Vrimat e krimbave

Karakteristikë e vrimave të krimbave

Kur lexoni për fizikën kuantike dhe udhëtoni në kohë ose në dimensionet e tjera, teori të pafund shfaqen përmes llogaritjeve matematikore. Në këtë rast, ne do të flasim për vrimat e krimbave. Me siguri keni dëgjuar për ekzistencën e botëve të tjera ose të Universeve paralele që ndodhin në të njëjtin realitet në të cilin ekzistojmë. Epo, një vrimë krimbi është dera ose tuneli që lidh këto dy pika në hapësirë ​​dhe kohë dhe që na lejon të shkojmë nga një Univers në tjetrin.

Megjithëse ekzistenca e diçkaje të tillë nuk është provuar kurrë, në botën e matematikës është e mundur që ato të shfaqen. Për këtë arsye, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull shpjegimit të vrimave të krimbave dhe si ato do të funksiononin nëse matematikat do të ishin të sakta.

Çfarë janë vrimat e krimbave?

Koha e udhëtimit

Ky emër është vendosur kështu para paraqitjes së derës midis dy Universeve paralele sikur të ishin skajet e një molle. Kështu, ne jemi krimbat që e kalojmë atë për të udhëtuar nëpër hapësirë-kohë. Mund të thuhet se ato janë pëlhura të hapësirë-kohës që na lejojnë të bashkojmë dy pika më të largëta nga njëra-tjetra.

Në teori, kalimi nga një Univers paralel në tjetrin do të ishte më i shpejtë sesa përshkimi i gjithë Universit tonë me shpejtësinë e dritës. Sipas teorisë së relativitetit të përgjithshëm të Ajnshtajnit, Ekzistojnë këto vrima të afta të na transportojnë në dimensione të tjera. Llogaritjet matematikore tregojnë se si mund të gjejmë portale të tilla, por asgjë si ajo nuk është parë ose realizuar ndonjëherë.

Ata kanë një hyrje dhe një dalje në pika të ndryshme në hapësirë ​​dhe kohë. Shtegu midis dy daljeve është ai që lidh krimbin dhe është në hiper hapësirë. Kjo hiperhapësirë ​​nuk është gjë tjetër veçse një dimension në të cilin graviteti dhe koha kanë shkaktuar një shtrembërim, duke lindur këtë dimension të ri.

Kjo teori rrjedh nga qasja që kishin Ajnshtajni dhe Rosen kur donin të hetonin se çfarë ndodh brenda një vrime të zezë. Një emër tjetër për këto vrima është Ura Einstein-Rosen.

Ekzistojnë dy lloje të vrimave të krimbave në varësi të pikës që ato lidhin:

 • Brenda universit: Këto janë ato vrima që lidhin dy pika larg Kozmosit, por që i përkasin të njëjtit Univers.
 • Ndër universi: Ato janë vrimat që lidhin dy Universë të ndryshëm. Këto, mbase, janë më të rëndësishmet dhe të dëshiruara për tu zbuluar.

Udhëton në kohë

Udhëtim nëpër një vrimë krimbi

Sigurisht, kur flitet për këtë lloj gjëje, gjithmonë vihet në dyshim mundësia e udhëtimit në kohë. Dhe është që sigurisht që të gjithë kemi dashur të udhëtojmë në kohë për arsye të ndryshme të tilla si rregullimi i gabimeve në të kaluarën tonë, përfitimi i kohës së humbur ose thjesht jetesa dhe përjetimi i një epoke tjetër.

Sidoqoftë, fakti që vrimat e krimbave ekzistojnë dhe që ato mund të përdoren për të udhëtuar në hapësirë ​​dhe kohë janë gjëra shumë të ndryshme. Një nga shkaktarët që njerëzit të besojnë se kjo ishte e mundur ishte romani i Carl Sagan "Kontakti". Në romanin e thënë u propozua të kryhej një udhëtim nëpër hapësirë ​​dhe kohë duke përdorur një vrimë krimbi. Ky roman është trillim i pastër shkencor dhe, megjithëse tregohet në mënyrë të tillë që të duket i vërtetë, nuk është kështu.

