Çfarë është një stuhi dhe si formohet ajo

Stuhi mbresëlënëse në një port

I dua stuhitë. Kur qielli është i mbuluar me re Cumulonimbus, nuk mund të mos ndihem mrekullueshëm, pothuajse po aq sa ndiejnë ata që e duan Diellin kur mbajnë mbretin yll del për herë të parë në shumë ditë.

Nëse edhe ju i pëlqeni, me siguri do të jeni të interesuar të lexoni gjithçka që do t'ju tregoj më tej. Gjeni se çfarë është stuhia, si formohet dhe shumë më tepër.

Çfarë është stuhia?

Stuhi e mrekullueshme dhe një pemë

Një stuhi është një fenomen i karakterizuar nga prania e dy ose më shumë masave të ajrit që janë në temperatura të ndryshme. Ky kontrast termik bën që atmosfera të bëhet e paqëndrueshme, duke shkaktuar shi, erëra, rrufe, bubullima, vetëtima dhe nganjëherë edhe breshër.

Edhe pse shkencëtarët e përcaktojnë një stuhi si një re që është e aftë të prodhojë bubullima të dëgjueshme, Ka fenomene të tjerë që quhen edhe si të tillë, të cilat janë ato që në sipërfaqen e tokës shoqërohen me shi, akull, breshër, energji elektrike, dëborë ose erëra të forta të cilat mund të transportojnë grimca në pezullim, objekte apo edhe qenie të gjalla.

Nëse flasim për karakteristikat e tij, pa dyshim që duhet të flasim për re vertikalisht në zhvillim që prodhojnë. Këto ato mund të arrijnë një lartësi mbresëlënëse: nga 9 në 17 km. Aty ndodhet tropopauza, e cila është zona e tranzicionit midis troposferës dhe stratosferës.

Cikli i aktivitetit të një stuhie zakonisht ka një fazë fillestare të formimit, një fazë të ndërmjetme të pjekurisë dhe një fazë përfundimtare të kalbjes që zgjat rreth një ose dy orë. Por përgjithësisht ka disa qeliza konvektive që ndodhin njëkohësisht, kështu që fenomeni mund të zgjasë deri në ditë.

Ndonjëherë një stuhi mund të evoluojnë në gjendje superqelizore, e cila është një stuhi e madhe rrotulluese. Shtë i aftë të fillojë seri të rrymave ngjitëse dhe zbritëse dhe reshjeve të bollshme. Kindshtë si një stuhi e përsosur 😉. Duke përmbajtur disa vorbulla ajri, domethënë, era rrotullohet rreth një qendre, ajo mund të prodhojë gryka uji dhe tornado.

Si formohet?

Kështu që një stuhi mund të formohet një sistem me presion të ulët duhet të jetë afër një presioni të lartë. E para do të ketë një temperaturë të ulët, ndërsa tjetra do të jetë e ngrohtë. Ky kontrast termik dhe vetitë e tjera të masave të lagështa të ajrit origjinojnë zhvillimin e lëvizjeve ngjitje dhe zbritëse prodhimi i efekteve që mund të na pëlqejnë aq shumë ose përkundrazi nuk i pëlqejmë, të tilla si shira të mëdha ose erëra, pa harruar shkarkimet elektrike. Ky shkarkim shfaqet kur arrihet voltazhi i prishjes së ajrit, kohë në të cilën gjenerohet rrufeja. Prej tij, nëse kushtet janë të përshtatshme, rrufeja dhe bubullima mund të vijnë.

Llojet e stuhisë

Edhe pse të gjithë janë formuar pak a shumë në të njëjtën mënyrë, në varësi të karakteristikave të tyre mund të dallojmë disa lloje. Më të rëndësishmet janë:

Elektrike

Stuhi elektrike në Brazil

Shtë një fenomen që karakterizohet nga prania e rrufesë dhe bubullimës, të cilët janë tingujt e emetuar nga të parët. Ata e kanë origjinën nga retë Cumulonimbus, dhe shoqërohen nga erëra të forta, dhe nganjëherë shi të madh, dëborë ose breshër.

Rërë ose pluhur

Pluhuri Saharian i mbartur nga era drejt Evropës

Isshtë një fenomen që ndodh në rajone të thata dhe gjysmë të thata të botës. Era zhvendos një masë të madhe të grimcave me një shpejtësi prej më shumë se 40 km / orë, duke qenë në gjendje të përfundojë në kontinente shumë të largëta.

Nga bora ose breshri

Shtë një stuhi në të cilën uji bie në formën e borës ose breshërit. Në varësi të intensitetit të saj, mund të flasim për reshje të dobëta ose të mëdha të borës. Kur shoqërohet me erëra dhe breshër, quhet reshje dëbore.

Isshtë një fenomen shumë i shpeshtë gjatë dimrit në zonat me lartësi të madhe, pasi ngricat janë të zakonshme në këto rajone.

Nga objektet dhe qeniet e gjalla

Kjo ndodh kur era mbart peshq ose sende, për shembull, dhe ata përfundojnë duke rënë në tokë. Stormshtë stuhia më goditëse nga të gjitha, dhe ndoshta është një nga më të paktat që do të dëshironim të shihnim.

Tuba uji

Ato janë masa resh që rrotullohen shpejt dhe që zbresin në sipërfaqen e tokës, detit ose një liqeni. Ekzistojnë dy lloje: tornadik, të cilat janë tornadot e formuara në ujë ose tokë që kaluan më vonë në mjedisin ujor, ose ato jo-tornadike. Ekzistenca e së parës varet nga një mesociklon, i cili është një vorbull ajri me një diametër prej 2 deri në 10 km që buron nga një stuhi konvektive dhe që mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme me erërat maksimale prej 510 km / orë; në rastin e kësaj të fundit, ato formohen nën bazën e reve të mëdha kumulus dhe nuk janë aq të dhunshme (shpërthimet e tyre maksimale të erës janë 116 km / orë).

Tornadot

https://youtu.be/TEnbiRTqXUg

Ata janë një masë e ajrit që rrotullohet me shpejtësi të lartë, fundi i poshtëm i të cilit është në kontakt me sipërfaqen e Tokës dhe skajin e sipërm me një re kumulonimbus. Në varësi të shpejtësisë së rrotullimit dhe dëmit që shkakton, shpërthimet e saj maksimale të erës mund të jenë 60-117Km (F0) ose deri në 512 / 612km / h (F6).

A e dini se çfarë ishin stuhitë dhe si u formuan ato?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.