Johannes kepler

Johannes kepler

Nëse jeni interesuar për astronomi dhe fizikë, ndoshta keni dëgjuar për ligjet e Kepler shumë herë. Këto ligje që krijojnë lëvizjen e planetëve rreth Diellit në Sistem diellor Ato u shpikën nga shkencëtari astronom dhe matematikan Johannes kepler. Ishte mjaft një revolucion që ndihmoi për të kuptuar dinamikën e planetëve rreth Diellit dhe për të mësuar më shumë rreth universit tonë.

Në këtë postim ne do t'ju tregojmë me shumë hollësi biografinë e Johannes Kepler dhe të gjitha zbulimet e tij. Ju do të jeni në gjendje të dini kontributin në astronomi.

biografi

Ligjet e Kepler

Lindur në Würtemberg, Gjermani, në 1571, prindërit e tij ishin ata që e bënë atë të interesohej për gjithçka që lidhej me astronominë. Në atë kohë teoria heliocentrike e bere nga Nikolla Koperniku kështu që ishte e nevojshme vetëm të dinim më shumë rreth lëvizjes së planetëve rreth Diellit.

Në moshën 9 vjeç, babai i Kepler e bëri atë të shikonte një eklips hëne dhe ai mund të shihte se si hëna dukej mjaft e kuqe. Midis moshës 9 dhe 11 vjeç, ai po punonte si punëtor në fusha. Ishte tashmë në 1589 kur ai hyri në Universitetin Tübingen. Ai ishte në gjendje të studionte etikën, dialektikën, retorikën, greqishten, hebraishten dhe astronominë. Pjesa që i dha më shumë pasion ishte astronomia dhe, në fund të fundit, ishte thirrja e tij.

Babai i tij shkoi në luftë dhe nuk e pa më në jetën e tij. Shpjegimi i teorisë heliocentrike ishte i rezervuar për studentët më të mirë. Edhe pse ishte kundër shkencës së vërtetë, pjesa tjetër e studentëve më pak të shquar u mësuan teoria gjeocentrike projektuar nga Ptolemeu. Megjithëse nuk kishte kuptim të zbulohej dy teori të ndryshme në të njëjtën kohë, kjo është ajo që u bë për të diferencuar studentët e shquar që meritonin të dinin "të vërtetën" dhe pjesa tjetër që vendosën për teori të prapambetura.

Kepler po stërvitej si Kopernikan dhe ishte i bindur në çdo kohë për vlefshmërinë e teorisë. Kur donte të bëhej një ministër Lutheran, ai mësoi se shkolla protestante në Graz po kërkonte një mësues matematike. Kjo është ajo ku ai filloi të punojë në 1594. Për disa vjet ai botoi almanakë me parashikime astrologjike.

Kushtuar astronomisë

Studime të Astronomisë Kepler

Pjesa më e madhe e jetës së Johannes Kepler ishte e përkushtuar për të kuptuar ligjet që rregullojnë lëvizjen planetare. Në fillim, ndërsa filloi studimet, ai mendoi se planetët dhe lëvizjet e tyre duhet të ruanin harmoninë e ligjeve të Pitagorës ose muzikës së sferave qiellore.

Në llogaritjet e tij ai u përpoq të tregonte se distanca midis Tokës dhe Diellit përbëhej nga 6 sfera që folezuan njëra pas tjetrës. Këto gjashtë sfera janë ato që përmbajnë 6 planetët e tjerë që, në atë kohë, njiheshin vetëm Mërkuri, Venusi, Toka, Marsi, Jupiteri dhe Saturni.

Më vonë në vitin 1596, ai shkroi një libër në të cilin parashtroi idetë e tij. Libri u bë i njohur si "Misteri kozmik". Në vitin 1600, ai pranoi të bashkëpunonte me të Tycho Brahe i cili ngriti atë që u bë qendra më e mirë astronomike e vëzhgimit të asaj kohe. Qendra quhej Kalaja Benatky dhe ndodhej afër Pragës.

Tycho Brahe kishte të dhënat më të mira dhe më të sakta të vëzhgimit planetar në dispozicion në atë kohë. Në fakt, në nivelin e saktësisë, ai mundi të dhënat që vetë Koperniku kishte trajtuar. Sidoqoftë, edhe pse ndarja e të dhënave do të kishte ndihmuar shumë bashkëpunimin e të dyve, Tycho nuk donte të ndante këto të dhëna të mira me Kepler. Tashmë në shtratin e tij të vdekjes, ai pranoi që t'ia lë trashëgim këtyre të dhënave Keplerit, të cilat tregonin të gjitha të dhënat mbi orbitat planetare të viteve në të cilat ai kishte qenë duke mbledhur informacion dhe duke studiuar për to.

Me këto të dhëna shumë precize, Johannes Kepler ishte në gjendje të nxirrte orbitat reale të planetëve të njohur në atë kohë dhe të elaboronte ligjet e Kepler më vonë.

Ligjet e Johannes Kepler

Zbulimet e Kepler

Në 1604 ai vëzhgoi një supernova në Rrugën e Qumështit që më vonë u quajt ylli i Keplerit. Asnjë supernova nuk është vërejtur pas kësaj në galaktikën tonë.

Meqenëse dizenjot e Tycho ishin më të përshtatshme për planetin Mars, ishte kjo që e bëri Kepler ta kuptojë atë orbitat e planetëve nuk ishin rrethore por eliptike. Ai nuk mund të pranonte që Zoti nuk i kishte vendosur planetët me një gjeometri më të thjeshtë përveç eliptike. Më në fund, pas shumë studimesh, ai ishte në gjendje të verifikonte që teoritë që shkuan me eliptikët funksionuan në mënyrë perfekte. Kështu lindi ligji i parë i Kepler, i cili thotë "Planetët përshkruajnë lëvizjet eliptike rreth Diellit, ky i fundit ndodhet në një nga vatrat e elipsës»

Ky ishte një hap i madh dhe evolucion në astronomi, ku faktet vinin përpara dëshirave që Zoti të kishte krijuar universin. Kepler thjesht vëzhgonte të dhëna dhe po nxirrte përfundime rreth gjërave pa pasur nevojë të mendonte për paramendimet. Dikur ai kishte përshkruar lëvizjen e planetëve, tani ishte koha të dihet se cila ishte shpejtësia me të cilën ata lëviznin në orbitat e tyre. Kështu ai erdhi në ligjin e dytë të Kepler që thotë " Planetët, ndërsa udhëtojnë nëpër elips, fshijnë zona të barabarta në të njëjtën kohë".

Për një kohë të gjatë, këto dy ligje mund të konfirmoheshin në planetët e tjerë. Ajo që mbeti për t’u njohur ishte marrëdhënia midis trajektoreve të planetëve dhe njëri-tjetrit. Pas disa vitesh punë, vëzhgimesh dhe llogaritjesh, ai zbuloi ligjin e tretë dhe më të rëndësishëm që rregullon lëvizjen planetare dhe thotë " Sheshi i periudhave të planetëve është proporcional me kubin e distancës së tyre mesatare nga Dielli« Ky ligj i tretë është ligji më kompleks dhe më i hollësishëm dhe u quajt ligji harmonik. Me këtë ishte e mundur të unifikohen, parashikohen dhe kuptohen më mirë lëvizjet e yjeve në Sistemin Diellor.

Siç mund ta shihni, Johannes Kepler kishte një njohuri më të gjerë të universit që mbetet sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   vetë dijo

    Ligjet e Kepler u Zbuluan, nuk u shpikën