Galaktikë spirale

tiparet spirale të galaktikës

Gjatë gjithë universit të njohur kemi lloje të shumta të galaktikave. Një prej tyre është galaktikë spirale. Isshtë një grup i madh veprimi i yjeve në formë disku që kanë krahë spiralë dhe të kujtojnë formën e një mulli me erë. Forma e krahëve ndryshon në shumë mënyra, por ato zakonisht dallohen në të gjithë një qendër të kondensuar në të cilën mbin spiralet. Meqenëse gati 60% e galaktikave të njohura janë spirale, ne do ta përqendrojmë këtë artikull në shpjegimin e tij për ju.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me galaktikën spirale dhe karakteristikat e saj.

tipare kryesore

krahët spiralë

Dy të tretat e galaktikave spirale kanë një shirit qendror që përbëhet nga një i këtij lloji i njohur si galaktikë spirale e ndaluar. Quhet kështu në mënyrë që të diferencohen nga ato të thjeshtat. Ka vetëm dy spirale që dalin nga shiriti dhe era në të njëjtin drejtim. Një shembull i këtij lloji të galaktikave spirale është Rruga e Qumështit. Dalja qendrore e këtij lloji të galaktikave është një ngjyrë të kuqërremtë për shkak të pranisë së yjeve që janë më të vjetër. Në bërthamën e galaktikës ka një sasi të vogël të gazit dhe një vrimë e zezë zakonisht vendoset në qendër.

Disqet që përbëjnë krahët e galaktikës spirale janë me ngjyrë kaltërosh dhe të pasura me gazra dhe pluhur. Shumica e këtyre krahëve janë të ngarkuar me yje të rinj, më të nxehtë që rrotullohen vazhdimisht në shtigje gati rrethore. Sa i përket spiraleve, ekzistojnë lloje të ndryshme spiralesh që mund të kalojnë nga ato që mbështjellin fryrjen qendrore në ato që kanë krahët të rregulluar më hapur. Shumica e tyre shquhen për të pasur numër i madh i yjeve të rinj, blu dhe me temperatura të larta.

Ne gjithashtu kemi në galaktikën spirale një halo sferike që rrethon të gjithë diskun në tërësinë e tij që përbëhet nga pak sasi gazi dhe pluhuri. Në këtë aureolë sferike gjenden yje të vjetër që grupohen në grupe yjesh globale. Këto grupe yjesh globale nuk janë asgjë më shumë se grupe të mëdha yjesh që përmbajnë deri në miliarda yje dhe lëvizin me shpejtësi të lartë.

Llojet e galaktikës spirale

galaktikë e mesme

Siç kemi përmendur më parë, ekzistojnë lloje të ndryshme të galaktikës spirale në varësi të formës së krahëve dhe përbërjes së brendshme. Për të klasifikuar këto galaktika sipas morfologjisë së tyre, pirunit të akordimit të krijuar nga Hubble Edwin. Ky klasifikim është modifikuar më vonë nga astronomë të tjerë duke shtuar karakteristika të reja dhe lloje të reja.

Galaktikat e koduara me letër Hubble në këtë mënyrë: E për galaktikat eliptike, SO për galaktikat me formë lente dhe me S për spiralet. Ndërsa informacioni për këto lloj galaktikash është rritur, janë shtuar kategori të tjera, të tilla si galaktikat spirale të ndaluara, ato me SB dhe galaktikat forma e të cilave nuk ndjek një model dhe janë të parregullta: Irr. Rreth 90% e të gjithë galaktikave të vëzhguara janë eliptike ose spirale. Vetëm 10% janë në kategorinë Irr.

Galaktika jonë, rruga e Qumështit është i tipit SBb. Dielli është në një nga krahët spiralë të njohur me emrin Orion. Krahu i Orionit quhet kështu sepse gjenden yjet e kësaj konstelacioni. Konstelacioni i Orionit është një nga më goditësit që mund të shihet nga planeti ynë.

Origjina e galaktikës spirale

galaktikë spirale

Origjina e galaktikës spirale nuk dihet me siguri, por ka disa teori rreth saj. Si fillim, astronomët vunë re se strukturat e ndryshme që përbëjnë një galaktikë spirale rrotullohen me shpejtësi të ndryshme. Ky rotacion quhet rrotullimi diferencial dhe kjo është një tipar unik i këtij lloji të galaktikave. Brenda diskut spiralet rrotullohen shumë më shpejt sesa jashtë, ndërsa në zonën e aureolës sferike ato nuk rrotullohen. Për këtë arsye është menduar se ky ishte shkaku i shfaqjes së spiraleve. Aktualisht, kjo është dëshmi e ekzistencës së lëndë e errët.

Nëse po, spiralet do të ishin jetëshkurtra në terma astronomikë. Dhe është që këto spirale do të mbështjellin vetveten dhe do të përfundojnë duke u zhdukur.

Dallimet me galaktikën eliptike

Easyshtë e lehtë të ngatërrosh galaktikën spirale me galaktikën eliptike. Dallimi më i dukshëm midis tyre është se yjet në galaktikën eliptike shpërndahen më barabartë sesa në spirale. Në këtë lloj galaktike spirale, yjet shfaqen më të përqendruar në disqet e kuqërremtë dhe të shpërndarë në krahët spiralë. Nga ana tjetër, nëse analizojmë shpërndarjen e yjeve në galaktikën eliptike, shohim se ajo ka një formë vezake.

Një tjetër tipar që ndihmon në dallimin e dy llojeve të galaktikave është prania ose mungesa e gazit dhe pluhurit ndëryjor. Nëse shkojmë në galaktikat eliptike shohim që shumica e lëndës është shndërruar në yje dhe për këtë arsye ato kanë pak gaz dhe pluhur. Në galaktikën spirale kemi zona ku gazi dhe pluhuri japin yje të rinj. Këto zona janë më të bollshme.

Një tjetër tipar që mund të shikojmë për të dalluar këto galaktika është ndryshimi i dukshëm që ekziston në numrin e yjeve. Astronomët i dallojnë popullatat yjore sipas asaj nëse janë të rinj apo më të vjetër. Galaktikat eliptike përmbajnë më shumë yje antikë dhe disa elementë më të rëndë se heliumi. Nga ana tjetër, nëse analizojmë galaktikat spirale, ne e shohim atë ato përmbajnë popullata si të yjeve më të rinj ashtu edhe të yjeve më të vjetër. Sidoqoftë, në pjesën e diskut dhe krahëve mbizotëron popullsia më e re dhe me një shkallë të lartë metalike. Eta do të thotë se ato përmbajnë një përqendrim më të lartë të elementeve të rënda dhe mbetjeve të yjeve që janë zhdukur tashmë. Nga ana tjetër, në halo sferike janë yjet më të vjetër.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth galaktikës spirale dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.