Zonat klimatike në Tokë

Imazhi i zonave klimatike të Tokës.

Imazhi në të cilin dallohen zona të ndryshme klimatike, e bardha është zona e akullt, blu zona nënpolare, jargavan zona tundra, jeshile zona e butë, e verdhë zona subtropikale dhe rozë zona tropikale.

Ne jemi me fat që jetojmë në një botë ku ekziston një larmi e madhe e formave të jetës. Kafshët dhe bimët që bashkëjetojnë në mënyrën më të mirë të mundshme: plotësojnë njëra-tjetrën, ndihmojnë njëra-tjetrën - edhe pse pothuajse pa e ditur atë - në mënyrë që të gjithë, si specie, të vazhdojnë të ekzistojnë.

Këtë larmi të madhe ia kemi borxh vetë planetit. Duke qenë në formë gjeoide, rrezet e diellit nuk arrijnë në të gjithë sipërfaqen në mënyrë të barabartë, kështu që strategjitë e adaptimit janë unike për çdo qenie të gjallë. Pse Pse zonat klimatike në Tokë kanë karakteristikat e tyre.

Ndikimi i rrezeve të diellit në Tokë

Dielli dhe toka

Para se të kalojmë në temën në fjalë, le të shpjegojmë së pari se çfarë ndikimi kanë rrezet e diellit në planetin tonë dhe si arrijnë ato.

Lëvizjet e tokës

Toka është një planet shkëmbor që është, siç e dimë, në lëvizje të vazhdueshme. Por nuk është gjithmonë e njëjtë, në fakt, identifikohen katër lloje:

rrotullim

Çdo ditë (ose, për të qenë më të saktë, çdo 23 orë dhe 56 minuta) Toka rrotullohet në boshtin e saj, në një drejtim Perëndim-Lindje. Shtë ai që vëmë re më shumë, sepse ndryshimi nga dita në natë është shumë i madh.

Përkthimi

Çdo 365 ditë, 5 orë dhe 57 minuta, planeti shkon rreth Diellit një herë. Sidoqoftë, gjatë asaj kohe ka 4 ditë që do të jenë shumë të veçanta:

  • 21 Mars: është ekuinoksi pranveror në hemisferën veriore dhe ekuinoksi vjeshtor në hemisferën jugore.
  • 22 i qershorit: Solshtë solstici veror në hemisferën veriore, dhe solstici dimëror në hemisferën jugore. Këtë ditë Toka do të arrijë distancën e saj maksimale nga dielli, prandaj njihet si aphelion.
  • Shtator 23: është ekuinoksi vjeshtor në hemisferën veriore dhe ekuinoksi pranveror në hemisferën jugore.
  • 22 Dhjetor: është solstici dimëror në hemisferën veriore, dhe solstici veror në hemisferën jugore. Këtë ditë Toka do të arrijë afërsinë e saj maksimale me yllin mbret, për këtë arsye njihet si perihelion.

Precesion

Planeti në të cilin jetojmë është një elipsoid me formë të parregullt, i deformuar nga tërheqja gravitacionale e mbretit yll, hënës dhe, edhe pse në një masë më të vogël, të planetëve. Kjo shkakton shkëmbinjtë në boshtin e saj shumë ngadalë, pothuajse në mënyrë të padukshme, gjatë lëvizjes përkthimore i quajtur »precesion i ekuinokseve». Për shkak të tyre, pozicioni i polit qiellor ndryshon në shekuj.

Nutacioni

Shtë një lëvizje prapa dhe prapa e boshtit të Tokës. Meqenëse nuk është sferike, tërheqja e Hënës në fryrjen ekuatoriale shkakton këtë lëvizje.

Si arrijnë rrezet diellore në Tokë?

Ndërsa planeti është pak a shumë sferik dhe duke marrë parasysh lëvizjet që bën gjatë ditëve dhe muajve, rrezet diellore nuk arrijnë të gjitha pjesët e globit me të njëjtin intensitet. Në fakt, sa më larg zona të jetë nga mbreti yll dhe sa më afër poleve të Tokës të jeni, aq më pak intensitet do të jenë rrezet. Në varësi të tij, zona të ndryshme klimatike kanë origjinën.

