Historia e konstelacionit Perseus

konstelacioni perseus në qiell

Në artikujt e mëparshëm po flisnim për yjësitë dhe si mund të identifikoheshin. Ne po flisnim për arsyet pse u janë dhënë emra dhe mes tyre u tha që ato vinin nga mitologjia dhe historia. Në këtë rast, ne do të flasim për një mit që lindi emrin e një konstelacioni. Eshte per Perseu. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë historinë që krijon këtë emër dhe pse u vendos që ta vendosni atë në një yje të yjeve.

A jeni kurioz dhe doni të dini historinë e Perseut dhe Andromedës? Vazhdoni të lexoni dhe mund ta zbuloni.

fillim

Kjo histori fillon me Akrision, mbretin e Argos. Ky burrë u martua me Aganipe dhe kishte një vajzë të cilën e pagëzuan me emrin Danae. Duke mos pasur asnjë fëmijë mashkull (në atë kohë meshkujt ishin ata që trashëguan perandoritë dhe, për këtë arsye, lindi nevoja për të pasur një mashkull) Akrisi pyeti një orakull nëse do të kishte një fëmijë dhe nëse do të ishte mashkull. Për të cilën ai u përgjigj se nuk do të kishte kurrë më shumë fëmijë. Në përgjigje, Acrisio ishte trishtuar, që kur ai nuk do të kishte zgjidhje tjetër përveçse të linte Danae të trashëgonte fronin pas mbretërimit të tij.

Për ta përmbushur atë, ai nuk mjaftonte me lajmin se nuk do të kishte fëmijë, por përkundrazi orakulli i tha atë nipi i tij do ta vriste. Si po e gjykonte i biri Danae në atë mënyrë që ai ta vriste? Me siguri do të ishte hakmarrje për indiferencën që i ofrohej vajzës së tij për të mos qenë djalë. Acrisio nuk u ul duarkryq dhe e burgosi ​​vajzën e tij për të parandaluar këtë katastrofë.

Qelia ku ajo mbahej kishte shufra bronzi dhe ruhej nga qen të egër të cilët nuk e linin të shpëtonte. Zeusi ishte në atë kohë perëndia e perëndive që banonin në Olimp. Për problemin e Akrisios, Zeusi ra në dashuri me Danae, vajzën e tij. Duke qenë zot i perëndive, askush nuk mund t'i kundërshtonte vendimet e tij dhe ai arriti ta nxirrte atë nga burgu. Ai e veshi atë me ar dhe i bëri babait të saj një djalë me emrin Perseus. Kështu lindi protagonisti ynë.

Perseu, djali i Zeusit

konstelacioni i perseusit

Acrisio kishte frikë për jetën e tij sepse, jo vetëm që nuk do të kishte më shumë fëmijë, por nipi i tij Perseu do ta vriste atë sipas orakullit. Për ta parandaluar atë të vritej, ai edhe një herë bëri gjënë e tij dhe i mbylli fshehurazi vajzën dhe nipin e tij në një bagazh dhe e hodhi atë në det. Në këtë mënyrë, u sigurua që rrymat e deteve dhe oqeaneve të ndezura do t'i jepnin fund jetës së këtyre të pafajshmëve të varfër.

Ky bagazh u zhvendos derisa arriti në ishullin Serifos, ku jetonte një peshkatar që ishte në gjendje ta gjente dhe i shpëtoi të dy. Mbreti i ishullit ku ata përfunduan i pranoi në shtëpinë e tij dhe ata ishin në gjendje të shëroheshin nga udhëtimi që shkonte. Krejt e kundërta e asaj që mendonte Acrisio, nënë dhe bir lulëzuan në atë ishull sepse, Polydektet, mbreti i ishullit ra në dashuri me Dánae dhe kur kaloi një kohë ai kishte në mendje të martohej me të.

