Nikolla Koperniku

Teoria e qendrës së universit

Në botën e astronomisë, ka njerëz që kanë bërë zbulime të shumta që revolucionarizojnë gjithçka që dihej deri më tani. Kjo është ajo që ka ndodhur Nikolla Koperniku. Bëhet fjalë për një astronom polak të lindur në 1473 i cili formuloi teoria heliocentrike. Ai nuk u njoh vetëm për formulimin e kësaj teorie, por për fillimin e një revolucioni të tërë shkencor përballë astronomisë në atë kohë.

A doni të dini më shumë rreth Nicolás Copernicus dhe bëmave të tij? Ne ju shpjegojmë gjithçka.

biografi

Teoria e Kopernikut

Revolucioni në astronomi i sjellë nga Koperniku është quajtur revolucioni Kopernikan. Ky revolucion arriti një rëndësi shumë përtej fushës së astronomisë dhe shkencës. Ai shënoi një moment historik në historinë e ideve dhe kulturës së botës.

Nicolás Koperniku lindi në një familje të pasur, puna kryesore e së cilës ishte tregtia. Sidoqoftë, ai ishte jetim në moshën 10 vjeç. Përballë vetmisë, xhaxhai i tij nënës u kujdes për të. Ndikimi i xhaxhait të tij e ndihmoi shumë Kopernikun të zhvillohej në kulturë dhe të zgjonte më shumë kuriozitet për të ditur rreth Universit. Kjo sepse ai ishte kanun në Katedralen Frauenburg dhe Peshkop i Warmia.

Në 1491 ai hyri në Universitetin e Krakov në sajë të udhëzimeve të xhaxhait të tij. Mendohet se, po të mos kishte mbetur jetim, Koperniku nuk do të ishte më shumë se një tregtar si familja e tij. Tashmë më i avancuar në universitet, ai vazhdoi të udhëtojë në Bolonjë për të përfunduar trajnimin e tij. Ai ndoqi një kurs në të drejtën e kanunit dhe u udhëzua në humanizmin italian. Të gjitha lëvizjet kulturore të asaj kohe ishin vendimtare që ai të frymëzohej për të zhvilluar teorinë heliocentrike që i dha vendin një revolucioni.

Xhaxhai i tij ndërroi jetë në 1512. Koperniku vazhdoi të punonte në pozicionin kishtar të kanunit. Ishte tashmë në 1507 kur ai përpunoi ekspozitën e tij të parë të teorisë heliocentrike. Ndryshe nga ajo që mendohej se Toka ishte qendra e Universit dhe se të gjithë planetët, përfshirë Diellin, rrotulloheshin rreth tij, e kundërta u ekspozua.

Teoria heliocentrike

Teoria heliocentrike

Në këtë teori vërehet se si Dielli është qendra e Sistem diellor dhe Toka ka një orbitë rreth saj. Mbi këtë teori heliocentrike, filluan të bëhen kopje të shumta të shkruara me dorë të skemës dhe ajo u qarkullua nga të gjithë ata që studiuan astronominë. Falë kësaj teorie, Nicolás Copernicus u konsiderua një astronom i shquar. Të gjitha hetimet që ai bëri në Univers duhej të bëheshin në bazë të kësaj teorie në të cilën planetët vërtiteshin rreth Diellit.

Më vonë, ai përfundoi shkrimin e një vepre të madhe që revolucionarizoi gjithçka që njihej në astronomi. Bëhet fjalë për veprën Mbi revolucionet e orbitave qiellore. Ishte një traktat astronomik që u zgjerua për të shpjeguar në detaje të plota dhe për të mbrojtur teorinë heliocentrike. Siç pritej, për të zbuluar një teori që modifikoi të gjitha besimet aktuale rreth Universit, ajo duhej të mbrohej me prova që mund të hidhnin poshtë teorinë.

Në punë mund ta shihnit atë Universi kishte një strukturë të fundme dhe sferike, ku të gjitha lëvizjet mbizotëruese ishin rrethore, pasi ato ishin të vetmet të përshtatshme për natyrën e trupave qiellorë. Në tezën e tij, kontradikta të shumta mund të gjendeshin me konceptimin e Universit deri atëherë. Edhe pse Toka nuk ishte më në qendër dhe planetët nuk vërtiteshin rreth saj, nuk kishte asnjë qendër të vetme të përbashkët për të gjitha lëvizjet qiellore në sistemin e saj.

Ndikimi i punës së tij

Nikolla Koperniku

Ai ishte i vetëdijshëm në çdo kohë për numrin e kritikave që mund të ngjallte kjo vepër kur u bë publike. Duke pasur atë frikë nga kritikat, kurrë nuk duhet ta jepte për ta shtypur veprën e tij. Ajo që bëri ishte që botimi u përhap në sajë të ndërhyrjes së një astronomi protestant. Emri i tij ishte Georg Joachim von Lauchen, i njohur si Reticus. Ai ishte në gjendje të vizitonte Kopernikun midis 1539 dhe 1541 dhe e bindi atë që të shtypte traktatin dhe ta zgjaste atë. Kjo meritonte të lexohej.

Vepra doli në publik në disa javë para vdekjes së autorit. Deri atëherë, konceptimi gjeocentrik i universit ishte në një mënyrë tjetër. Ptolemeu dhe teoria e tij gjeocentrike kishin qenë në plan të parë për 14 shekuj histori. Kjo teori njihej si Almagest. Në këtë teori mund të shihni një zhvillim të plotë të të gjitha metodave që janë vendosur në univers.

El Almagest Ai tha se Hëna, Dielli dhe planetët fiks rrotulloheshin rreth Tokës. Ne ishim në një pozicion fiks dhe pjesa tjetër e trupave qiellorë vërtiteshin rreth nesh. Me të vërtetë kishte kuptim pa një vëzhgim nga jashtë. Thjesht duhet të shihni se jemi të ndaluar, nuk e vërejmë rrotullimin e Tokës dhe, për më tepër, është Dielli ai që "lëviz" në qiell ditën dhe natën.

Me Nicolás Copernicus, Dielli do të ishte qendra e palëvizshme e universit dhe Toka do të kishte dy lëvizje: vetë rrotullimi, i cili krijon ditën dhe natën, dhe përkthimi, i cili krijon kalimin e stinëve.

Nicolaus Koperniku dhe shkatërrimi i astronomisë Ptolemaike

Nicolaus Koperniku dhe vëzhgimet e tij

Edhe pse kjo teori ishte shumë e saktë për kohën dhe duke marrë parasysh teknologjinë e asaj kohe, universi Kopernikan ishte ende i kufizuar dhe i kufizuar nga e ashtuquajtura sfera e yjeve fiks të astronomisë antike.

Shkatërrimi i sistemit Ptolemaik gjithashtu ndodhi më lehtë pasi që sistemi heliocentrik i Kopernikut ndihmoi në zvogëlimin e numrit të variablave për t'u marrë parasysh për kuptimin e universit. Meqenëse sistemi tradicional ishte në fuqi për 14 shekuj, çoi në përparimin e tij me vëzhgime që shpjeguan lëvizjen e 7 planetëve endacakë. Nicolás Koperniku intuitoi se hipoteza e tij do ta bënte më të lehtë për të kuptuar universin. Ai ndryshoi vetëm qendrën për Diellin.

Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të dini më shumë rreth Nicolaus Copernicus dhe ndikimin e tij në botën e astronomisë dhe shkencës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.