Llojet e reve

Formimi i reve

Shikimi në qiell dhe shikimi i reve është më e zakonshmja. Retë nuk janë vetëm treguese e shiut dhe stuhive, por ato mund të na japin informacion në lidhje me motin. Ka të ndryshme llojet e reve në qiell dhe secili prej tyre ka karakteristika dhe kushte të ndryshme trajnimi. Në këtë artikull ne do të studiojmë llojet e ndryshme të reve, çfarë domethënie kanë dhe pse formohen.

Dëshironi të mësoni më shumë rreth llojeve të reve? Vazhdoni të lexoni dhe do të zbuloni gjithçka.

Si formohet një re

Llojet e reve

Para se të fillojmë të përshkruajmë llojet e reve duhet të shpjegojmë se si ato formohen. Që të ketë re në qiell, duhet të ketë ftohje të ajrit. "Laku" fillon me Diellin. Kur rrezet e diellit ngrohin sipërfaqen e Tokës, ata gjithashtu ngrohin ajrin përreth. Ajri me temperaturë të lartë bëhet më pak i dendur, kështu që ka tendencë të rritet dhe të zëvendësohet me ajër më të ftohtë dhe më të dendur. Ndërsa ngjiteni në lartësi, gradienti termik mjedisor bën që temperaturat të jenë më të ulta. Për këtë arsye, ajri po ftohet.

Kur arrin një shtresë më të ftohtë të ajrit, kondensohet në avull uji. Ky avull uji është i padukshëm me sy të lirë, pasi që është i përbërë nga pikat e ujit dhe grimcat e akullit. Grimcat janë aq të vogla në madhësi sa ato janë në gjendje të mbahen në ajër nga rryma të lehta vertikale.

Dallimet midis formacioneve të llojeve të ndryshme të reve janë për shkak të temperaturave të kondensimit. Ka disa re që formohen në temperatura më të larta dhe disa më të ulëta. Sa më e ulët të jetë temperatura e formimit, aq më e trashë do të jetë reja. Ekzistojnë edhe disa lloje të reve që japin reshjet e shiut dhe të tjerët që nuk e bëjnë.

Nëse temperatura është shumë e ulët, reja që formohet do të përbëhet nga kristale akulli.

Një faktor tjetër që ndikon në formimin e reve është lëvizja e ajrit. Retë që krijohen kur ajri është në qetësi priren të shfaqen në shtresa ose shtresa. Nga ana tjetër, ato që formohen midis erërave ose ajrit me rryma vertikale të forta paraqesin një zhvillim të madh vertikal. Zakonisht këto të fundit janë shkaku i shirave dhe tormentas.

Re të larta

Ne do të dallojmë llojet e ndryshme të reve bazuar në lartësinë në të cilën ato formohen.

Cirrus

Cirrus

Ato janë re të bardha, transparente dhe pa hije të brendshme. Ato shfaqen si «bishtat e kalit» të mirënjohur. Ata nuk janë gjë tjetër veçse re të formuara nga kristale akulli për shkak të lartësisë në të cilën ndodhen. Ato janë si filamente të gjata dhe të holla që kanë një shpërndarje pak a shumë të rregullt në formën e vijave paralele.

Mund të shihet me sy të lirë duke parë qiellin dhe duke parë se si duket se qielli ishte pikturuar me goditje furçe. Nëse i gjithë qielli është i mbuluar me re cirrus, ka shumë të ngjarë që në 24 orët e ardhshme të përjetohet një ndryshim i papritur i motit. Në përgjithësi, ato zakonisht janë ndryshime të uljeve të temperaturave.

Cirrocumulus

Cirrocumulus

Këto re formojnë një shtresë pothuajse të vazhdueshme që kanë një pamje sipërfaqe të rrudhur dhe me forma të rrumbullakosura sikur të ishin thekon të vogla pambuku. Retë janë totalisht të bardha pa paraqitur asnjë hije. Kur qielli shfaqet i mbuluar me këtë lloj resh, thuhet se është i mërzitur. Isshtë e ngjashme me endjen e deleve.

Ata shpesh shfaqen krahas reve të cirrusave dhe tregojnë se moti ndryshon me rreth dymbëdhjetë orë. Kur shfaqen, një stuhi zakonisht paraprin. Padyshim që ato jo gjithmonë tregojnë të njëjtën gjë. Nëse është kështu, meteorologjia dhe parashikimi i motit do të ishin shumë më të lehta.

Cirrostratus

Cirrostratus

Ato duken në shikim të parë si një vello nga e cila është e vështirë të dallosh detajet. Ndonjëherë skajet mund të vërehen pasi ato janë me vija të gjata dhe të gjera. Ata identifikohen lehtësisht sepse formojnë një aureolë në qiell përreth diellit dhe hënës. Zakonisht u ndodhin reve të cirrusave dhe tregojnë se moti i keq ose disa balli i ngrohtë.

