Thënie për kohën

Nga kohërat e lashta, qeniet njerëzore gjithmonë kanë vëzhguar qiellin për të ditur si do të jetë moti atë ditëMadje e ka ndihmuar atë të intuitojë se si do të sillet moti gjatë atij sezoni. Edhe pse aktualisht kemi modele mjaft efektive të parashikimit, e vërteta është se mbi të gjitha fermerët nuk e kanë lënë pas këtë zakon të vjetër dhe të shëndetshëm të kërkimit të syve.

Suksesi në kultivimin e bimëve kopshtarisë varet nga atmosfera që është pak a shumë e qëndrueshme, pasi përndryshe e gjithë korrja do të prishej. Një rënie drastike e temperaturave ose një shi i rrëmbyeshëm i papritur mund të zhdukë punën e një viti. Por Mbajtja e shënimeve të kohës nuk është e rëndësishme vetëm për kopshtin, por edhe për aspektet e tjera të jetës sonë.

Aq sa, në shekujt e fundit, që nga ardhja e krishterimit, fenomene të ndryshme filluan të shoqëroheshin me ditët e shenjtorëve. Kështu që pak nga pak të gjithë mund të tregonin se cila do të jetë moti vetëm duke i dëgjuar ata: njerëzit që jetuan dhe punuan në fusha, duke u kujdesur për perimet dhe pemët e tyre frutore, por edhe për kafshët. Në këtë mënyrë, mund të merren masat e nevojshme për të shmangur katastrofat.

Me vëzhgimin e vazhdueshëm të reagimeve të ndryshme ndaj kushteve të ndryshme që ka i njëjti vend me kalimin e javëve dhe, veçanërisht, të muajve të qenieve të gjalla që banojnë në të, ka qenë e mundur të grupohen një sërë frazash që janë bërë, diçka si, raporti i motit i njerëzve të thjeshtë.

Isshtë e vërtetë që shumica dërrmuese e njerëzve tani jetojnë në qytete, larg botës rurale, por e vërteta është se ato fraza, tani të shndërruara në thënie meteorologjike që çdo amator ose entuziast i meteorologjisë duhet t’i dijë janë fjalë që vazhdojnë të bëjnë jehonë në mendjet e shumë njerëzve.

Ne mund të kemi shumë sisteme të sofistikuara për të parashikuar motin, dhe ndoshta në të ardhmen meteorologët do të jenë në gjendje të bëjnë parashikime shumë më të sakta, por thëniet do të jenë akoma atje. Si pjesë e një epoke në të cilën njerëzimi nuk kishte kompjuterë, por donte të dinte se çfarë do të bënte moti.

Në këtë seksion ne mbledhim thëniet më të njohura dhe të njohura të porositura sipas muajitEpo, për fat të mirë, ne jetojmë në një planet ku çdo muaj është unik. Shijojini ata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.