Misioni Perseus

film në të cilin shfaqet perseus

Ky mbret donte të hiqte qafe djalin e Danae pasi ai nuk kishte para dhe nuk mund të pretendonte se do të martohej me një grua të varfër. Kështu ai u njoftoi njerëzve se kishte ndërmend të martohej me një grua të pasur dhe i dërgoi të gjithë për të sjellë dhurata, të cilat më pas do t'ia jepte gruas së tij të vërtetë. Ai e dërgoi Perseun në një mision vetëvrasës. Misioni përbëhej nga sillni kokën e një Medusa Gorgon. Këto kandil deti kishin aftësinë për ta kthyer në gur cilindo që shikonte në sytë e tij. Prandaj, ishte pothuajse një mision vetëvrasës.

Nga ana tjetër, Athina, perëndesha e mençurisë dhe e luftës, mësoi për misionin që i ishte besuar Perseut për të sjellë kokën e meduzës së Gorgon dhe shkoi ta ndihmojë atë që të mos vdiste në misionin e tij të jetës ose të vdekjes. Ajo e ndihmoi atë sepse ishte armike e Meduzës dhe ata do të bënin aleat së bashku për t'i dhënë fund asaj.

Ai e ndihmoi atë duke i dhënë asaj një mburojë të ndritshme me të cilën ajo do të verbonte Meduzën dhe me të cilën ajo mund të bënte dallimin midis motrave që ishin të pavdekshme. Ndryshe nga ata, Qëllimi i Perseus ishte vdekjeprurës dhe ai mund të priste kokën për ta sjellë si një dhuratë. Ai gjithashtu i dha sandale me krahë me të cilat mund të fluturonte në Tokën e Hyperboreans. Pikërisht atje Gorgonët banuan dhe ishin në gjumë. Ishte situata perfekte për të sulmuar. Ajo i drejtoi sytë nga pasqyrimi i mburojës ndërsa Athina drejtoi dorën për të prerë kokën e Meduzës. Me këtë, ai ishte në gjendje të arrijë atë që kishte vendosur të bënte.

Andromeda dhe sakrifica e saj

yjet e yjeve

Cassiopeia dhe burri i saj Cepheus jetonin në Filistia. Ajo ishte aq krenare dhe arrogante deri në pikën që e vendosi atë ajo dhe vajza e saj, Andromeda, ishin me te bukura se nimfat e detit. Nereidët, bijat e Poseidonit, ishin të zemëruar kur panë një arrogancë të tillë nga një qenie inferiore dhe zgjodhën t’i ndëshkonin duke u dërguar një përbindësh që do të shkatërronte njerëzit e tyre. Mbretërit, duke parë se si po shkatërroheshin njerëzit e tyre, paralajmëruan orakullin dhe i thanë se shpresa që kishin njerëzit ishte të flijonin Andromedën.

Andromeda ishte në një shkëmb që do të flijohej kur Perseu, i cili erdhi me kokën e Meduzës vetëm të prerë, pa përbindëshin dhe i tregoi kokën për ta petrifikuar. Kështu ai ishte në gjendje ta shpëtonte atë dhe kur panë njëri-tjetrin, ata u dashuruan direkt.

Së fundi, Perseu u kthye në ishullin e tij për t'u martuar me Andromedën dhe ai gjeti nënën e tij e cila mohoi të martohej me Polidectes. Ajo ishte duke u fshehur duke vrapuar nga njerëzit e mbretit. Për t'i dhënë fund gjithçkaje, Perseu u përball me mbretin dhe ushtrinë e tij dhe i ktheu të gjithë në gurë duke përdorur kokën e Gorgon. Kështu festuan lojërat Olimpike dhe në hedhjen e diskut predha u devijua dhe ra në mesin e publikut. Për habinë e të gjithëve, personi që kishte vrarë ishte Akrisio, gjyshi i vet. Kështu profecia e orakullit u përmbush.

Siç mund ta shihni, historia e konstelacionit Perseus është magjepsëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.