Zonat klimatike

Klima përcaktohet nga parametrat meteorologjikë siç janë temperatura, lagështia, presioni, era dhe reshjet. Nëse marrim parasysh vetëm temperaturën, zonat e përcaktuara merren sipas sistemeve të ndryshme të klasifikimit. Për shembull, në sistemin Köppen gjashtë zona klimatike dallohen në varësi të temperaturës në secilin sezon:

Zonë tropikale

Pyll tropikal

Këto zona kanë një klime tropikale, e cila gjendet në zonën intertropikale nga 25º gjerësi gjeografike në 25º gjerësi gjeografike jugore. Temperatura mesatare është gjithmonë mbi 18ºC. Kjo nuk do të thotë që ngricat nuk mund të ndodhin, sepse ato ndodhin në male të larta dhe nganjëherë në shkretëtira; megjithatë, temperatura mesatare është e lartë.

Këtë mot Kjo është për shkak të këndit të incidencës së rrezatimit diellor që ndodh në këto rajone. Ata arrijnë pothuajse pingul, gjë që bën që temperatura të jetë e lartë dhe ndryshimet ditore janë gjithashtu shumë të larta. Për më tepër, duhet thënë se ekuatori është vendi ku erërat e ftohta nga një hemisferë takohen me erërat e ngrohta nga tjetra, e cila prodhon një gjendje presionesh të ulëta konstante të quajtur zona e konvergjencës intertropikale, në mënyrë që të bie shi vazhdimisht për pjesën më të madhe të kohës. i vitit.

Zona subtropikale

Tenerife

Tenerife (Ishujt Kanarie, Spanjë)

Këto zona kanë një klimë subtropikale, e cila gjendet në zonat pranë Tropikëve të Kancerit dhe Bricjapit, në vende si New Orleans, Hong Kong, Sevilje, Sao Paulo, Montevideo ose Ishujt Kanarie (Spanjë).

Temperatura mesatare vjetore nuk bie nën 18ºC, dhe temperatura mesatare e muajit më të ftohtë të vitit është ndërmjet 18 dhe 6ºC. Mund të ndodhin disa ngrica të lehta, por kjo nuk është e zakonshme.

Zonë e butë

Puig Major, Majorka.

Puig Major, në Majorka.

Kjo zonë ka një klimë të butë, e cila gjendet në zona të ngritura ku temperaturat janë më të ftohta se zonat e ulëta në të njëjtën gjerësi. Temperatura mesatare është mbi 10ºC në muajt më të ngrohtë, dhe midis -3º dhe 18ºC në muajt e ftohtë..

Ekzistojnë katër stinë të përcaktuara mirë: pranvera me temperatura që rriten me kalimin e ditëve, vera me temperatura shumë të larta, vjeshta me temperaturat që ulen me kalimin e ditëve dhe dimri në të cilin mund të ndodhë acar.

Zona nënpolare

Siberi

Siberi

Kjo zonë ka një klimë nënpolare, të njohur si subarktik ose nënpolare. Ajo gjendet midis 50º dhe 70º gjerësi gjeografike, si në pjesën më të madhe të Siberisë, Kinës veriore, pjesës më të madhe të Kanadasë, ose në pjesën më të madhe të Hokkaido (Japoni).

Temperaturat mund të ulen në -40ºC dhe në verë, e cila është një sezon që zgjat nga 1 deri në 3 muaj, tejkalon 30ºC.. Temperatura mesatare është 10ºC.

Zona e tundrës

Ari polar në Alaskë

Ari polar në Alaskë.

Kjo zonë ka një klimë tundra ose klimë alpine. Ajo është gjetur në Siberi, Alaskë, Kanada veriore, Grenlandë Jugore, bregdetin Arktik të Evropës, Kili ekstreme Jugore dhe Argjentina, dhe në disa zona të Antarktidës Veriore.

Nëse flasim për temperaturat, minimumi mesatar i dimrit është -15ºC, dhe gjatë verave të shkurtra ato mund të ndryshojnë nga 0 në 15ºC.

Zona e ftohtë

Arktik

Arktik

Kjo zonë ka një klima akullnajore, dhe gjenden në Arktik dhe Antarktik. Klima në këto vende është shumë e ftohtë, veçanërisht në Antarktidë ku është regjistruar një temperaturë prej -93,2ºC meqenëse rrezet diellore arrijnë me shumë pak intensitet.

Dhe me këtë kemi mbaruar. Shpresojmë të ketë qenë me interes për ju. 🙂


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.