Thënie prilli

Fusha me lule

Prill Muaji i shpërthimit të pranverës. Lulet bëjnë pamjen e tyre, pemët mbulohen me gjethe dhe pak nga pak i ftohti dhe bora lihen pas. Zogjtë këndojnë të lumtur ndërsa insektet rifillojnë detyrat e tyre nën një qiell që ndonjëherë mund të jetë shumë i pabesë.

Ashtu si dielli ngrihet mbi horizontin çdo mëngjes, retë mund ta mbulojnë atë brenda pak minutash, duke shkaktuar rënien e temperaturës. Por, Çfarë na thonë thëniet e Prillit për motin?

Si është Prilli në Spanjë?

Lulëzimi i bajames në La Quinta de Los Molinos (Madrid)

Lulëzimi i bajames në La Quinta de Los Molinos (Madrid)

Prill Spanjoll ka një temperaturë mesatare prej 13 gradë celsius Në veri të gadishullit dhe në malet më të larta zakonisht ndodhin ngrica deri në -8ºC, ndërsa në pjesën tjetër merkuri tenton të jetë mbi 20ºC, veçanërisht në rajonin e Mesdheut.

Nëse flasim për reshjet e shiut, reshjet mesatare të shiut janë 92 mm, duke u përqendruar veçanërisht në gjysmën veriperëndimore të gadishullit. Në Ishujt Kanarie është zakonisht një muaj mjaft i thatë, si dhe në Mesdhe.

Thënie prilli

Bougainvillea në lulëzim

 • Ardhja e Prillit është pranverë; lëngu dhe gjaku ndryshojnë: është koha kur jeta rishfaqet. Aktiviteti normal i fushave dhe pyjeve kthehet. Alsoshtë gjithashtu sezoni i çiftëzimit për shumë kafshë.
 • Në prill, ju preni një ferrë dhe rriteni një mijë: me rritjen e temperaturës dhe orët e rrezeve të diellit, bimët rriten me një shpejtësi mbresëlënëse, deri në atë pikë sa që edhe pse prerjet, në një kohë të shkurtër ato do të dalin përsëri, jo një, por shumë më tepër.
 • Në prill, vetëm rrënoja mundi: Kur perimet dalin nga letargjia, lëngu rritet, kështu që nëse krasiten tani rreziku i humbjes së tyre është shumë, shumë i lartë, pasi që me secilën plagë ata do të humbnin shumë lëng.
 • Për San Marcos, do të ketë pellgje në tokë: Dita e Shenjtit është 25 Prill, dita kur shirat janë zakonisht të zakonshëm.
 • Dimri nuk ka kaluar derisa të mbarojë prilli: Eshte e vertete. Siç e përmendëm më parë, Prilli është një muaj tradhtar. Prandaj këshillohet që të mos i ruani të gjitha rrobat tuaja të ngrohta derisa të vijë maji, për çdo rast.
 • Në prill acar ndjek breshrin: kur hyn një front i ftohtë, atmosfera bëhet e paqëndrueshme dhe formohen re me zhvillim të madh vertikal që shkaktojnë breshër; më vonë, ajri stabilizohet dhe temperatura bie, duke e lënë qiellin pa re, e cila është kur shfaqet acar. Për të shmangur humbjet në pemishte, këshillohet që të jeni të vëmendshëm ndaj parashikimeve të motit për të qenë në gjendje të mbroni bimët në rast stuhish breshëri.
 • Prill Prill, ose bariu i kërkon ndihmë varkarit për ndihmë ose bretkosat vdesin në tokën e thatë: Ky muaj mund të jetë ose me shumë shi ose shumë i thatë. Zakonisht nuk ka rrugë të mesme.
 • Një prill me shi e bën një maj të bukur: dhe eshte e vertete. Nëse bie shi në këtë muaj është e sigurt që maji do të jetë shumë i bukur, pasi që bimët do të jenë në gjendje të rriten shumë më mirë, në mënyrë që fushat dhe kopshtet të duken spektakolare.
 • Prill, po mirë në fillim, keq në fund: fermerët kanë frikë se nëse fillojmë muajin e katërt të vitit në këmbën e djathtë, do ta përfundojmë keq. Dhe kjo është pikërisht ajo që mund të ndodhë: ne kemi 10 ose 15 ditë shumë të mira ose shumë të këqija, dhe të tjerët të kundërtën.
 • Nëse gjëmon në prill, përgatit pelerinën dhe shko të flesh: dhe nëse ju pëlqen tingulli i stuhive, ndoshta do të flini edhe më mirë atë ditë; Ose që preferoni të anoni nga dritarja për ta parë. Megjithëse, po, mos harroni pallton sepse do të jetë e ftohtë.
 • Prilli gjëmoi, vera e mirë po vjen: nëse ka stuhi gjatë muajit prill, ne do të kemi një verë më të lehtë për ta kryer.
 • Prilli i qeshur, i ftohtë vret njerëzit: Qielli mund të jetë i pastër, por era që fryn ndonjëherë është e ftohtë. Kështu që gjatë këtij muaji mund të shijojmë disa ditë me mot të mirë dhe temperatura të këndshme, por nëse vjen një kohë kur mendojmë se nuk do të jetë më e ftohtë, nuk duhet t'i besojmë vetes.
 • Prill Prill, çdo ditë dy dushe: nuk ka rrugë të mesme. Ose thatësirë, ose shira të rrëmbyeshëm. Në disa pjesë të vendit mund të bjerë shi i madh herë pas here.
 • Në prill asparagus për mua, në maj për kalin tim: nëse jeni nga ata që ju pëlqen të vini asparag, përfitoni prej tij në Mars-Prill, sepse në Maj ato do të jenë aq të vështira sa nuk mund të hahen.
 • Në prill bie shumë shi: është një nga thëniet më të njohura. Në disa pjesë të vendit reshjet e shiut janë të shpeshta; për fat të keq, në të tjerët ato praktikisht nuk ekzistojnë.
 • Prill, Apriloso dhe ujërat e saj e nxjerrin ariun nga shpella: me mbërritjen e shirave, ariu lë shpellën e saj për t'u ushqyer pasi kaloi një dimër në pushim.

Ylberi në Lugo

A dini ndonjë thënie tjetër në Prill?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.