Cili është ndryshimi midis meteorologjisë dhe klimatologjisë?

Fusha dhe retë

Ekziston shumë konfuzion në lidhje me atë që është meteorologji dhe çfarë është klimatologjia. Megjithëse të dy shkencat i kushtohen vëzhgimit të qiellit, secila prej tyre e bën këtë për një qëllim të ndryshëm.

Prandaj, nëse keni dyshime në lidhje me këtë temë, atëherë unë do t'ju shpjegoj cili është ndryshimi midis meteorologjisë dhe klimatologjisë në mënyrë që, tani e tutje, të mund të përdorni termat në mënyrë korrekte.

Çfarë është meteorologjia?

Meteorologjia është shkencë që studion ndryshimet që ndodhin në atmosferë vazhdimisht. Për ta bërë këtë, ai përdor parametra të tillë si temperatura e ajrit, presioni atmosferik, lagështia, era ose reshjet, ndër të tjera. Në këtë mënyrë, ata zakonisht mund të parashikojnë motin në 24 deri në 48 orë, dhe zakonisht në periudhën afatmesme gjithashtu.

Veryshtë shumë e dobishme ta njohësh, pasi shërben si udhëzues për fermerët, por edhe për linjat ajrore, mjekët dhe në fakt, të gjithë sepse në varësi të motit, kostumet tona do të jenë të ndryshme.

Çfarë është klimatologjia?

Klimografi i Zaragozës

Klimografi i Zaragozës (Spanjë). Në këtë krahinë klima është mesdhetare kontinentale, me verë shumë të nxehtë dhe të thatë dhe dimra të freskët dhe të lagësht.

Klimatologjia është shkencë që studion si klimën ashtu edhe ndryshimet e saj me kalimin e kohës. Përdor të njëjtat parametra si meteorologjia, por me synimin për të studiuar karakteristikat klimatike afatgjata. Falë të dhënave dhe informacionit të marrë, sot mund të themi se planeti Tokë ka klimë të ndryshme: tropikal, i zbutur, polar, oqeanike, kontinental, etj secili me karakteristikat e veta. Kështu, për shembull, ndërsa në një klimë tropikale temperatura mesatare është rreth 18ºC, në një klimë polare kjo mesatare është rreth 0 gradë.

Për të gjitha këto, shkencëtarët studiojnë dhe analizojnë të dhënat që janë marrë vitet e fundit, dhe ato që regjistrojnë satelitët vazhdimisht.

Ka qenë e dobishme për ju? A e dini ndryshimin midis meteorologjisë dhe klimatologjisë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.