Akullnajat dhe epoka e akullit

Akullnajat dhe epoka e akullit

Gjatë gjithë miliona viteve që kanë kaluar që nga formimi i Tokës, ka pasur periudha të epokës së akullit. Ata quhen si Epoka e Akullnajave. Këto janë periudha kohore ku ndodhin ndryshime klimatike që ulin temperaturën globalisht. Ata e bëjnë atë në një mënyrë të tillë që pjesa më e madhe e sipërfaqes së tokës të ngrijë. Importantshtë e rëndësishme të dini se kur flisni për ndryshimin e klimës duhet të keni një referencë për ta vendosur veten në perspektivën e planetit tonë.

A doni të dini proceset e akullnajave dhe epokës së akullit në planetin tonë? Këtu zbulojmë gjithçka.

Karakteristikat e një epoke akulli

Kafshët në akullnajë

Një epokë akulli përcaktohet si një periudhë kohe e karakterizuar nga prania e përhershme e një mbulesë të gjerë akulli. Ky akull shtrihet në të paktën një nga polet. Toka dihet se ka kaluar 90% të kohës tuaj gjatë miliona viteve të fundit në 1% të temperaturave më të ftohta. Këto temperatura janë më të ulta që nga 500 milion vitet e fundit. Me fjalë të tjera, Toka është bllokuar në një gjendje jashtëzakonisht të ftohtë. Kjo periudhë njihet si Epoka e Akullt Kuaternar.

Katër epokat e fundit të akullit janë zhvilluar me Intervale prej 150 milion vitesh. Prandaj, shkencëtarët mendojnë se ato janë për shkak të ndryshimeve në orbitën e Tokës ose ndryshimeve në aktivitetin diellor. Shkencëtarët e tjerë preferojnë një shpjegim tokësor. Për shembull, shfaqja e një epoke akullnaje aludon në shpërndarjen e kontinenteve ose përqendrimin e gazeve serë.

Sipas përkufizimit të akullnajave, është një periudhë e karakterizuar nga ekzistenca e akullit në pole. Sipas këtij rregulli prej tre, tani jemi zhytur në një epokë akulli, pasi kapakët polarë zënë pothuajse 10% të të gjithë sipërfaqes së tokës.

Akullnajat kuptohet si një periudhë e epokave të akullit në të cilën temperatura është shumë e ulët globalisht. Shkopinjtë e akullit, si pasojë, shtrihen drejt gjerësive gjeografike më të ulëta dhe dominojnë kontinentet. Shkallët e akullit janë gjetur në gjerësitë gjeografike të ekuatorit. Epoka e fundit e akullit ndodhi rreth 11 mijë vjet më parë.

Epokat e njohura të akullit

Kriogjenikja

Ekziston një degë e shkencës që është përgjegjëse për studimin e akullnajave. Bëhet fjalë për glaciologjinë. Shtë ai që është përgjegjës për studimin e të gjitha manifestimeve natyrore të ujit në gjendje të ngurtë. Me ujë në gjendje të ngurtë ato u referohen akullnajave, borës, breshërit, shiut, akullit dhe formacioneve të tjera.

Çdo periudhë e akullnajave ndahet në dy momente: akullnajore dhe ndër akullnajore. Të parat janë ato në të cilat kushtet mjedisore janë ekstreme dhe ngricat ndodhin pothuajse kudo në planet. Nga ana tjetër, ndër-akullnajat janë më të butë, siç janë sot.

Deri tani, pesë periudha të epokës së akullit janë të njohura dhe janë verifikuar: Kuaternar, Karoo, Andean-Saharan, Kriogjenik dhe Huronian. Të gjitha këto kanë ndodhur që nga koha e formimit të Tokës.

Epokat e akullit karakterizohen jo vetëm nga rënia e menjëhershme e temperaturës, por edhe nga ngritjet e shpejta.

Periudha Kuaternare filloi 2,58 milion vjet më parë dhe zgjat deri në ditët e sotme. Karoo, i njohur gjithashtu si periudha Permo-Karbonifer, ishte një nga më të gjatat, që zgjati afërsisht 100 milion vjet, midis 360 dhe 260 milion vjet më parë.

