të forta që çuan në ngritjen e terrenit dhe formimin pasues të maleve. U formuan Malet Appalachian të përmendura më lart dhe të detajuara në një artikull tjetër nga përplasja e pllakës Laurentia dhe Gondwana gjatë karboniferit të vonë. Më vonë, në Eocene, kishte një nënshtrim mjaft të thellë nën kore që sot përbën të gjithë perëndimin e Amerikës së Veriut. Ky nënshtrim po ngrinte gjithnjë e më shumë koren kontinentale dhe formimi i Shkëmbinjve po ndodhte në një mënyrë më të përcaktuar.

Possibleshtë e mundur që të dhënat nga studimet të jenë të vërteta dhe të datojnë këto male të një moshë ndërmjet 55 dhe 88 milion vjet. Për këtë arsye, ne mund të shohim para syve tanë një peizazh krejtësisht natyror në të cilin dora e njeriut nuk ka ndërhyrë dhe që u formua 88 milion vjet më parë.

Pas 60 milion viteve të fundit, sapo të përfundojë formimi i tyre, malet i nënshtrohen agjentëve të jashtëm gjeologjikë dhe meteorologjikë. Midis tyre gjejmë metamorfizimin e shkëmbinjve. Një metamorfizim si fizik (për shkak të ndryshimeve të vazhdueshme të temperaturave dhe evolucionit të stinëve) ashtu edhe kimik për shkak të tretjes së materialeve nga veprimi i ujit. Përveç kësaj, era dhe shiu vazhdimisht e bëjnë peisazhin subjekt të erozionit.

Flora dhe Fauna

kafshë të egra malore shkëmbore

Siç e kemi përmendur disa herë në këtë postim, ka shumë lloje të florës dhe faunës që banojnë në këto vende. Në peisazhet e bukura të tundrës, fushave, pyjeve, kullotave, ligatinave dhe të tjera biome të ndryshme mund të banojnë në shumë specie në një ekuilibër ekologjik të përsosur.

Ndër speciet që bashkëjetojnë gjejmë dreri, dreri me bisht të bardhë, mjellma borizane, kojota, ariu i murrmë, rrëqebulli kanadez dhe dhia e bardhë.

Ne gjithashtu gjejmë një larmi të bollshme të bimësisë dhe florës në të cilën gjejmë pisha ponderosa, lisa, bredhi alpin, Ndër të tjera.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Maleve Shkëmbore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.