Fauna devoniane

Karakteristikat e faunës Devonian

El Periudha Devonian ajo formoi një nga pesë nënndarjet që kishte epoka Paleozoike. Kjo periudhë pati një sasi të madhe ndryshimesh në një nivel gjeologjik dhe biodiversiteti në të gjithë planetin. Zgjati rreth 56 milion vjet dhe grupe të ndryshme kafshësh mund të zhvilloheshin, veçanërisht ato në habitatin detar. Ndryshime pati edhe në habitatet e kafshëve të tokës, ku u shfaqën edhe bimë të mëdha dhe kafshët e para të tokës. Fauna devoniane Dihej që ishte më kalorësi deri më tani. Edhe pse kjo periudhë vlerësohet të ketë një episod zhdukjeje ku më shumë se 80% e specieve u zhdukën.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me faunën Devonian.

Zhvillimi i faunës Devonian

Kolonizimi i tokës

Kjo periudhë ishte perfekte për të zhvilluar jetën. Dhe është se temperaturat ishin më të këndshme gjatë kësaj kohe dhe lejuan një zhvillim të mirë të faunës dhe florës. Të gjitha detet që ekzistonin në këtë periudhë kishin një standard të lartë jetese. Dhe është që në oqeane mund të zhvillohen ato specie më primitive si sfungjerët. Speciet e sfungjerit silicor filluan të shfaqen dhe duke lulëzuar në shkëmbinjtë koralorë, ata ishin në gjendje të zhvillonin përshtatje të ndryshme. Sfungjerët silicë kanë një rezistencë më të madhe ndaj kushteve mjedisore dhe pranisë së grabitqarëve.

Shkëmbinj nënujorë koralesh dhe alga bentike gjithashtu luajtën një rol kryesor në zhvillimin e morfologjisë oqeanike.. Një gumë e madhe u shtri në atë kohë nga një distancë prej mijëra kilometrash që përcaktonte një kontinent të tërë. Fauna Devonian pati një nga ndryshimet më të mëdha në ekosistemet ujore ndërsa u shfaqën kafshët nektonike. Shumë prej këtyre specieve të reja të kafshëve ishin grabitqarë.

Kur ka një zhvillim të ri të një specie ose përshtatje me mjedisin, ushtrohet presion në zinxhirin trofik. Kjo do të thotë, nëse ka grabitqarë të rinj që gjuajnë pre e tyre, ajo promovon një sjellje të re në speciet që kanë nevojë të ikin dhe të shpëtojnë të gjalla nga këto situata. Kjo përkthehet në një periudhë evolucioni dhe adaptimi ndaj kushteve të reja që gjeneron një diversifikim të gjeneve të kafshëve dhe bimëve.

Në ekosistemet ujore ne gjithashtu tregojmë një zhvillim të diversifikimit të molusqeve duke shkaktuar shfaqjen e amonoideve të para. Këto amonoide vijnë nga evolucioni i nautiloideve gjatë faunës së Devonianit të Ulët. Nautiloidët vazhduan edhe pse me më pak larmi dhe bollëk.

Fauna ujore Devonian

Fauna ujore Devonian

Në habitatet e ujërave të ëmbla, bivalvalet filluan të shumohen dhe pushtojnë. Në atë kohë trilobitet filluan të bien pak nga pak edhe pse format e reja të jetës ishin akoma duke u shfaqur. Kishte disa trilobite të mëdha. Nga ana tjetër, ne kishim artropodë eurukteridë, të cilët vazhduan të ishin një grup mjaft i rëndësishëm grabitqarësh.

Gjatë këtij zgjerimi, fauna ujore Devonian ka eksperimentuar në rritjen e peshqve. Sidomos ishin placoderms dhe peshkaqenë, si osteichthians dhe sarkopterygians, prej nga rrjedhin vertebrorët tokësorë, siç janë aktinoptergjikët. Ky grup i fundit janë ata që mbizotërojnë aktualisht në dete. Ka shkencëtarë që e njohin faunën Devonian si moshën e peshqve. Kjo sepse ka fosile shumë të larmishme dhe të ruajtura mirë të mbetjeve të këtyre peshqve, shumë prej tyre në depozitat e liqenit të ujërave të ëmbla.

Në këtë kohë kolekantët tashmë kanë datuar. Në mes të faunës Devonian plakodermat filluan të konkurrojnë më tej ostrakodermat. Këto që i bëjnë Ichthyostega dhe Acanthostega u ngritën nga prejardhja sarkoptergjike. Këto dy gjini janë të lidhura me kalimin e peshqve në tetrapodë. Ky tranzicion historik u bë gjatë tranzicionit midis faunës Devonian dhe Periudha karboniferike.

Një nga dyshimet e mëdha që ekzistojnë në lidhje me këta peshq është se ata ishin ujë i ëmbël ose ujë detar. Ky dyshim lind nga fakti se shumë peshq të ujërave të ëmbla janë gjetur në depozitat e gurëve të vjetër të rërës. Kjo zonë është tokësore dhe formohet nga një mbyllje e oqeanit Iapetus. Ky është shkaku kryesor për dyshime dhe këta peshq ishin ujëra të ëmbla ose ujë detar. Regjistrimet e para që janë dhënë për këta peshq janë marrë përmes mjeteve detare, edhe pse shumica e tyre ata janë peshq të ujërave të ëmbla silurine. Nga atje, u shfaqën grupe të ndryshme peshqish.

Kolonizimi i tokës

Fauna devoniane

Një tjetër karakteristikë kryesore që bën të bie në sy fauna Devonian është kolonizimi i tokës. Gjatë Periudha Siluriane artropodët ndoshta pushtuan tokën. Sidoqoftë, të dhënat e para vijnë nga formimi i Devonit të Ulët Rhynie Chert të Skocisë. Ky informacion përmban një bashkësi të tërë të bimëve dhe artropodëve që siguruan informacione të shkëlqyera në lidhje me ekologjinë primitive të mjediseve të para tokësore.

Ekzistojnë lloje të shumta bimësh që ndihmuan artropodët, duke përfshirë akrepat, marimangat dhe insektet me krahë, të zhvillohen dhe të kenë një ekosistem të përshtatshëm. Artropodë detarë dhe ujëra të ëmbla duhej të evoluonte në sistemet tokësore falë zhvillimit të frymëmarrjes së ajrit. Sidoqoftë, është e vështirë të vërtetohet me të dhënat e fosileve që ekziston një numërim më i saktë për rendin e mbërritjes së marimangave, akrepave dhe centipedave në ekosistemin tokësor. Të gjithë këta artropodë sot kanë pasardhës jashtëzakonisht të ndryshëm dhe ata janë përshtatur në kushte shumë të ndryshme mjedisore falë edhe zhvillimit të bimëve vaskulare.

Para shfaqjes së vertebrorëve, e gjithë bota primitive ishte e populluar nga artropodë. Ekziston një polemikë e caktuar që vazhdon të përhapet në botën shkencore dhe merret me momentin kur kurrizorët dilnin nga uji dhe shkaqet që i shtynë të bënin kështu. Duhet pranuar se është e vështirë të mendosh se një kafshë që ka një ekosistem detar përfundon duke zhvilluar përshtatje të një mjedisi në të cilin nuk ka jetuar dhe nuk ka nevojë të jetojë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës Devonian.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.