Nga ana tjetër, periudha akullnajore Ande-Sahariane ka zgjatur vetëm 30 milion vjet dhe ka ndodhur midis 450 dhe 430 vjet më parë. Periudha më ekstreme që ka ndodhur në planetin tonë është padyshim ajo kriogjene. Kjo është epoka më e rëndë e akullit në të gjithë historinë gjeologjike të planetit. Në këtë fazë vlerësohet se akulli që mbulonte kontinentet arriti ekuatorin gjeografik.

Akullnajat Huronian filluan 2400 miliardë vjet më parë dhe përfunduan afërsisht 2100 vjet më parë.

Epoka e fundit e akullit

Kapele polare për shumicën dërrmuese të planetit

Aktualisht jemi në një periudhë ndër akullnajore brenda akullnajave Kuaternare. Zona e zënë nga kapakët polarë arrin 10% të të gjithë sipërfaqes së tokës. Provat na tregojnë se brenda kësaj periudhe kuaternare, ka pasur disa epoka të akullit.

Kur popullata i referohet "Epokës së Akullnajave" i referohet epokës së fundit të akullit të kësaj periudhe Kuaternare. Kuaternari filloi 21000 vjet më parë dhe përfundoi rreth 11500 vjet më parë. Ndodhi njëkohësisht në të dy hemisferat. Zgjatjet më të mëdha të akullit u arritën në hemisferën veriore. Në Evropë, akulli përparoi, duke mbuluar të gjithë Britaninë e Madhe, Gjermaninë dhe Poloninë. E gjithë Amerika e Veriut u varros nën akull.

Pas ngrirjes, niveli i detit ra 120 metra. Hapësira të mëdha të detit sot ishin për atë epokë në tokë. Këto të dhëna janë mjaft të rëndësishme kur studioni evolucionin gjenetik të shumë popullatave të kafshëve dhe bimëve. Gjatë lëvizjes së tyre nëpër sipërfaqet e tokës në epokën e akullit, ata ishin në gjendje të shkëmbenin gjenet dhe të migronin në kontinentet e tjera.

Falë nivelit të ulët të detit, ishte e mundur të shkonim në këmbë nga Siberia në Alaskë. Masat e mëdha të akullit ata arritën një trashësi prej 3.500 deri në 4.000 metra, duke mbuluar një të tretën e tokave të shfaqura.

Sot, është llogaritur që nëse akullnajat e mbetura do të shkriheshin, niveli i detit do të ngrihej midis 60 dhe 70 metra.

Shkaqet e akullnajave

Epoka e re e akullnajave në të ardhmen

Përparimet dhe tërheqjet e akullit kanë të bëjnë me ftohjen e Tokës. Kjo është për shkak të ndryshimeve në përbërja e atmosferës dhe ndryshimet në orbitën e Tokës rreth Diellit. Mund të jetë gjithashtu për shkak të ndryshimeve në orbitën e Diellit brenda galaktikës sonë, Rruga e Qumështit.

Ata që mendojnë se akullnajat janë shkaktuar nga shkaqe të brendshme të Tokës besojnë se ato janë për shkak të dinamikës së pllakave tektonike dhe efektit të tyre në situatën relative dhe sasinë e kores oqeanike dhe tokësore në sipërfaqen e Tokës. Disa besojnë se ato janë për shkak të ndryshimeve në aktivitetin diellor ose dinamikës së orbitës Tokë-Hënë.

Më në fund, ka teori që lidhin ndikimin e meteoritëve ose shpërthimeve të mëdha vullkanike me akullnajat.

Shkaqet kanë gjeneruar gjithmonë polemika dhe shkencëtarët thonë se jemi afër përfundimit të kësaj periudhe ndër-akullnajore. A mendoni se do të ketë një epokë të re të akullit së shpejti?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alejandro Olivares Ch. dijo

  I dashur Mtro.
  Unë ju përgëzoj për përpjekjen tuaj dhe qëllimet e informacionit. Unë jam një doktor në shkencat e administratës dhe kam një model parashikimi për të matur qëndrueshmërinë në proceset bujqësore. Unë jam i interesuar për njohuritë tuaja mbi çështjen akullnajore. Unë ju lë informacionin tim me kënaqësi. Faleminderit.