Re mesatare

Ndër llojet e ndryshme të reve të mesme gjejmë:

Altokumulus

Altokumulus

Ato janë re me madhësi mesatare me një strukturë të çrregullt. Këto re nuk kanë thekon dhe dallgëzime në pjesën e tyre të poshtme. Altokumulus tregojnë se moti i keq po fillon ose nga shirat ose stuhitë.

Shtresë e Lartë

Shtresë e Lartë

Këto janë re me shtresa të holla dhe disa zona më të dendura. Në shumicën e rasteve dielli mund të shihet përmes mbulesës së reve. Pamja është e ngjashme me njollat ​​e parregullta. Ata paralajmërojnë shi të imët për shkak të rënies së temperaturës.

Re të ulta

Ato janë më afër sipërfaqes. Midis tyre kemi:

Nimbostratus

Nimbostratus

Ato shfaqen si një shtresë e rregullt gri e errët me shkallë të ndryshme të errësirës. Kjo sepse dendësia ndryshon në të gjithë renë. Ato janë tipike të shirave të pranverës dhe verës. Ata gjithashtu mund të gjenden në reshje në formën e nieve.

Stratocumulus

Stratocumulus

Ato janë ato që kanë valëzime të ngjashme me cilindrat e zgjatur. Ata gjithashtu kanë disa dallgë në hije të ndryshme gri. Rrallë ndodh që sjellin shi.

Shtresat

Shtresat

Pamja është ajo e një mjegullimi gri pa qenë në gjendje të shohë strukturat e përcaktuara mirë. Ka disa prapa me shkallë të ndryshme të errësirës. Gjatë muajve të ftohtë ata janë në gjendje të durojnë gjatë gjithë ditës, duke i dhënë peizazhit një pamje më të zymtë. Kur vjen pranvera ato shfaqen gjatë mëngjesit të hershëm dhe shpërndahen gjatë ditës. Tregon motin e mirë.

Retë zhvillimi vertikal

Këto janë retë që paraqesin shkallë masive të madhësisë dhe reshjeve të shiut.

Re kumul

Cumulus

Ata kanë një pamje më të dendur dhe hije shumë të theksuara, deri në bllokimin e diellit. Janë re gri. Baza e tij është horizontale, por pjesa e sipërme e saj ka zgjatje të mëdha. Retë e kumulit korrespondojnë me motin e mirë kur ka pak lagështirë të ambientit dhe pak lëvizje vertikale të ajrit. Ata janë të aftë të shkaktojnë reshje dhe stuhi.

Cumulonimbus

Cumulonimbus

Ato janë retë më të mëdha dhe me pamjen më masive me zhvillim të madh vertikal. Ata janë me ngjyrë gri dhe mbulojnë plotësisht diellin. Këto janë ato tipike që ndodhin në stuhi dhe madje prodhojnë breshër.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni të identifikoni retë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Albert dijo

  Mirë, në pjesën e reve të ulëta nuk është e saktë, ka tre (nga të padëmshme në të rrezikshme) së pari ka grumbullimin që është një re e vogël e bardhë, pastaj ka kumulonimbus (foto e parë) me ngjyrë të bardhë sipër dhe gri poshtë, ato tregojnë shiun dhe stuhitë, ato janë shumë të rrezikshme me gurë të mëdhenj akulli brenda. Dhe së fundmi torrekulumi (fotoja e fundit) është më i rrezikshmi me shumë erëra në ngjitje dhe në zbritje.

  1.    Ricardo Ruiz dijo

   Mungon mjegulla dhe tornadot?

 2.   Albert dijo

  Unë bëj një korrigjim, në komentin tim të mëparshëm u referohesha reve vertikale, ato kanë bazën në kategorinë e ulët dhe shkojnë në kategorinë e mesme. Retë e kumulit janë vetëm të kategorisë së ulët dhe aty ku thoni retë e ulëta është një përzierje midis reve të ulëta dhe të mesme. Shpresoj se kam ndihmuar

 3.   NOA dijo

  Faleminderit për këtë informacion të jashtëzakonshëm që më ndihmoi për punën time praktike ?? gjithashtu faleminderit ky informacion është shumë i rëndësishëm dhe i kuptueshëm edhe me fjalë të vështira

 4.   Emiliano dijo

  Mendoj se është mirë që ndani këtë informacion pasi ofron tema për bisedë në kohën e çiftit?

  Thank you very much!

 5.   Franco dijo

  Faleminderit per informacionin eshte shume i mire me ka ndihmuar shume !!!??