Teoria gjeocentrike

Qendra e tokës e universit

Në kohët antike nuk mund të kishit aq shumë njohuri rreth universit duke pasur parasysh teknologjinë e kufizuar të vëzhgimit që ishte në dispozicion në atë kohë. Duke pasur parasysh ato pak që mund të diheshin për pjesën e jashtme të Tokës, u mendua se planeti ynë ishte qendra e universit dhe se pjesa tjetër e bimëve së bashku me Diellin vërtiteshin rreth nesh. Kjo njihet si teoria gjeocentrike dhe krijuesi i tij ishte Ptolemeu, një astronom grek që jetoi në 130 pas Krishtit

Në këtë artikull do të mësoni gjithçka në lidhje me teorinë gjeocentrike dhe karakteristikat e saj. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të dini se cila teori e rrëzoi atë.

Toka si qendra e universit

Muri i yjeve fiks

Qeniet njerëzore kanë kaluar mijëra e mijëra vjet duke parë yjet. Konceptimi i universit është modifikuar aq shumë herë sa mund të numërohej. Në fillim Toka mendohej të ishte e rrafshët dhe e rrethuar nga Dielli, Hëna dhe yjet.

Me kalimin e kohës u njoh se yjet ato nuk po rrotulloheshin dhe se disa prej tyre ishin planete si Toka. U kuptua gjithashtu se Toka ishte e rrumbullakët dhe disa shpjegime filluan të jepen në lidhje me lëvizjen e trupave qiellorë.

Teoria që shpjegoi lëvizjen e trupave qiellorë si një funksion i pozicionit të planetit tonë ishte teoria gjeocentrike. Kjo teori shpjegoi se si Dielli dhe Hëna së bashku me pjesën tjetër të planeteve vërtiteshin rreth nesh në qiell. Dhe, ashtu si shikoni horizontin dhe shihni diçka të sheshtë që ju bën të mendoni se Toka është e sheshtë, duke menduar se Toka është qendra e universit është gjithashtu diçka e natyrshme.

Për njerëzit e lashtë kjo është shumë e kuptueshme. Thjesht duhet të shikosh qiellin për të parë se si Dielli lëviz gjatë gjithë ditës, së bashku me yjet dhe hënën. Pa qenë në gjendje të shohim planetin tonë nga jashtë, është e pamundur të dimë se Toka nuk është qendra e universit. Për vëzhguesit në sipërfaqe, ai ishte një pikë fikse që shikonte pjesën tjetër të kozmosit të qarkullonte.

Besimi në teorinë gjeocentrike u rrëzua më vonë nga teoria heliocentrike propozuar nga Nikolla Koperniku.

Karakteristikat e teorisë gjeocentrike

Ptolemeu

Isshtë një model që formëson universin në lidhje me pozicionin e Tokës. Ndër thëniet themelore të kësaj teorie gjejmë:

 • Toka është qendra e universit. Janë pjesa tjetër e planetëve që janë në lëvizje mbi të.
 • Toka është një planet fiks në hapësirë.
 • Isshtë një planet unik dhe i veçantë nëse e krahasojmë me pjesën tjetër të trupave qiellorë. Kjo sepse nuk lëviz dhe ka karakteristika unike.

Në Bibël mund të shihni thënien se Toka është një planet i veçantë me karakteristika unike në kapitullin e parë të Zanafillës. Pjesa tjetër e planetëve u krijuan në ditën e katërt të krijimit. Për këtë arsye, Zoti tashmë kishte krijuar Tokën me pjesën tjetër të kontinenteve, kishte formuar oqeanet dhe kishte prodhuar bimësinë në sipërfaqe. Pas kësaj, ai u përqendrua në krijimin e pjesës tjetër të Sistem diellor. Në Bibël, ideja se krijimi i Tokës ishte shumë i ndryshëm nga pjesa tjetër e planetëve, Rruga e Qumështit, etj është plotësisht e qartë.

Deri më tani, të gjitha përpjekjet e shkencës për të gjetur jetën në një planet tjetër po dështojnë. Ndërsa në planetin tonë ka shumë biodiversitet dhe ekosisteme me shumë jetë, në planetët e tjerë në hapësirë ​​duket se nuk ka jetë të asnjë lloji. Ata janë mjedise armiqësore. E gjithë kjo tregon se Toka kishte kushte të ndryshme krijimi sesa pjesa tjetër dhe se për këtë arsye ne jemi në qendër të universit.

Megjithëse duket kontradiktore, në Bibël nuk thotë askund se Toka është qendra e universit, ajo vetëm pretendon se është krijuar në një kontekst të veçantë.

Pohimet e Biblës

Bibla dhe teoria gjeocentrike

Prova të tjera për këtë në Bibël janë se nuk thuhet nëse universi është i fundëm apo i pafund. Sipas teorisë gjeocentrike, universi përfundon në murin e yjeve fiks. Përtej kësaj shtrese yjesh nuk ka asgjë. Në asnjë moment nuk e bëri ka thënë ose dhënë shpjegime nëse Toka lëviz apo jo nëpër hapësirë ​​në Zanafilla. I gjithë ky lloj informacioni do të ishte i nevojshëm për ta krahasuar atë me Biblën, për të ditur në çfarë mase ai afirmon pozicionin e Tokës dhe formimin e universit.

Forma fizike e universit është një temë shkencore që tërheq studiuesit mjaft. Sidoqoftë, kjo nuk ka rëndësi biblike. Duke pasur parasysh Në Bibël asgjë nuk shpjegohet në lidhje me aspektet fizike të Tokës dhe formimin e universit, ne nuk mund të pretendojmë se ekziston një këndvështrim biblik.

Teoria gjeocentrike dhe heliocentrike

Teoria gjeocentrike dhe heliocentrike

Këto dy teori janë krejtësisht të ndryshme, pasi ato janë modele që shikojnë astronominë me modele të ndryshme. Ndërsa gjeocentrizmi pretendon se Toka është qendra e universit, heliocentrizmi thotë se është Dielli ai që ka një pozicion fiks dhe pjesa tjetër e planetëve, përfshirë edhe tonën, po rrotullohen rreth tij.

Megjithëse Aristoteli është i lidhur me këtë teori, është Ptolemeu që e shkroi atë në Almagest. Këtu u përpiluan teori të ndryshme të lëvizjeve planetare, duke përfshirë përdorimin e epikikleve që ndihmuan në përshkrimin e orbitave. Ky sistem u modifikua dhe u bë më kompleks pasi ishte në fuqi për 14 shekuj. Në kohën kur Nicolaus Koperniku krijoi teorinë heliocentrike, ai vetëm e shkëmbeu Tokën me Diellin si qendrën e universit.

Të dy teoritë janë të gabuara në faktin se universi përfundon në murin e yjeve fiks. Sot dihet që universi është i pafund dhe se ka shumë përtej Sistemit tonë Diellor.

Siç mund ta shihni, nocionet në lidhje me hapësirën e jashtme ndryshojnë ndërsa teknologjia rritet. Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të dini më shumë rreth teorisë gjeocentrike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   yoyo dijo

  pershendetje ai me ndihmoi te studioja hirin hehehe

 2.   Nicolas dijo

  Me ndihme te madhe !!!
  🙂

 3.   CESAR ALEJANDRO TORRES dijo

  Faleminderit shumë, ka qenë një ndihmë e madhe, një ditë e bukur