Çfarë është lënda e errët dhe për çfarë shërben?

universi dhe materia e errët

Në universin tonë, gjithçka që mund të prekim, shohim, nuhasim ose ndjejmë është vetëm 5% e gjithçkaje që ekziston. Çështja me të cilën jemi mësuar të merremi dhe të shohim është mjaft e rrallë në univers.

Nëse dimë vetëm 5%, çfarë ndodh me pjesën tjetër? Provat sugjerojnë se 27% e masës dhe energjisë së universit përbëhet nga e ashtuquajtura lëndë e errët. Megjithëse materia e errët mbetet një mister i vërtetë sot, çfarë dimë për materien e errët? Për çfarë shërben?

Lëndë e errët

lëndë e errët

Universi ynë përbëhet nga materia dhe energjia. Jemi mësuar të merremi me materien në të gjitha orët e ditës. Një kompjuter, smartfoni ynë, një tavolinë, etj. Ato përbëhen nga materie e zakonshme. Megjithatë, universi ynë jo tërësisht i përbërë nga lëndë e zakonshme, por lende e erret.

Kjo çështje e errët nuk mund të shihet me sy të lirë, por është ajo që i jep dinamikës gjithë universit. Lëndë e errët nuk mund të shihet sepse është në hapësirën më të thellë dhe është shumë ftohtë. Të vëzhgosh trupat qiellorë nga ky planet i vogël ajo që bëhet është të zbulosh rrezatimin, i cili udhëton nëpër hapësirë. Këto rrezatime na lejojnë të interpretojmë praninë e materies së errët.

Lënda e errët nuk lëshon rrezatim të mjaftueshëm për t’u parë, por ajo është aty dhe analizohet duke përdorur instrumente dhe analiza statistikore, për të parë se si funksionon. Lënda e errët është aq e ftohtë dhe e zezë sa nuk lëshon asgjë, prandaj nuk mund të shihet.

Për shkak se nuk mund të analizohet, nuk dihet se nga çfarë përbëhet. Nga kjo rrjedh se mund të përbëhet nga neutrinot, grimcat WIMP, retë jo-shkëlqyese të gazit, apo edhe yjet xhuxh.

Si e dini se materia e errët është atje?

përbërja e materies së errët

Kjo pyetje është mjaft interesante, pasi që nëse nuk mund të preket ose zbulohet, është e pamundur të shihet. Mund të thuash që materia e errët është pjesë e imagjinatës dhe fantazisë sonë, por shkenca bazohet në prova.

Ndërsa është e vërtetë që ekzistenca e materies së errët është vetëm një hipotezë, domethënë nuk është ende një fakt i provuar dhe i provuar, ka prova të shumta që tregojnë pa mëdyshje se ajo është atje.

U zbulua në vitin 1933, kur F. Zwicky propozoi ekzistencën e tij në përgjigje të një efekti që ai nuk mund ta shpjegonte: shpejtësinë me të cilën lëvizin galaktikat. Nuk pajtohej me atë që mund të pritej pas studimeve dhe llogaritjeve të kryera. Kjo tashmë ishte zbuluar shumë më parë nga studiues të ndryshëm.

Pas disa vëzhgimeve të mëvonshme, ekzistenca e një masë që ndryshoi hapësirën dhe ndërveprimin gravitacional të trupave qiellorë, por kjo nuk mund të shihet. Sidoqoftë, duhet të jetë aty. Për të vëzhguar efektet e materies së errët, duhet parë trupat e largët qiellorë, si galaktikat e tjera.

Për çfarë shërben materia e errët?

univers i njohur

Nëse materia e errët nuk mund të shihet, preket ose zbulohet në asnjë mënyrë, pse duam të dimë për materien e errët? Në thelb, shkencëtarët po përpiqen të gjejnë shpjegime në lidhje me dinamikën e universit. Lëvizja e trupave qiellorë, inercia, shpërthimi i madh ... çdo gjë ka shpjegimin e saj nëse prezantojmë praninë e materies së errët.

Lënda e errët shërben vetëm për të njohur universin në një mënyrë më intime. Ashtë një konsideratë, një entitet, që na lejon të kuptojmë më mirë se si funksionon çështja që njohim, si dhe të zbulojmë atë që nuk dimë. Studimi i grimcave ndërveprimi i të cilave është kaq i dobët na lejon të zbulojmë aspekte të universit tonë që nuk do t’i kishim imagjinuar kurrë. Kjo e kthen materien e errët në një mjet, më shumë se një hipotezë, i paçmuar. Dhe që ne as nuk mund ta shohim.

Cilado qoftë materia e errët, ajo është qartë e rëndësishme pasi që shumica e universit që njohim përbëhet prej saj. Përveç kësaj, ajo mund të na japë shumë zgjidhje në lidhje me funksionimin e universit tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.