Teoria e vargut

Teoria e vargut

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë për teoria e vargjeve. Kjo është një nga hipotezat më intriguese në të gjithë botën. Në shkencë lindin teori të ndryshme që përpiqen të shpjegojnë arsyen e disa fakteve ose rezultateve. Sidoqoftë, teoria e vargjeve është një nga më të njohurat dhe më të veçantat atje. Për çfarë është në të vërtetë kjo teori?

Këtu shpjegojmë gjithçka në lidhje me këtë teori dhe karakteristikat e saj, në mënyrë që të mund të dëgjoni më në fund për të dhe të dini se për çfarë bëhet fjalë.

Forcat e universit

Efekti i gravitetit

Isshtë një teori e aftë të shpjegojë botën përreth nesh. Meqenëse është menduar gjithmonë për dimensionet që ka ky planet, u mendua se ai kishte më shumë se tre dimensione. Dimensionet e njohura janë gjerësia, lartësia dhe gjatësia. Sidoqoftë, Universi përbëhet nga më shumë dimensione. Shumë shkencëtarë kanë shpjeguar se si funksionon graviteti dhe nëse vërtet Dielli në një distancë të tillë siç është, ai mund të tërheqë Tokën.

Nëse ka një objekt që ka masë, hapësira në të cilën është është e lakuar. Kjo lakim është ajo që komunikon me gravitetin. Toka ka një masë të caktuar dhe për këtë arsye gjithashtu lakon hapësirën. Lakimi i hapësirës është ajo që bën që objekti të lëvizë. Kjo do të thotë, është Dielli që përmes gravitetit të tij është i aftë të bëjë që Toka të lëvizë dhe që ka lëvizjen përkthimore.

Shkencëtarët pëlqejnë Albert Einstein dhe Theodor Kaluza Ata u përpoqën të unifikojnë një teori që mund të mbledhë dhe përshkruajë të gjitha forcat themelore që sundojnë universin. Kështu do të trajtohej si një ekuacion thelbësor që mund të hapte të gjitha dyert. Graviteti përcaktohet si një grup i kthesave dhe deformimeve në hapësirë ​​dhe kohë. Prandaj, u bë një përpjekje për të kryer një ekuacion tjetër për forcën elektromagnetike.

Duke qenë se koha e hapësirës ishte përdorur tashmë për të shpjeguar gravitetin, cili faktor tjetër mund të ishte përgjegjës për forcën elektromagnetike? Meqenëse nuk kishte asgjë tjetër për ta shpjeguar atë, u prezantua ideja se kishte dimensione shtesë. Kjo do të thotë, për të përshkruar forcën elektromagnetike, më shumë dimensione duhej të futeshin në univers. Kështu, universi do të kishte 4 dimensione dhe jo 3.

Përmasat e universit

Përmasat e vogla të universit

Në këtë mënyrë, ne do të kishim 3 dimensione fizike dhe kohën si dimension të katërt. Kur aplikoni formula me një dimension të katërt u zbulua se gjithçka ishte perfekte, por nuk do të thoshte se ai e kishte gjetur çelësin. Kjo është, nëse ka më shumë dimensione në univers, pse nuk i shohim ato? Teoria duhej të përshkruante se ekzistojnë lloje të ndryshme të dimensioneve në univers. Ka disa të mëdhenj që mund të shihen lehtë dhe të tjerë që janë më të vegjël dhe mbështjellin vetveten.

Dimensionet e vogla janë një madhësi aq e vogël saqë ato nuk vihen re. Ne nuk mund t'i shohim ato. Megjithëse nuk mund të kuptohet me sy të lirë, ka disa shembuj që e bëjnë më të lehtë për të kuptuar dimensionet që nuk mund t'i shohim.

Edhe pse një kabëll nga larg mund të na duket si një objekt një dimensional, ne e dimë që nuk është kështu. Kablli ka një gjerësi, lartësi dhe gjatësi, domethënë dimensionet fizike që kemi në realitetin tonë. Megjithatë, për milingonat, ecja përgjatë këtij kablli është plotësisht tre-dimensionale dhe super e arritshme.

Ideja e shkencëtarit Klein është disi e ngjashme, por në një shkallë shumë më të vogël. Nëse do të ishim vërtet milingona të vogla, do të mund të lëviznim në shkallë më të vogla të hapësirë-kohës dhe të ishim në gjendje të shohim ato dimensione shtesë. Dimensionet mbeten të mbështjellura në vetvete. Pyetja kryesore është, a funksionojnë këto aplikacione në botën reale? Përgjigja është jo.

Me këto të dhëna, shkencëtarët nuk mund të kishin të dhëna të tilla si masa e një elektroni. Ideja është të jesh në gjendje të shpjegosh të gjithë universin me një teori të unifikuar.

Teoria e vargut dhe shpjegimi i saj

Tela

Shkencëtarët e sotëm flasin për njohjen e elementit më të vogël, të pandashëm dhe të pandarë që ekziston në botë. Le të imagjinojmë se kemi një top futbolli. Megjithëse atomet mendohet të jenë njësia më e vogël që mund të shihet, Këto nga ana e tyre përbëhen nga grimca më të vogla si fermionet dhe bosonet. Quarqet janë një lloj fermioni nga i cili bëhen protonet. Përkundër asaj që besohej, brenda kuarkeve mund të shohim një fije të vogël të energjisë që dridhet. Isshtë një litar. Për këtë arsye, ajo njihet si teori e vargjeve.

Këto tela të vegjël janë të ngjashëm me ato të një instrumenti muzikor dhe mund të dridhen në mënyra të ndryshme. Padyshim që është pjesa më themelore në të gjithë universin. Telat është ajo që ne shohim në të gjithë universin plotësisht, që nga viti gjithçka përbëhet nga atome të cilat nga ana e tyre përbëhen nga protone dhe, nga ana tjetër, nga kuarkë dhe nga ana tjetër nga tela.

Kjo teori, pra, mund të shpjegojë origjinën e të gjitha forcave themelore në univers. Të gjitha llojet e energjive do t'i kishin të përbashkëta këto tela vibruese. Për të parë nëse kjo funksionon, unë duhej t'i provoja në matematikë që kishin një univers me tre dimensione. Sidoqoftë, kjo funksionon vetëm duke pasur një univers me 10 dimensione fizike dhe kohë. Nëse tashmë është e vështirë të imagjinohet një univers me katër dimensione fizike, imagjinoni me 10.

Shpjegimet e dimensioneve shtesë

Ekzistenca e universeve të tjerë

Teoria e vargjeve na lejon të shpjegojmë se çfarë ndodh në një vrimë të zezë dhe çfarë ka ndodhur më parë Big Bang. Kjo teori tregon se Big Bengu mund të jetë rezultat i bashkimit ose përplasjes së universeve. Përveç kësaj, kjo ju lejon të përdorni gjëra të tilla si vrimat e krimbave të jetë në gjendje të udhëtojë në gjithësi të tjera. Falë kësaj teorie, ne mund të dimë se si të udhëtojmë në një univers ku jeta do të zgjatet kur kozmosi vdes.

Nëse duke pasur përplasjen e Big Bengut tani kemi më pak energji sesa kishte më parë, ju mund të mendoni se ajo energji e tepërt ka shkuar në dimensionet e tjera.

Sido që të jetë, nuk është aq e nevojshme të kemi një teori që na tregon gjithçka që ndodh në univers në atë mënyrë, kështu që ne mund të jetojmë pa teorinë e vargjeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.