Gjëja e parë është që shkencëtarët më të ditur pohojnë se kohëzgjatja e një vrime krimbi është shumë e shkurtër. Kjo do të thotë se nëse do të udhëtonim ndërmjet daljeve të tij përmes asaj hipershpenzimi, ne do të kapeshim pas saj, pasi daljet do të mbyllen shumë shpejt. Flitet gjithashtu për atë që arriti të dilte në skajin tjetër, nuk mund të kthehej më. Kjo ndodh sepse vrima e krimbave nuk është krijuar gjithmonë në të njëjtin vend ose në të njëjtën kohë, dhe probabiliteti për të gjetur një që kthehet në të njëjtën pikë nga e cila është kthyer është shumë, shumë i ulët.

Paradokset e hapësirës dhe kohës

Vrimat e krimbave

Sipas teorisë së relativitetit të përgjithshëm, udhëtimi në kohë mund të bëhet por me disa kushte. E para është se ne mund të udhëtojmë vetëm në të ardhmen dhe jo në të kaluarën. Kjo ka një logjikë që mund të çojë në paradokse të caktuara të hapësirës dhe kohës. Imagjinoni për një moment që të udhëtoni në të kaluarën në kohën para lindjes tuaj. Fakte të ndryshme që mund t’i provokoni Ato mund të ndryshojnë rrjedhën e historisë dhe të bëjnë që ju të mos keni lindur kurrë. Prandaj, nëse nuk do të kishit lindur, nuk do të mund të udhëtonit në të kaluarën dhe nuk do të kishit ekzistuar kurrë.

Nga fakti i thjeshtë i zhdukjes, historia nuk do të ecte në rrugën e saj. Duhet të mendoni se, megjithëse nuk jemi të gjithë njerëz të famshëm ose që mund të bëjmë gjëra të mëdha të rëndësishme në histori në një shkallë të gjerë (të tilla si një president i qeverisë), ne gjithashtu kontribuojmë me grurin tonë të rërës në histori. Ne bëjmë gjëra, provokojmë ngjarje, lëvizim njerëz dhe vendosim lidhje me njerëz të tjerë të cilët, nëse zhduken, ato kurrë nuk do të kishin ekzistuar dhe ne do të shkaktonim një paradoks të përkohshëm.

Prandaj, nëse udhëtojmë për në të ardhmen, rrjedha e ngjarjeve nuk do të ndryshohet, sepse është diçka që nuk ka ndodhur ende dhe varet vetëm nga ajo që bëjmë në "tani". Këto teori gjithashtu çojnë në forma të tjera të Universit dhe dimensione më të komplikuara sesa shfaqen, sepse ne vendosim më shumë vija kohore.

Vdes i grimcuar

Hyrja dhe dalja e krimbave

Një fakt që mund të na ndodhë kur bëhet fjalë për të udhëtuar në hapësirë-kohë përmes vrimave të krimbave është se ne mund të shtypemi për vdekje. Këto vrima ato janë vërtet të vogla (rreth 10 ^ -33 cm) dhe janë shumë të paqëndrueshme. Kjo sasi e madhe e tërheqjes gravitacionale të shkaktuar nga dy skajet e tunelit do ta bënte atë të prishej para se dikush ta përdorte plotësisht.

Përkundër kësaj, nëse përpiqemi të kalojmë nga një ekstrem në tjetrin, ne do të shtypeshim dhe do të shndërroheshim në pluhur pasi graviteti në këto pika arrin një nivel ekstrem. Meqenëse në teori llogaritjet matematikore e bëjnë të mundur, ajo në të ardhmen mund të krijojë teknologji që i reziston niveleve të tilla të gravitetit dhe të udhëtojë me shpejtësi të madhe para se të zhduket vrima.

Shpresoj që ky informacion të jetë kureshtar dhe t'ju ketë argëtuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Edwin dijo

  Çfarë do të ndodhte nëse në Mars krijohej një vrimë që shkonte në një univers tjetër