Konstelacioni Andromeda

konstelacioni andromeda

Brenda konstelacioneve të qiellit gjejmë disa që janë dokumentuar nga astronomi Ujitje Ptolemeu. Midis 48 yjësive të dokumentuara nga ky astronom nga të cilat gjenden 88 yjësi moderne, ne kemi Konstelacioni Andromeda. Isshtë një konstelacion që mund të shihet nga çdo gjerësi gjeografike për sa kohë që është mbi 40 gradë në jug. Në gjerësitë gjeografike të brendshme, konstelacioni mbetet nën horizont dhe ndodhet në kuadratin e parë të hemisferës veriore.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, historinë, origjinën dhe përbërjen e konstelacionit Andromeda.

tipare kryesore

grup yjesh

Brenda listës me 88 yjësi moderne, Andromeda renditet në vendin e 19-të për nga madhësia e saj. Zona e saj nga 722 gradë katrore dhe yjësitë e saj fqinje janë: Cassiopeia, hardhuca, pegasi, Perseu, Peshku dhe Trekëndëshi. Ndër objektet më të rëndësishme që i përkasin konstelacionit të është galaktika Andromeda. Kjo galaktikë njihet gjithashtu me emrin Messier 31. isshtë një lloj galaktike spirale që është më afër rruga e Qumështit.

Një nga karakteristikat kryesore të konstelacionit Andromeda është se dihet që ka shi të madh meteorësh të quajtur Andromedids. Shiu ndodh çdo vit në muajin nëntor, sepse zhvillohet një hyrje në atmosferë nga mbetjet e kometës Biela. Ky shi meteorësh ka qenë veçanërisht spektakolar gjatë dekadave të fundit të shekullit të XNUMX-të. Meqenëse aktualisht nuk ka asnjë mbetje të kometës, është praktikisht e pamundur të vëzhgosh këtë dush me sy të lirë.

Origjina dhe mitologjia e konstelacionit Andromeda

galaktikë andromedra

Siç mund të shihet në mitologjinë greke, Andromeda ishte vajza e Cassiopeia dhe Cepheus. Të dy ishin mbretër të Etiopisë. Figura e Andromedës luan një rol të rëndësishëm në mitin e Perseut. Në mitologji thuhet se Mbretëresha Cassiopeia gjithmonë mburrej se vajza e saj ishte më e bukura nga të gjithë Nereidët. Nereidet ishin nimfa që kishin një bukuri të madhe dhe që jetonin në fund të detit. Për shkak të paturpësisë së Cassiopeia, pjesa tjetër e Nereidëve dhe i dhanë hak Zotit Poseidonit.

Fromshtë prej atëherë e tutje ku filluan problemet. Në përgjigje të kërkesave të Nereidëve, Poseidoni dërgoi përbindëshin Cetus për të shkatërruar renë e Kasiopisë dhe Cefes. Në mbrojtje të tyre, ata përdorën Orakullin e Amunit dhe ai transmetoi se për të shpëtuar mbretërinë e tij, ai duhej të flijonte vajzën e tij Andromeda në mënyrë që të qetësonte përbindëshin. Thenshtë atëherë që Andromeda u lidh në një shkëmb pranë detit dhe u ofrua si një haraç për Cetus. Sipas mitologjisë, heroi Perseus u shfaq në mënyrë që të shkatërronte përbindëshin dhe të shpëtonte gruan. Prej atëherë e tutje, Perseu dhe Andromeda ishin martuar dhe kishin nëntë fëmijë. Pas vdekjes së Andromedës, perëndesha Athina e vendosi atë në qiell dhe e ktheu atë në një yjësi. Për këtë arsye yjet e lidhura me mitin e Perseut janë vendosur rreth tij.

Yjet e konstelacionit Andromeda

Konstelacioni dhe karakteristikat Andromeda

Siç u përmend më parë, ajo bazohet në një grup mjaft të madh yjesh të konsideruar si një nga më të mëdhenjtë e regjistruar. Ka 3 yje të mëdhenj me një madhësi të dukshme më pak se 3. Këta yje e kanë emrin Alpha Andromedae, Beta Andromedae dhe Gamma Andromedae. Ne do të analizojmë karakteristikat kryesore të secilës prej tyre:

Alfa Andromedae

Starshtë ylli më i ndritshëm në konstelacionin Andromeda. Njihet me emrin Alpheratz ose Sirah. Konsiderohet si një lloj ylli binar që formohet nga dy yje që rrotullohen njëra mbi tjetrën. Ndodhet në një distancë prej 97 vitesh drite nga planeti tokë. Ky yll gjithashtu i përket konstelacionit Pegas. Madhësia e saj e dukshme është 2.07 dhe është më e shkëlqyera nga të gjithë yjet e merkurit-manganit.

Beta Andromedae

Ky yll është i dyti më i ndritshëm në konstelacionin Andromeda. Konsiderohet një gjigant i kuq me një madhësi të barabartë me atë të mëparshëm. Njihet me emrin Mirach. Sipas disa vlerësimeve nga astronomët mendohet se janë rreth 199 vjet dritë nga planeti ynë. Shkencëtarët mendojnë se ky yll është ndoshta më shumë se 100 herë më i madh se dielli.

Gama Andromedae

Ne e njohim këtë yll për emri i Almach ose Alamak. Isshtë një nga yjet më të largët në konstelacion dhe është 350 vite drite larg planetit tonë. Fillimisht kemi menduar se është një yll i vetmuar, por më vonë është zbuluar se është një sistem yjesh i përbërë nga 4 yje.

Delta Andromedae

Isshtë një sistem yjesh i përbërë nga 3 yje. Më e ndritura nga këto është Delta Andromedae ditë një gjigand portokalli që ka një madhësi të dukshme 3.28. Distanca nga planeti ynë është afërsisht 101 vjet dritë.

Epsilon Andromedae

Një tjetër nga yjet që i përkasin yjësisë Andromeda. Isshtë një gjigant i verdhë që ndodhet në një distancë prej 155 vitesh drite nga planeti ynë. Madhësia e saj e dukshme është 4.4. Një nga karakteristikat kryesore është se ylli orbiton në Rrugën e Qumështit me një orbitë eliptike. Kjo lloj orbite po shkakton gjigantin e verdhë po i afrohet diellit me një shpejtësi prej 84 kilometra në sekondë.

Objekte qiellore

Në këtë konstelacion ka edhe disa objekte qiellore që janë mjaft interesante të dihen. Ne e dimë që galaktika Andromeda është një galaktikë e tipit spiral të ndaluar që është afërsisht dyfishi i madhësisë së Rrugës së Qumështit. Ndodhet në një distancë prej 2.5 milion vjet drite nga planeti tokë.

Janë bërë matje të ndryshme të lëvizjes së galaktikës dhe është konkluduar se Të dy galaktikat do të përplasen në 4500 miliardë vjet. Tërësia e këtij fakti që do të krijojë një galaktikë të re më të madhe. Kjo galaktikë ka 15 galaktika satelitore dhe secila prej tyre shquhet për të pasur galaktika eliptike të njohura si M32 dhe M15.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjësisë Andromeda.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.